چگونه کودکی با اعتماد به نفس بالا تربیت کنیم؟

اعتماد به نفس شبیه موج کوچک است. وقتی فرزندمان احساس کند در حوزه ای خاص دارای توانایی است، احتمالا این احساس خود را به سایر زمینه‌ها نیز گسترش خواهد داد. والدین برای بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان و ایجاد این موج باید کارهای آنان را تشویق کنند. تشویق، اعتماد به نفس کودک را پایه ریزی و سازمان دهی می‌کند.
اما برای تشویق کودکتان هم حد و مرزی قایل شوید. اینکه دختر ۱۰ ساله شما از دستمال کاغذی برای پاک کردن لبش هنگام غذاخوردن استفاده می‌کند امری بدیهی است و نیازی نیست بابت این کار هدیه‌ای دریافت کند. اینکه کودک را تشویق می‌کنید، بسیار عالی است اما به او حسی واقعی ببخشید و این حس را اغراق آمیز نکنید. در غیر این صورت فکر می‌کند این کارهای ساده هم حتما خیلی سخت بوده و فقط او از عهده انجامش برمی‌آید.

 

 پیش‌بینی‌های منفی نکنید
اگر والدین معتقد باشند که فرزندشان توانایی انجام تکلیفی را ندارد و حتما نیازمند کمک آنهاست، به طور یقین این طرز نگرش آنها، بر عملکرد فرزندشان تاثیر می‌گذارد و به تدریج باعث می‌شود که فرزندشان نسبت به توانایی‌ها و استعدادهای خود شک کرده و مدام به شکست بیاندیشد. بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان به اعتماد کردن شما به آنها در ارتباط است.

 

توقعات نامعقول بیش از اندازه نداشته باشید
بعضی از والدین توقعات و خواسته‌هایی بیش از توان فرزندانشان دارند و گاهی فراموش می‌کنند که معیارهای بزرگسالان با کودکان تفاوت دارد. برای بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان خوب است والدین معیارهای خود را براساس توانایی‌های فرزندانشان پایه‌ریزی کنند.
. فرزندانتان را بر یکدیگر ترجیح ندهید وآنها را مقایسه نکنید
کودکان با یکدیگر متفاوتند و شکی در تفاوت بین آنها نیست؛ اما بین آنها تبعیض قایل نشوید و یکی را بر دیگری ارجح ندانید. برای مثال، زمانی که یکی از فرزندانتان موفقیتی کسب می‌کند و دیگری شکست می‌خورد، دلیل نمی‌شود که موفقیت او را به رخ فرزند دیگرتان بکشید زیرا این کار موجب دلسردی، سرشکستگی و کاهش اعتماد به نفس او می‌شود. برای بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان توانمندی‌های فعلی آنها را با توانمندی‌های خودشان در گذشته مقایسه کنید.

 

انتظار یکطرفه نداشته باشید
برخی والدین انتظار دارند کودکشان آن کاری را که می‌گویند انجام دهد نه آن کاری که می‌کنند. برای نمونه، مادری از فرزندش می‌خواهد که وسایلش را جمع کرده، اتاق نشیمن را شلوغ نکند؛ در حالی که لباس‌ها و وسایل خودش گوشه اتاق ریخته است. در چنین شرایطی کودک احساس می‌کند که ارزش او در خانواده کم‌تر از دیگران است. پس اول خودتان عمل کنید و بعد از فرزندتان بخواهید. یادمان باشد فرزندانمان از راه چشم تربیت می‌شوند نه از راه گوش.

 

او را سرزنش و تحقیر نکنید
باید دانست که انتقاد همیشگی والدین تنها یک چیز به کودک می‌آموزد و آن این است که “تو نمی‌توانی کاری را درست انجام دهی.” و اگر این انتقادها با استفاده از عبارات سرزنش آمیز همراه باشد تاثیرش مخرب‌تر است و روح اعتماد به نفس را در او از بین می‌برد. بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان با تحقیر او در مغایرت کامل است.

 

توانمندی‌هایش را به رخش بکشید
کودکان نیاز دارند که به چشم افرادی توانا و قدرتمند دیده شوند، اما از دانش و مهارت لازم برای رشد خود بهره‌مند نیستند. فهرست کارهایی را که می‌توانند انجام دهند کمتر از آنهایی است که نمی‌توانند ولی اغلب اصرار دارند که ما به آن چه که درست کرده‌اند و یا نقاشی کشیده‌اند نگاه کنیم و نظراتمان را بگوییم. در چنین مواردی حتما به توانایی‌های او تاکید کنید و خصوصا هنگام مشاهده یاس و ناامیدی در او توانمندی‌ها و موفقیت‌های قبلی‌اش را به یادش آورید

 

به او عشق بورزید
عشق والدین اعتماد به نفس فرزندان را افزایش می‌دهد. او را صادقانه با رعایت اعتدال تحسین کنید، آنها می‌دانند که قلب ما چه می‌گوید. برای بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان به او عشق بورزید و با عشق تحمل فرزندان را برای مواجه شدن با ناکامی‌های احتمالی افزایش دهید.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید