چاقی دختر بچه ها، علت عجیب

فارس: تحقیقات جدید در آمریکا نشان می‌دهد که وجود بحران و تنش مداوم در کانون خانواده احتمال چاقی دختربچه ها را افزایش می‌دهد.

پژوهشگران دانشگاه کلمبیا درآمریکا در تحقیقات خود دریافتند: دختر بچه هایی که در خانه های پرتنش زندگی می کنند، بیشتر در معرض چاقی در سن پنج سالگی نسبت به هم سن و سالان خود قرار دارند که از خانه های آرام و بدون تنش زندگی می‌کنند.

اما پژوهشگران در تحقیقات خود ارتباطی بین وزن پسربچه‌ها و اوضاع دشوار و پرتنش خانوادگی نیافتند.

پژوهشگران پرونده های ۱۶۰۰ کودک را پیش از ورود به مدرسه مورد بررسی قرار دادند که برخی از آنها درخانواده های کم درآمد یا از مادارن دچار آسیب اجتماعی بدنیا آمده بودند.

پژوهشگران وقتی کودکان به یک سالگی و سه سالگی رسیدند؛ پرسش هایی از مادران آنها درباره ۶ منبع استرس و فشار شامل خشونت خانوادگی، افسردگی، اعتیاد، عدم امنیت خانگی و غذایی و وضعیت پدران پرسیدند.

این پژوهشگران وزن و طول کودکان را در سن ۵ سالگی اندازه گیری کردند و روشن شد که ۱۷ درصد آنها مبتلا به چاقی هستند.

در این تحقیقات همچنین مشخص شد دختربچه های یکساله یا سه ساله ای که ماداران آنها از دو نوع استرس و فشار رنج می‌برند؛ دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به چاقی در سن پنج سالگی قرار داشتند.

پژوهشگر شکیرا سوگلیا مسئول این تحقیقات گفت: وقتی دختربچه های پنج ساله مبتلا به چاقی را می‌بینید چه بسا علت بروز این وضعیت چیزی فراتر از خوردن زیاد یا کم تحرکی باشد. ممکن است مسائل دیگری در محیط خانوادگی وجود داشته باشد که برای بهبود سلامت کودک باید آن را بررسی و اصلاح کرد.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + بیست =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید