کودک مبتلا به اوتیسم، هر ماه چقدر خرج دارد؟

عضو شورای علمی انجمن اوتیسم، گفت: یک کودک مبتلا به اوتیسم، هر ماه بین ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان هزینه برای خانواده دارد.
متخصصان با حضور در برنامه نبض پزشکی شبکه خبر؛ معتقدند اگر بیماری اوتیسم در کودکان به موقع و زیر سه سالگی تشخیص داده شود به کمک خانواده و آموزش های لازم، این بیماری قابل درمان است.
پوراعتماد عصب روانشناس، گفت: اوتیسم بیماری نیست بلکه اختلالات عصبی است که در سلول های مغزی ایجاد می شود، فرد اوتیسم کلام و تماس صوتی ندارد ولی در سایر موارد توانمندی های خوبی دارد لذا ما در کودکان اوتیسم شاهد عدم توازن در رفتار هستیم که اگر این شرایط بالانس شود ناهنجاری های ناشی از این بیماری نیز به حداقل کاهش می یابد.
وی ادامه داد: در حال حاضر از هر ۵۰ هزار نفر یک نفر مبتلا به اوتیسم است که روند ابتلا به این بیماری رو به افزایش است.
پوراعتماد افزود: عوامل تشدید کننده این بیماری محدودیت در زندگی در سال های اول زندگی است، از سال ۲۰۱۴ نقش عواملی محیط در پدیدارشناسی اوتیسم در حال افزایش است، اگر کودکی به لحاظ فیزیولوژی آمادگی ابتلا به اوتیسم را داشته باشد تکنولوژی روز به شدت آن می افزاید.
این عصب شناس گفت: بهتر است کودک تا قبل از سه سالگی مورد تشخیص و معاینه کامل این بیماری قرار بگیرد تا قبل از تکمیل شبکه های عصبی بتوان درمان آن را انجام داد زیرا بعد از سه سالگی، شبکه های عصبی تکمیل شده و عملا مراحل درمان کمتر مفید واقع می شود.
پوراعتماد افزود: آموزش و توانبخشی در سنین کودکی مانند آموزش زبان در بزرگسالی است. حال اگر خانواده ها با علائم بیماری در سنین کودکی آشنا شوند می توانند تا ۷۰ درصد به بهبود کودک خود کمک کنند.
وی ادامه داد: در مراحل درمان کودکان اوتیسم فرزندان کوچک توسط والدین آموزش می بینند و از همه مهم تر آموزش والدین است که حائز اهمیت است. داروها نقش درمان ندارند بلکه بیشتر برای کنترل ناهنجاری های رفتاری تجویز می شوند.
علیزاده عضو شورای علمی انجمن اوتیسم، گفت: مهم ترین مشکلات بیماران اوتیسم این است که فرد در مسائل اجتماعی دچار اختلال می شود لذا فرد مبتلا به این بیماری نمی تواند با گروه همسال و بزرگترها ارتباط برقرار کند و مشکلات از همین جا آغاز می شود.
وی یادآور شد: از سوی دیگر فرد مبتلا به اوتیسم دچار الگوهای رفتاری محدود اما با تکرار می شود که عامه مردم این دسته از بیماران را به این صورت می شناسند.
علیزاده گفت: شدت این علائم طیفی است یعنی از هر کودک به کودک دیگر علائم اوتیسم متفاوت است.
عضو شورای علمی انجمن اوتیسم، افزود: خانواده دارای کودک اوتیسم باید دو فاز را طی کند نخست سازگاری بدان معنا که باید با اصل موضوع کنار بیایند و در مرحله دوم انطباق با بیماری است.
وی یادآور شد: خانواده ها ۴ بار را تحمل می کنند نخست بار حاصل از آگاهی ناشی از ابتلا به این بیماری، بار اجتماعی که به دلیل عدم آگاهی نسبت به این بیماری از سوی جامعه به بیمار و خانواده بیمار تحمیل می شود و در نهایت هزینه های درمان، کودک مبتلا به اوتیسم ماهانه ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان بار مالی برای خانواده دارد و در نهایت خانواده های دارای کودک مبتلا به اوتیسم با شغل خود دچار مشکل می شوند زیرا فرآیند درمان موجب بی نظمی در شغل نان آور خانواده می شود.
اسدی معاون امور توانبخشی بهزیستی استان تهران، گفت: در بهزیستی علاوه بر توانبخشی برای کودکان مبتلا به اوتیسم، ایجاد مراکز روزانه توانبخشی و آموزشی نیز ارائه می شود که از استاندارد بالایی هم برخوردار است زیرا ما متخصصین متعددی داریم.
وی افزود: مراقبت در منزل هم یکی دیگر از خدمات ما به خانواده های دارای فرزند اوتیسم است.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 9 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید