کم آبی بدن کودکان، نحوه پیشگیری و درمان

پارس مداد: بر خلاف کودکان نوپا و بزرگسالان، نوزادان آب کمی را در بدن خود نگه می‌دارند. متابولیسم بدن آنها بسیار زیاد و به همین دلیل در طول روز به غذای بیشتری(یا بهتر است بگویم مایعات بیشتری) نیاز دارند. این رشد و نمو می‌تواند کمی نگران کننده باشد: کم آبی بدن. اگر کودک شما به هر طریقی چون عرق کردن، تهوع و اسهال آب بدن خود را از دست دهد، به سرعت به کم آبی مبتلا و در نتیجه بیمار می‌شود. ما در اینجا راههای را برای جلوگیری از بی آبی بدن کودکان برایتان آورده‌ایم.

 

 

از بی‌آبی جلوگیری کنید

 

در طول ۶ ماه اول- یعنی تا زمانی که کودک قادر به خوردن مایعات شود- کودک شما مایعات احتیاجی بدن خود را تماما از طریق شیر مادر یا شیر خشک به دست می‌آورد. این بدین معنی است که او برای جلوگیری از کم آبی، احتیاجی به نوشیدن مایعات دیگری جون آب میوه ندارد، حتی اگر هوای بیرون گرم باشد. در واقع این کار می‌تواند برای او خطرناک باشد. به جای آن کودک خود را از نور خورشید دور نگه دارید یا در فضای باز از کلاه و چتر و غیره استفاده کنید. هنگام خواب نیز اگر عرق کرد، پتو را از روی او کنار بزنید. کودک شما بیشتر در معرض بی‌آبی قرار می‌گیرد اگر مریض شود. او آب بسیاری را از طریق تهوع، اسهال یا غذا نخوردن (گاهی به دلیل گلو درد) از دست خواهد داد. معمولا این نشانه‌ها از ویروس‌‌هایی بوجود می‌آیند که به سختی می‌توان از آنها جلوگیری کرد، اگر چه شستن دست‌ها بسیار کار ساز است.

 

نشانه‌های کم آبی

 

به خصوص زمانی که کودک شما استفراغ می‌کند (نه مواقعی که او کمی شیر بیرون می‌ریزد) یا اسهال دارد، شما باید به دقت این نشانه‌ها را بررسی کنید:

 

·        کمتر از ۶ پوشک در روز

·        خشکی دهان و چشم‌ها (گریه بدون اشک)

·        پوستی خشک

·        چشم‌های فرو رفته

·        لکه‌های نرم فرو رفته در سر

 

درمان بی‌آبی

 

حتی اگر کودکتان از خوردن غذا اجتناب کرد، شیر مادر یا شیر خشک او را قطع نکنید. اگر یک یا دو نشانه از بی‌آبی را در او مشاهده کردید، به خصوص اگر احساس کردید که کمتر از همیشه غذا می‌خورد، با پزشک‌اش تماس بگیرید.

 

احتمالا پزشک به شما می‌گویدکه غذا دادن به او را مانند گذشته ادامه یا تعداد وعده‌های غذایی او را افزایش دهید. همچنین ممکن است جایگزین الکترولیت یا مقدار کمی آب را پیشنهاد کند. درباره زمان و چگونگی دادن این مواد به کودکتان با پزشک مشورت کنید. اگر کودک شما به قدر کافی بزرگ شده، می‌توانید از داروهای کاهش درد استفاده کنید که می‌تواند از گلو درد جلوگیری و کودک را به نوشیدن بیشتر تشویق کند. اما باز هم می‌گویم به دقت دستور پزشک را برای مصرف دنبال کنید زیرا مقدار بیش از حد مایعات برای کودک خطرناک است.

 

اگر کودکتان به مدت ۱۲ ساعت یا بیشتر پوشک‌اش خشک است یا به سختی از خواب بیدار می‌شود یا که ضربان شدید قلب و مشکلات تنفسی دارد، سریع او را به اتاق اورژانس ببرید.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − نه =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید