وقفه تنفسی در خواب کودکان، اگر درمان نشود

رئیس انجمن پزشکی خواب ایران شایع ترین اختلال خواب در کودکان را قطع تنفس در خواب عنوان کرد و گفت: ۴۰ درصد کودکان ایرانی به علت بزرگی لوزه سوم به این عارضه مبتلا هستند.

دکتر محمد فرهادی روز چهارشنبه در هشتمین همایش سراسری اختلالات خواب اظهار کرد: ممکن است کودکان از بدو تولد تا سن بلوغ به انواع و درجاتی از اختلالات خواب مبتلا شوند که مهمترین و خطرناک ترین آنها قطع تنفس در خواب است؛ در این عارضه به علت بزرگی لوزه سوم، راه تنفس در ناحیه حلق مسدود و بیمار دچار قطع تنفس می شود. 

وی مختل شدن رشد کودک، کم اشتهایی و سرماخوردگی های مکرر را ازجمله عوارض این نوع اختلال خواب در کودکان دانست و به والدین توصیه کرد: برای پیشگیری از بروز مشکلات رشدی در کودکان، هرچه زودتر آنها را تحت درمان قرار دهند. 

رئیس انجمن پزشکی خواب گفت: راه درمان این عارضه جراحی است و درمان های دیگر مانند درمان های دارویی که گاهی برای کوچک شدن لوزه تجویز می شود، نمی تواند در این زمینه موثر باشد. 

فرهادی با تاکید بر لزوم درمان به موقع و هرچه زودتر این عارضه در کودکان اظهار کرد: درمان جراحی این عارضه هیچ محدودیت سنی ندارد و حتی کودکان چند روزه را نیز می توان تحت این روش درمانی قرار داد. 

وی افزود: اگر این عارضه به موقع درمان نشود، به دلیل اینکه در وعده های قطع تنفس اکسیژن لازم به مغز کودک نمی رسد، به تدریج مشکلات مغزی برای بیمار می شود که یکی از مهمترین آنها کم هوشی و ضعف حافظه است که بیشتر در سنین ورود به دبستان خودنمایی می کند.

شیوع عارضه قطع تنفس در ۱۰ درصد ایرانی ها 

رئیس انجمن پزشکی خواب ایران، گفت: در گذشته پنج درصد ایرانی ها اختلال خواب داشتند اما اکنون طبق آمارهای موجود به دلایلی که مهمترین آن سبک غلط زندگی و چاقی است، ۱۰ درصد ایرانی ها به انواع و درجاتی از اختلال خواب مبتلا هستند که علاوه بر ایجاد بیماری های مختلف، مشکلات زیادی را در زندگی روزمره و شغل آنها ایجاد می کند. 

فرهادی افزود: درصدی از دیابت های مقاوم به درمان با انسولین، فشار و چربی خون بالا، بیماری های چشمی و برخی مشکلات در دوران بارداری در اثر اختلالات خواب بروز می کنند. 

وی درخصوص برخی مشکلات و مخاطرات شغلی در اثر اختلالات خواب نیز گفت: اگر مشکل اختلال خواب در سنین کودکی درمان نشده و به سنین بلوغ برسد یا اینکه در بزرگسالی بروز کند و درمان نشود، علاوه بر عوارض ذکر شده، فرد را با مشکلاتی همچون خستگی روزانه، خواب آلودگی، سردردهای صبحگاهی، کم حوصلگی و اختلالات رفتاری مواجه می کند که هر کدام از این موارد می تواند در مشاغل مختلف فرد درگیر و افراد مرتبط با او را دچار مخاطرات جبران ناپذیری کند. 

فرهادی آمارهای موجود درخصوص تصادفات ناشی از اختلالات خواب را یادآور شد و افزود: طبق بررسی های صورت گرفته، ۲۰ درصد تصادفات رانندگی در ایران در اثر اختلالات خواب همچون خواب آلودگی راننده اتفاق می افتد. 

راه اندازی کلینیک های خواب 

دکتر امین آمالی دبیر علمی هشتمین کنگره سراسری اختلالات خواب با تاکید بر لزوم توجه به درمان اختلالات خواب در حوزه سلامت کشور به عنوان زیربنایی برای پیشگیری از بسیاری از بیماری ها و مشکلات اجتماعی گفت: به همین منظور آیین نامه راه اندازی کلینیک های خواب در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال تصویب است. 

وی افزود: علم خواب، رشته های مختلفی از علوم پایه تا انواع رشته های تخصصی پزشکی را شامل می شود و در واقع یک علم بین رشته ای است که نیاز به کار گروهی پزشکی دارد؛ از این رو لازم است متخصصان مختلف در درمان بیماران، در خصوص وضعیت خواب آنها نیز سوال کنند تا اگر درچار اختلالی بودند، در روند درمانی آنها به رفع این عارضه نیز به عنوان پایه بسیاری از بیماری ها توجه شود. 

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه برخی از مراکز اختلال خواب استاندارد لازم را ندارد، گفت: با استانداردسازی کلینیک های خواب، می توان در راستای پوشش بیمه ای این خدمات اقدام کرد.

دبیر علمی هشتمین کنگره سراسری اختلالات خواب با اشاره به برگزاری سه کارگاه تخصصی درخصوص انواع اختلال خواب، گفت: این کنگره از امروز تا هفتم اردیبهشت ماه در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار می شود. 

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 20 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید