کنترل عصبانیت والدین، معرفی روش‌هایی موثر

خشم و عصبانیت شما مادران معمولا تاثیرات منفی بر فرزندانتان خواهد داشت. به همین دلیل است که روش های صحیح کنترل خشم در مادران از اهمیت بسیاری برخوردار است. در ادامه راهنمایی هایی کمک کننده در این مورد را می خوانید.
شاید دانستن این موضوع که اغلب ما احساسات خود را در قالب خشم بروز می دهیم چندان برایتان تعجب انگیز نباشد. در زندگی امروزی شرایط به نحوی رقم خورده که کنترل خشم در مادران و حفظ آرامش به کاری سخت تبدیل شده. به طور متوسط مادران حدود ۱۳ ساعت از وقت روزانه خود را مشغول انجام کار های خانه هستند، که درست برابر با ساعات کاری یک کارمند است.
جالب است بدانید که بر اساس محاسبات صورت گرفته یک مادر تا زمانی که فرزندش به سن دو سالگی می رسد حدود ۷۳۰۰ بار پوشک او را عوض می کند. در دروان پیش از مدرسه یک مادر هر ۴ دقیقه یک بار به فرزند خود توجه کند، که در روز به ۲۱۰ مرتبه می رسد و ۷/۲ ساعت در روز را باید حواسش فقط به کودکش باشد. به علاوه اینکه باید ساعاتی از روز را به تماشای تلویزیون، صحبت با تلفن و سایر کار ها بپردازد. همه این اطلاعات و ارقام تایید کننده این موضوع است که مادران باید بتوانند آرامش خود را در هر کاری حفظ کنند، زیرا طبق آنچه گفته شد، هر کاری در خانه به مادر مربوط است و در صورت تشویق و خشم مادر مسلما اداره این امور نیز با مشکل رو به رو می شود. برای یاد گرفتن روش های کنترل خشم در مادران ابتدا باید مسائل زیر را بررسی نمایید.

 

سوالاتی درمورد روش های کنترل خشم در مادران:
    آیا خواب کافی دارید. کم خوابی و نداشتن خواب آرام همیشه می تواند به خلق و خوی افراد تاثیر منفی داشته باشد. بنابراین باید همیشه مراقب سلامت خود باشید و خواب مناسب داشته باشید. اگر بعد از انجام کار های صبحگاهی خانه احساس خستگی کردید بهتر است از چرت های بعد از ظهری برای از بین بردن خستگی تان استفاده کنید.
    آیا مسئله ای باعث استرس و نگرانی شما شده؟ آیا مشکل مالی دارید؟ هر دوی این مسائل می تواند تاثیر منفی بر خلق و خوی شما داشته باشد. که با پیدا کردن روش هایی برای حل این مشکلات می توانید خیالی آسوده و امن داشته باشید.
    آیا مریض هستید؟ گاهی بیماری ها باعث می شود نتوانید به خوبی از پس شرایط بر بیایید.
    گرسنگی نیز می تواند باعث بد اخلاقی و تند خویی شما شود.
هنگامی که سعی دارید پاسخ این سوالات را پیدا کنید. بهتر است از روش های که در ادامه مقاله برای کنترل خشم آورده شده استفاده کنید. اکثر این روش ها به نحوه برخورد شما با فرزندتان وابسته است. اگر جواب سوالات مطرح شده را پیدا کنید و از روش های زیر استفاده کنید بهتر می توانید رابطه خود با فرزند دلبندتان را مدیریت کنید و به این ترتیب به فرزند خود نزدیک تر می شوید.

 

روش های کنترل خشم در مادران
    استراحت کنید. گاهی لازم است دست از کار ها بکشید و چند دقیقه با خودتان خلوت کرده و افکار خود را متمرکز کنید.
    به آنچه هنگام عصبانیت و فریاد زدن به زبان می آورید دقت کنید. به یاد داشته باشید که شما همیشه الگوی فرزند خود هستید. اگر چیزی می گویید که دوست ندارید فرزندتان آن را یاد بگیرد و تکرار کند، پس چرا حرف زدن خود را اصلاح نمی کنید.
    بهتر است آنچه باعث خشم شما می شود را بشناسید و از قبل در مورد کار هایی که می توانید هنگام عصبانیت انجام دهید برنامه ریزی کنید. این کار باعث می شود بهتر بتوانید واکنش های خود را کنترل کنید.
    شما باید حفظ آرامش و خونسردی در مواقع عصبانیت را بار ها و بار ها تمرین کنید. تا این کار را یاد بگیرید.
    آواز بخوانید. بله آواز بخوانید، وقتی عصبانی هستید و می خواهید فریاد بزنید بهتر است آواز مورد علاقه خود را بلند بخوانید، این کار شاید در ظاهر عجیب و غیر ممکن به نظر برسد، اما اما وقتی یک بار این کار را امتحان کنید متوجه می شوید که چقدر می تواند به شما کمک کند.
    معذرت خواهی کنید. اگر کنترل خود را از دست دادید و رفتار اشتباهی از شما سر زد بهتر است از طرف مقابل عذر خواهی کنید. هر چند این کار اشتباهات شما را جبران نمی کند اما باعث می شود شما احساس بهتری داشته باشید.
    به پیاده روی بروید. ورزش های فیزیکی یکی از بهترین روش ها برای کاهش فشار و استرس است. این کار به شما کمک می کند تا آرامش پیدا کنید و میزان تمرکزتان بر اوضاع بیش تر شود.
    مدت زمانی را از فرزند خود دور باشید. بهتر است با روش هایی مثل یوگا و مدیتیشن چند ساعتی را در تنهایی و خلوت بگذرانید، تا کمی ذهنتان آرام شود.
هرچند گاهی رفتار کودکان باعث عصبانیت والدین و به ویژه مادران می شود، اما آنچه اهمیت دارد این است که روش های کنترل خشم در مادران را که در این مقاله ذکر شده به خوبی یاد بگیریم و از آنها استفاده کنیم و یادمان باشد که فرزندان از ما الگو می گیرند، بنابراین باید تا جای ممکن یک الگوی خوب برای کودکان خود باشیم.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − هفت =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید