خرید اسباب بازی های دست دوم، دقت کنید

در خانه‌ها، مهدکودک‌ها، مدارس و تمام مکان‌هایی که کودکان به آنجا رفت و آمد دارند، اسباب‌بازی‌های پلاستیکی خرده ریز و البته قدیمی بسیاری وجود دارد. بنابه گفته محققان دانشگاه پلیموث، ماساچوست، بیش از ۱۰ درصد این اسباب‌بازی‌ها حاوی مواد شیمیایی خطرناک هستند که میزان سم موجود آنها برای کودکان مضر است. بیشتر این اسباب‌بازی‌های قدیمی و یا بازیافت شده، حاوی سرب هستند که زندگی کودکان را به خطر می‌اندازد.

محققان دانشگاه پلیموث می‌گویند که اسباب‌بازی‌های دست دوم و قدیمی که در بازارهای وسایل دست دوم به فروش می رسد و یا از اقوام و دوستان به دست می‌رسند، معمولا به علت ارزان و راحت در دسترس بودن، گزینه جذابی هستند. اما این نوع اسباب‌بازی‌ها حاوی مواد خطرناکی هستند که در اسباب‌بازی‌های نو کمتر مشاهده می‌شود. متاسفانه هنگام بازیافت و یا فروش دوباره اسباب‌بازی‌های دست دوم به اندازه کافی روی آنها نظارتی صورت نمی‌گیرد.

محققان با استفاده از اسکن‌های فلورسنس اشعه ایکس، مقدار مواد خطرناک موجود در این اسباب‌بازی‌ها را بررسی کردند. اسباب‌بازی‌های پلاستیکی که مدت زمان طولانی از تولید آن گذشته، از خود مواد خطرناکی چون برم، کادمیوم و سرب متصاعد می‌کنند.

برخی از این اسباب‌بازی‌ها، مانند لگوها، آنقدر کوچک هستند که به راحتی در دهان گذاشته می‌شوند و کودکان در حال رشد به شدت در معرض صدمات جسمی و همچنین ذهنی ناشی از سم موجود در آنها قرار می‌گیرند. در موارد شدیدتر سرب موجود در اسباب‌بازی‌ها می‌تواند کشنده باشد.

از علایم مسمومیت به سرب می‌توان به اشکال در یادگیری، تحریک پذیری، کم اشتهایی، لاغر شدن، استفراغ، یبوست، حملات صرعی و از دست دادن شنوایی اشاره کرد. برای درمان کودکان مسموم، ابتدا باید منبع آلوده کننده را از میان برداشت و با تجویز دارو، سرب را از طریق ادرار از بدن کودک خارج کرد.

اسباب‌بازی‌هایی که نو و غیربازیافتی هستند برای سلامت کودکان مناسب هستند، بنابراین صرفا به دلیل ارزان بودن اسباب‌بازی‌های پلاستیکی دست دوم، کودکان خود را در معرض بیماری قرار ندهید.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + چهارده =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید