درمان یبوست کودکان، توصیه های خانگی

یبوست تعریف های متنوعی دارد، ولی اگر کودک نتواند اجابت مزاج کند یا اگر هنگام اجابت مزاج درد محسوسی داشته باشد، باید اقدامی برای رفع مشکل انجام شود. اغلب کودکان برای اجابت مزاج، زور می زنند. اگر این تلاش دردناک نباشد جای نگرانی وجود ندارد.

الگوی اجابت مزاج در کودکان چگونه است؟

کودکان همانند بزرگسالان، می توانند عادت های اجابت مزاج متفاوتی داشته باشند. لازم نیست کودک روزانه اجابت مزاج داشته باشد.

سفتی مدفوع به میزان دریافت آب و فیبر و نیز سلامت کلی کودک بستگی دارد. کودکان شیر مادرخوار، ممکن است دفعات کمتری اجابت مزاج داشته باشند البته در هفته اول، باید انتظار داشت اجابت مزاج روزانه داشته باشند.

علایم یبوست در کودکان چیست؟

هر تغییر در رژیم غذایی به خصوص از شیر مادر به شیر مصنوعی یا شروع شیر گاو یا غذای جامد، می تواند به سخت شدن موقت اجابت مزاج منجر شود.این تغییرات معمولا به خودی خود اصلاح می شوند. یبوست باعث تب نمی شود.

-اجابت مزاج با فواصل زیاد

-درد در هنگام اجابت مزاج

-مدفوع سخت و پشکل مانند

-ناتوانی در اجابت مزاج

-بریدگی های کوچک در مقعد (شقاق)

-دردهای شکمی گذرا

 

توصیه های خانگی درمان یبوست کودک

-کودک را تشویق کنید آب بیشتری بنوشد و از آبمیوه هایی مثل آب آلو، هلو، گلابی و سیب بیشتر استفاده کند. آبمیوه ها را رقیق نکنید.

-فیبر رژیم غذایی کودک را به کمک سبوس و غلات افزایش دهید. افزایش میزان میوه ها و سبزیجاتی که کودکان می خورند نیز می تواند مؤثر باشد.

-اگر واداشتن کودک به خوردن غذاهای پرفیبر دشوار است، می توانید با مشورت پزشک از فیبر پسیلیوم به جای آن استفاده کنید. سعی کنید با مخلوط کردن فرآورده های پسیلیومی با آب پرتقال یا دیگر غذاها، مزه آن را تعدیل کنید.

-زود به سمت مسهل ها و شیاف ها نروید. این محصولات فقط برای مدت کوتاه قابل استفاده هستند. یبوست راه حل طولانی مدت نیاز دارد.

-تنها در کوتاه مدت از مسهل ها استفاده کنید. اگر منظم به مسهل نیاز پیدا می شود باید به پزشک مراجعه کرد.

-اگر کودک در آغاز اجابت مزاج، مشکل دارد می توان از شیاف گلیسیرین کودکان استفاده کرد.

-اگر قرار است از مسهل خوراکی استفاده کنید، شربت منیزی پیشنهاد می گردد. در این خصوص با پزشک مشورت کنید. از پزشک خود بخواهید در انتخاب محصول مناسب برای درمان خانگی به شما کمک کند.

-اگر کودک شما آموزش رفتن به دستشویی را دیده است، سعی کنید یک رویه معمول برایش ایجاد کنید. یعنی کودک در وقت مقرر ۵ تا ۱۵ دقیقه به دستشویی برود. انتخاب زمانی که قبلا زمان اجابت مزاج کودک بوده است یا مقرر کردن این زمان با فاصله کوتاهی از وعده غذایی اصلی مناسب است. اگر این زمان در زمان های پرتنش و هیجان روز انتخاب شود، احتمال موفقیت ضعیف می شود. زمان آماده شدن برای مدرسه، پیش از بیرون رفتن از خانه یا درست پیش از خواب، در ردیف این زمان های پرتنش قرار دارد.

در موارد زیر به مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید:

-درد شدید و تب وجود دارد.

-کودک ناخوش به نظر می رسد

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید