پرورش هوش اخلاقی در کودکان، چرا مهمه؟

همایش تربیت جنسی کودکان ویژه والدین با حضور دکتر فلاح مدرس دانشگاه، مشاور و کارشناس روانشناسی در گناوه برگزار گردید. دکتر فلاح در این همایش گفت: اولین ساختار شخصیتی انسان ها آیکیو یا همان ساختار هوشی بود؛ محققین بعد از تحقیق و پژوهش به این نتیجه رسیدند که انسان ها “ایی کیو” یا “هوش هیجانی” هم دارند و اسم دیگر آن هوش اجتماعی است.

وی اضافه کرد: بسیاری از افراد آداب حضور در جمع و توانایی کنترل هیجانات خود و دیگران را بلد نیستند؛ اینجا بود که محققین به این نتیجه رسیدند انسان ها اگر دارای یک “آی کیو” طبیعی و نرمال باشند کافی هست ولی نیازمند یک “ایی کیو” بسیار بالایی هستند و پس از آن به والدین هشدار دادند که صرفا بر اساس “آی کیو” رفتار نکنید؛ آیکیو بیشتر ارثی هست ولی چیزی که به عنوان عامل محیطی می تواند روند زندگی انسان ها را تغییر بدهد “ایی کیو” است.

 

هوش اخلاقی کودک، چرا مهم است؟ 
این کارشناس روانشناسی افزود: “ایی کیو” کاملا محیطی هست؛ یعنی ما می توانیم در یک محیط خیلی خیلی خوب فرزندان خود را در شرایطی قرار بدهیم که بدانند در چه شرایطی، چه هیجانی، چه عاطفه ای، چه مهر و محبتی را از خود در برابر دیگران بروز بدهند؛ بر این اساس محققین بعدها به این نتیجه رسیدند که “آی کیو” و “ایی کیو” مهم نیستند و آنچه که انسان ها بدان نیاز دارند “ام کیو” یا هوش اخلاقی است.

دکتر فلاح تصریح کرد: والدین باید هوش اخلاقی خود  را افزایش دهند و بعد از آن هوش اخلاقی فرزندان را بالا ببرند؛ اگر ما بتوانیم اخلاقیات را در جامعه رعایت کنیم و به فرزندان یاد بدهیم که خوبی، بدی، شر و زیبایی چه چیزهایی هستند، این می تواند روند زندگی انسان ها را بهبود بخشد.

وی اظهار کرد: اکنون اکثر روانشناسان به این نتیجه رسیدند که ما علاوه بر اینکه دنیای مادی، دنیای دیگری نیز داریم که دنیای فرا مادی نامیده می شود و اینجا بود که روانشناسان غربی گفتند که ما باید بتوانیم ام کیو، اس کیو ، پی کیو را در انسان ها افزایش بدیم.

این مشاور تربیتی ادامه داد: اس کیو یا هوش معنوی در واقع چیزی هست که ما خود را به یک بالا دستی وصل می کنیم، صرف نظر از اینکه هر نوع دینی در زندگی انسان ها وجود داشته باشد؛ پس ما باید به دنیای فرا مادی دست پیدا کنیم و فرزندان خود را با این واژه ها آشنا کنیم.

این مدرس دانشگاه مطرح کرد: در زمان های قدیم در کشور ما به این نتیجه رسیده بودند که صرفا نیاز هست تنها در دوره های قبل از ازدواج و زمانی که افراد می خواهند ازدواج کنند، آموزش های جنسی و جسمانی بدهند ولی اکنون به این نتیجه رسیدند که در دنیا سه دوره تربیت جنسی وجود دارد و این دو واژه را از هم جدا کردند و اکنون یک آموزش جنسی و یک تربیت جنسی داریم.

وی ادامه داد: پس از آن روانشناسان گفتند که ما وظیفه این را بر عهده داریم که سه دوره تربیت جنسی را در زندگی انسان ها شکل بدهیم؛ پس تربیت جنسی صرفا مسائل جنسی بین زن و مرد نیست؛ تربیت جنسی هم آموزش ابعاد مختلف شخصیت می باشد؛ پس از آن گفته شد که ما سه دوره تربیت جنسی در زندگی انسان ها داریم.

دکتر فلاح اظهار کرد: اولین دوره تربیت جنسی در انسان ها در دوران پیش دبستانی است با این هدف که بتوانند از بدن خود محافظت کنند؛ دومین دوره، قبل از نوجوانی است و سومین دوره، قبل از ازدواج می باشد.

این روانشناس عنوان کرد: در دنیا از هر شش پسر، یک پسر  و از هر چهار دختر، یک دختر در معرض سو استفاده جنسی هستند؛ اکثر این سو استفاده توسط اقوام نزدیک مانند دایی، عمو و… رخ می دهد؛ اگر حواسمان جمع نباشد ممکن است این اتفاقات(سو استفاده جنسی) برای خود عزیزان ما رخ بدهد.

 

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 5 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید