آموزش امنیت به کودکان، بچه‌ها فریاد نمیزنند!

 

کنجکاو می‌شوم. فکر می‌کنم شاید رهگذر باشد، تا وقتی دستش را دراز می‌کند، همیشه می‌خواستم به او بگویم با غریبه‌ها هم‌صحبت نشود.

انگار فراموش کرده بودم، در خودرو که باز می‌شود، صدای ضربان قلبم را می‌شنوم، بی‌اختیار به سمتش می‌دوم، حالا دیگر یک پای دختر داخل خودروست، شتابزده می‌رسم و او را عقب می‌کشم: «آقا این بچه را کجا می‌بری؟» حق به جانب نگاه می‌کند و با صدای درشتی می‌گوید: «به شما چه؟ دخترمه!» بهت‌زده و بریده بریده می‌پرسم: «ا … پس شما باید همسر من باشید؛ ولی شما را نمی‌شناسم؟» مرد هراسان پایش را بر پدال گاز فشار می‌دهد با جیغ لاستیک خودرو، از خودم می‌پرسم: «اگر من اینجا نبودم… اگر چند ثانیه دیر می‌رسیدم… اگر نگاه آخر را نمی‌انداختم… اگر…».

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ همزمان با روزهای نخستین سال تحصیلی جاری اعلام کرد که در ایجاد احساس امنیت، تاثیرپذیرترین قشر، دانش‌آموزان هستند بنابراین نهادهای امنیتی و انتظامی تاکید ویژه‌ای بر ایجاد امنیت دانش‌آموزان دارند اما متاسفانه تجربه‌های روزانه خانواده‌ها و اخبار حوادث و رویدادهای جاری نشان می‌دهد که امنیت دانش‌آموزان همواره در معرض خطرات و آسیب‌های جدی است.

گذشته از خطرها و آسیب‌هایی که اغلب در محیط مجازی یا واقعی، دانش‌آموزان را تهدید می‌کند و ممکن است به لحاظ فکری یا جسمی، آنها را به سمت اعتیاد یا امور غیراخلاقی سوق دهد، ناامنی موجود به طور مستقیم مزاحمت برای دانش‌آموزان، دزدیدن آنها و دور شدن از مکان است.

هدف شکارچیان دانش‌آموزان معمولا در دزدیدن پول و زیورآلات آنها، سوءاستفاده جنسی و نیز قتل و فروش اعضا و جوارح آنهاست.

در بسیاری موارد مشاهده می‌شود که خانواده‌ها بموقع پلیس را از ربودن کودک خود یا قصد شکارچیان برای ربودن کودک مطلع نمی‌کنند یا در صورت تعرض به دانش‌آموز، ترجیح می‌دهند برای حفظ آبرویشان، از ارتباط با پلیس خودداری کنند. شاید به همین دلیل است که آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد.

یکی از نقاط ضعف خانواد‌ه‌ها در این زمینه، تمرکز بیشتر بر امنیت فرزندان دختر و بی‌توجهی نسبت به دانش‌آموزان پسر است؛ در حالی که تجربه نشان داده نه تنها پسران در مقاطع تحصیلی دبستان که حتی راهنمایی و دبیرستان هم در برخی موارد، هدف شکارچیان قرار می‌گیرند که در این صورت، بیشتر در معرض تعرض جنسی و قتل برای فروش اعضا و جوارح خواهند بود.

مسوول تامین امنیت کیست؟

به رغم تمام توجهی که بر مفهوم امنیت وجود دارد، هنوز مسوول تامین امنیت دانش‌‌آموزان در راه مدرسه مشخص نیست. البته نیروی انتظامی در سال تحصیلی جدید، گروهی از نیروهای زبده و باانگیزه خود را آموزش داده و با استقرار در اطراف مدارس، مسوول تامین امنیت دانش‌آموزان کرده است.

اداره اجتماعی پلیس آگاهی نیز ضمن تاکید بر آموزش دقیق دانش‌آموزان اعلام می‌کند نشانی و شماره تلفن محل زندگی دانش‌آموزان و بستگان درجه اول آنها را برای تماس در مواقع ضروری در کیف دانش‌آموزان قرار دهید و به آنها آموزش دهید تا با افراد غریبه صحبت نکنند، سوار خودروهای ناشناس نشوند و زیورآلات به همراه نداشته باشند.

بر اساس این گزارش، نیروی انتظامی امسال قول داده است در ادامه اجرای طرح امنیت اجتماعی، محیط اطراف مدارس تهران را بیش از گذشته کنترل کند و در این راه، از نیروی پلیس نامحسوس استفاده کند.

با وجود تمام این تمهیدات، می‌توان دریافت که باز هم نظارت بر تردد تمام دانش‌آموزان از سوی نیروی پلیس نه در کشور ما که در هیچ جای دنیا عملی و ممکن نیست. شاید مدرسه و خانواده بتواند دو بازوی مهم اجرای امنیت بر دانش‌آموزان در کنار نیروی انتظامی باشد. آیا مدارس و خانواده‌ها از چنین نقشی باخبرند؟

محسن فریدی، مشاور رسانه‌ای وزارت آموزش و پرورش در این زمینه مدرسه را مسوول اتفاقاتی می‌داند که داخل مدرسه رخ می‌دهد و در نهایت نظارت بر سرویس مدارس، بیشترین تلاش مدرسه برای تامین امنیت دانش‌آموزان است.

وی می‌گوید: مدارس ایران، سالم‌ترین مدارس دنیا هستند و در مقایسه با دیگر کشورها، این ناامنی‌ها ناچیز است اما به هر حال، باید تذکرات لازم را به دانش‌آموزان داد. در این میان صدا و سیما، خانواده و نهادهای حقوقی و انتظامی مسوولیت بیشتری دارند.

با توجه به این امر، هنوز آموزش و پرورش برای ارائه اطلاعات و آموزش به دانش‌آموزان در مقابله با ناامنی‌ها برنامه مدونی ندارد و این‌بار را بیشتر بر دوش نیروی انتظامی و خانواده‌ها می‌اندازد.

به هر حال، تامین امنیت دانش‌آموزان تنها به فضای داخل مدرسه و سرویس‌های رفت و آمد خلاصه نمی‌شود و افرادی بیمارگونه در کمین دانش‌آموزان در همه رده‌های سنی هستند تا آنجا که دادستان کل کشور هم بتازگی خواستار اهتمام دادسراها و نیروی انتظامی سراسر کشور برای ارتقای امنیت دانش‌آموزان شده است. تامین این امنیت، پدیده‌ای چندضلعی است که بسیج مدرسه، خانواده، پلیس و قوه قضاییه را طلب می‌کند.

منبع: جام جم آن لای

 

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 8 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید