چه اسباب بازی هایی برای کودک مناسب است؟

پارس مداد، گروه ترجمه: اغلب اولین اسباب بازی کودکان یک خرس بامزه یا دیگر حیوانات  پشمالو و بامزه است. فروشگاهها پر از این قبیل اسباب بازیهاست. در حالی که والدین ممکن است فکرکنند این عروسکها نرم و بامزه اند اما این عروسکها پتانسیلی فراتر از آنچه والدین فکر میکنند دارند. بچه ها در هر سنی از این اسباب بازیها لذت میبرند  و گاهی تا سالها با آنها ارتباط برقرار میکنند. عروسکهای حیوانات مزایای آموزشی زیادی برای کودکان در سنین مختلف دارد. 

در مورد نوزادان احتیاط کنید

بچه‌ها دوست دارند سطوح اسباب‌بازی‌ها را لمس کنند و پوست نرم عروسک،‌چشم و گوش آنها را احساس کنند. آنها حتی این قبیل اسباب‌بازی‌ها را به دهان برده و می‌مکند. بنابراین مطمئن شوید عروسکی که انتخاب می‌کنید ایمن بوده و مشکلی برای کودک ایجاد نمی‌کند. از عروسک‌هایی که دانه ریز دارند و قطعات آنها ممکن است جا‌به‌جا شود، استفاده نکنید. 

شناخت حیوانات با عروسک

عروسک حیوانات،‌ اولین دوست کودک

تا حدود ۲ تا ۳ سالگی عروسک‌ها باید با دقت انتخاب شوند. کودکان همراه با زبان و نام‌ها هم‌دلی می‌کنند. عروسک‌های متفاوت حیوانات به کودکان کمک می‌کند کلماتی مانند گربه، سگ،‌ خرس و گاو را یاد بگیرند و حتی صدای هرکدام از این کلمات بیاموزند. این اسباب‌بازی‌ها به زودی به همراهان ثابت کودکان تبدیل خواهند شد. 

احساسات با این دوستان ساکت تست می‌شود. آنها را می‌توان در آغوش گرفت یا بوسید. مهارت‌های فرزندپروری هم با این عروسک‌ها خیلی زود آموخته می‌شود بنابراین عروسک‌های حیوانات ممکن است تغذیه شوند، خوابانده شوند و … این نوع اسباب‌بازی‌ها جزو اولین دوستان واقعی کودک هستند.

پیش دبستانی‌ها خلاق می‌شوند

در سنین پیش دبستان، کودکان شروع به شرکت در بازی تخیلی می‌کنند. برای آنها عروسک‌های حیوان محدود به ظاهرشان نیستند و بنابراین یک زرافه می‌تواند یک شاهزاده خانم،‌ فضانورد، معلم یا حتی یک زرافه باشند! این اسباب‌بازی‌ها می‌توانند در بازی فعال گنجانده شوند. این کودکان معمولا احساساتشان را با این قبیل عروسک‌ها نشان می‌دهند و ممکن است با آنها مکالمه کنند. بعد از یک روز ناراحت کننده، کودک ممکن است سراغ یکی از این دوستان رفته و احساسات و نگرانی‌هایش را بیان کنند. این حیوانات واقعا می‌توانند به آرام شدن کودک کمک کنند. از حدود ۵ سالگی بازی‌های کودک اغلب با ساختارهای جدید در زندگی او منعکس می‌شود.

مزیت این عروسک‌ها

عروسک‌های حیوانات می‌توانند حس لامسه کودک را تقویت کنند. از آنجا که کودک از ۳ سالگی با اسباب‌بازی‌اش ارتباط برقرار می‌کند، این قبیل عروسک‌ها دریچه‌ای به دنیای عواطف کودکان است چون آنها می‌توانند احساساتش را بروز دهند. مهم‌ترین نکته در استفاده از این قبیل عروسک‌ها آن است که کودک به کمک آنها با حیوانات آشنا شده و قادر به طبقه‌بندی آنها خواهد شد. کودکان با وجود افزایش سن‌شان می‌توانند همچنان با این قبیل حیوانات ارتباط برقرار می‌کنند. آنها به وسیله این عروسک‌ها عشق به حیوانات واقعی را می‌آموزند و حتی نحوه مراقبت از آنها در خانه را یاد می‌گیرند. اگر کودم مایل باشد می‌توان حیوانات خاصی را ساخت و در اختیار کودک قرار داد.

برخی عروسکهای حیوانات آموزشی وجود دارند که می‌توان با آنها صحبت کرد یا آهنگ‌هایی پخش می‌کنند که می‌توانند به کودک آموزش دهند. این عروسک‌ها در کنار ایجاد ارتباط با حیوانات می‌توانند به کودک کمک کنند با اضطراب جدایی کنار بیایند. والدین می‌توانند از این قبیل عروسک‌ها برای ایجاد استقلال و غلبه بر ترس از تنهایی استفاده کنند و به مدیریت احساسات برسند. برخی ممکن است بگویند که حیوانان فقط برای دختران مناسب است اما در واقع اینطور نیست. این نوع اسباب‌بازی‌ها برای هر نوع کودکی مناسب است و بر روند رشد و آموزش کودک تاثیر بسزایی دارد.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 1 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید