چاقی در دوران کودکی، تقصیر والدین است؟

در مورد چاقی در دوران کودکی، اختلالات خوردن و مشکلات ناشی از آن، نظرات بسیار زیادی داده می شود. اما ما چقدر در کمک به بچه ها در خوردن و رشد آن ها نقش داریم؟
در یک بیانیه ای در آمریکا مسئله چاقی و همه ی مواردی که ممکن است در سلامتی و رفاه کودکان تاثیر بگذارد، نوشته شده است که: والدین مراقب استفاده از کلمات و بیان خشن، تنبیه یا برخورد بد با کودکانی که مشکل اضافه وزن دارند باشند. بسیاری از افرادی که در این مقاله اظهار نظر کرده اند از مورد آزار و اذیت قرار گرفتن کودکان برای داشتن اضافه وزن انتقاد کرده اند. دکتر جولی لومنگ، استاد دانشگاه میشیگان گفت: «هنگامی که شما پدر و مادر یک کودک چاق هستید نشانه های فوق العاده ای وجود دارد .هر کس به والدین این کودکان نگاه می کند فکر می کند والدین بی کفایتی هستند و به فرزندشان اهمیت نمی دهند.» فرضیه اصلی در اینجا این است که چگونه بزرگسالان می توانند کودکان را کنترل کنند و چگونه کودکان می توانند کنترل شوند؟ بدیهی است حتی در میان کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد. البته، برخی می گویند که اگر شما واقعا نگران هستید، بهتر است که غذای اضافی از فروشگاه ها خریداری نکنید. اما آیا آگاهی والدین در مورد تغذیه بهتر به رشد سالم فرزندان کمک می کند؟
یکی از بیماران دکتر جنیفر کرنس هنگامی که باردار شد، نگران بود که کودکش ممکن است مانند او مجبور شود با اضافه وزن خود مبارزه کند. او گفت: «من واقعا برای کاهش وزن متمرکز شدم و اساسا خودم را هر روز در بارداری وزن کردم.» او تا دو روز قبل از اینکه زایمان کند، ورزش کرد. او فرزندش را از شیر خودش محروم کرد. دکتر جنیفر کرنس ادامه داد: بعد از زایمان او فرزندی داشت که بسیار لاغر بود. من پنج هفته با مادر مشاوره داشتم تا بالاخره راضی شد فرزندش را از مزایای شیر مادر بهره مند سازد. دکتر لومن پیشنهاد کرد پزشکان باید والدین را تشویق کنند که علم مدرن واقعا نمی داند چطور باعث لاغری شود.
وقتی والدین و کودکان دارای اضافه وزن هستند، احتمالا دست کم بعضی از شواهد یک بیماری ژنتیکی را نشان می دهند و این خطر بیولوژیکی ممکن است نشان دهنده ی اختلاف در متابولیسم کودکان باشد. تصمیمات خوب والدین در مورد تغذیه برای همه کودکان مبتلا به چاقی مهم است. مهم نیست که نوزادان بیش از حد تغذیه نشوند، بلکه باید غذاهای ناسالم و نوشیدنی های شیرین را از خانه دور کنید و بچه ها را به خوردن رنگین کمانی از میوه ها و سبزیجات تشویق کنید.
برای کاهش وزن کودک و نوجوان چاق می بایست غذاهایی با کالری زیاد و ارزش غذایی کم مانند: چیپس و تنقلات از رژیم غذایی حذف شوند. اگر هر روز ۱۰۰ کالری از دریافت غذایی روزانه کم شود، وزن در طول یک سال ۵ کیلوگرم کاهش می یابد. توصیه می شود کودکان و نوجوانان ساعات تماشای تلویزیون یا انجام بازی های رایانه ای را به یک یا دو ساعت در روز محدود کنند.
از سوی دیگر باید پیاده روی جهت رفتن به مدرسه یا خرید را جایگزین رفت و آمد با اتومبیل کرد. خانواده باید به نحوی برنامه ریزی نمایند تا فعالیت کودک و نوجوان به تدریج افزایش یابد و خود نیز اقدام به همراهی فرزندانشان کنند.
اصلاح رفتارهای خانواده برای پیروی از اصول صحیح تغذیه و فعالیت های روزانه یکی از اصلی ترین و اساسی ترین قدم ها برای دستیابی به وزن ایده آل است. کودکان و نوجوانان مبتلا به چاقی به طور معمول دارای اختلالات رفتاری مانند: افسردگی، گوشه گیری، اضطراب و عدم اعتماد به نفس می باشند.
کارشناسان توصیه می کنند بشقاب هایی که مخصوص بزرگسالان است را نباید برای غذا دادن به کودکان استفاده کرد به این دلیل که آن ها را تشویق به زیاد خوردن می کند. در عین حال در هر وعده ی غذایی ابتدا مقدارکمی غذا به کودک بدهید. به این ترتیب به کودک این فرصت را می دهید تا در صورتی که هنوز احساس گرسنگی می کند از شما درخواست غذا کند. همچنین توصیه شده که کودکان را تشویق کنید که آهسته غذا بخورند و آن ها را برای اینکه تمام غذای موجود در بشقاب را بخورند تحت فشار قرار ندهید. این همچنین کمک می کند تا زمان غذا خوردن را تنظیم کنید.
سوپ یکی از غذاهایی است که اغلب بچه ها دوست دارند. یک بشقاب سوپ، هم به عنوان میان وعده و هم اشتها آور است و از همه مهم تر اینکه کمک می کند که کودک در وعده ی اصلی بیش از حد غذا نخورد و از اضافه وزن کودک جلوگیری شود.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 4 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید