فیلم کودک و نوجوان، راهکار شکوفایی اقتصاد سینما

شهرزاد: یک اقتصاددان سینما گفت : ساخته نشدن فیلم های کودک و نوجوان در چند سال گذشته به اقتصاد سینما ایران ضربه زده است و خانواده های بسیار کمی به دیدن فیلم در سینما می روند. امیرحسین علم الهدی در برنامه تلویزیونی هفت گفت : به دلیل اینکه چند سال است که در سینماها ی کشور شاهد ساخت فیلم های کودک و نوجوان نیستیم خانواده های زیادی از سینما استفاده نمی کنند.

وی تاکید کرد : نزدیک به بیست میلیون کودک و نوجوان در سراسر ایران زندگی می کنند که هیچ گونه فیلمی برای آنها ساخته نمی شود و خانواده های این کودکان از فیلم های شبکه خانگی استفاده می کنند. علم الهدی به افزایش بلیت در سینماهای تهران اشاره کرد و گفت : به دلیل افزایش قیمت بلیت در سینما ها تعداد افرادی که به سینما ها می روند کاهش پیدا کرده است.

ساخته نشدن فیلم کودک، اقتصاد سینما را خواباند

این اقتصاد دان سینما خاطر نشان کرد: بلیت پردیس های سینمایی در تهران به ۴ هزار تومان رسیده است و سینماهای دیگر به ۳ هزار تومان رسیده است.

وی اضافه کرد : ۴۰درصد فروش فیلم ها در تهران در اختیار پردیس های سینمایی است که شهرداری تهران آن را ساخته است و اگر پردیس های دیگر مانند اریکه ایرانیان ،سینما ایران ،ماندانا را مثال بزنیم به این نتیجه می رسیم که نزدیک به ۷۰ تا ۸۰ درصد فروش فیلم های تهران متعلق به ۸ تا ۱۰ پردیس سینمایی است.

علم الهدی به سینما آفریقا و دیگر سینما ها اشاره کرد و گفت : به دلیل پراکندگی پردیس های سینمایی مخاطب ترجیح می دهد که از پردیس های سینمایی استفاده کند.

این اقتصاددان سینما اضافه کرد: بیشتر طبقه متوسط جامعه هستند که به سینما می روند و طبقه های پایین و بالا جامعه کمتر به سینما می روند.

وی به سن افرادی که به سینما ها می روند اشاره کرد و گفت: افرادی که به سینما ها می روند بیشتر بین ۱۸ تا ۳۵ سال سن دارند وخانواده ها از رفتن به سینما ها اجتناب می کنند.

علم الهدی تاکید کرد: آماری که داریم نشان می دهد که هر ایرانی هر ۵ سال یکبار به سینما می رود و بالاترین آمار نیز در اختیار کشور ایسلند است که هر ایسلندی ۴ تا ۵ بار در سال به سینما می روند.

وی اضافه کرد: بیشترین میزان ورودی مخاطبان سینما به سال ۶۸ بر می گردد که نزدیک به ۸۹ میلیون نفر به سینما ها رفته اند که رفته رفته سیل نزولی در این ارتباط شروع می شود و این تعداد به ۱۴ میلیون نفر در سال ۸۷ و ۱۵ میلیون نفر در سال ۸۹ بر می گردد .

این اقتصاد دان سینماخاطر نشان کرد: از میان ۵۶ کشوری که سینما دارند ایران ۵۳ کشوراز لحاظ افرادی که به سینما می روند است .

وی افزود: از ۸۰۰ شهر کشور ۷۷ شهر سینما دارند و یکی از آیتم هایی که می تواند نشانه رشد و توسعه فرهنگی است سینما است که این آمار نشانه ضعف ما در این مقوله است و متاسفانه خیلی از مراکز استان مانند زاهدان و یاسوج و .. سینما وجود ندارد. علم الهدی در پایان سخنان خود افزود: در سال ۸۵ تعداد مخاطبین ۸۷۰ هزار نفر، سال ۸۶ حدود ۱میلیون و ۲۳۱ هزار نفر، سال ۸۷ حدود ۹۳۳ هزار نفر سال ۸۸ حدود ۲ میلیون نفر و در سال ۸۹ نیز تا کنون نزدیک حدود ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار نفر در تهران به سینما ها رفتند.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید