پرورش خلاقیت در کودکان، راهکارهای موثر

روزنامه سرمایه: پیشرفت بشر نیازمند خلاقیت بزرگسالان است و احتمال انجام کارهای خلاق در افرادی بیش تر است که در کودکی مهارت و انگیزهء خلاقیت آن ها پرورش یافته باشد.

آموزش خلاقیت، وظیفه مهم پدر و مادر

هم اکنون کشورها به اهمیت کارآفرینی به عنوان راهی برای افزایش رشد اقتصادی ، رقابت و ایجاد کار پی برده اند و جایگاه آن در توسعه شناخته شده است. اکنون در عرصهء جهانی ، افراد خلاق ، نوآور و مبتکر به عنوان کارآفرینان ، منشأ تحولات بزرگی در زمینهء صنعتی ، تولیدی وخدماتی شده اند و از آنان به عنوان قهرمانان ملی یاد می شود.

پس می توان به اهمیت نقش خانواده در این زمینه به عنوان کوچک ترین و در عین حال مهم ترین نهاد اجتماعی پی برد.

پیشرفت بشر نیازمند خلاقیت بزرگسالان است و احتمال انجام کارهای خلاق در افرادی بیش تر است که در کودکی مهارت و انگیزهء خلاقیت آن ها پرورش یافته باشد. با این که خلاقیت می تواند مانند عوامل ژنتیکی نظیر نیرو و زیبایی به کودک منتقل شود ، اما خانواده و به خصوص پدر و مادر با داشتن یک تصویر ذهنی (چشم انداز) از آیندهء کودکشان به منظور این که او بتواند در آینده به دستاوردهای خلاق نائل شود، بسیارموثرند.

اغلب کودکان از سنین اولیه زندگی به عنوان کودک تیز هوش شناخته نمی شوند، اما این به آن معنا نیست که کودک نتواند در بزرگسالی کارهای بسیار خلاق انجام دهد. اکثر کارهای خلاق توسط افرادی انجام شده است که در کودکی به عنوان نابغه شناخته نشده اند.

بنابراین خلاقیت و نوآوری مهم ترین ویژگی کارآفرینی است. خلاقیت عبارت است از، توانایی گسترش ایده های جدید و کشف راه های جدید با نگاه به مسایل، مشکلات و فرصت ها.

تصویرهای ذهنی که ما به کودکانمان می دهیم آینده شان را شکل می دهد. این تصویرهای ذهنی به صورت پیشگویی هایی هستند که به حقیقت می پیوندند. بر این نکته تاکید می کنیم که با شناخت دقیق علایق و توانایی های کودک و آن چه برایش شور و هیجان ایجاد می کند و جداً با خودداری از تحمیل موضوع هایی که مورد علاقهء خود والدین است به فرزندانشان ، تصویر ذهنی مناسب کودک را شناسایی و به او در جهت تحقق چشم اندازش کمک کنند. تصویر ذهنی شما به عنوان پدر و مادر برای هر یک از کودکان بیش ازآنچه انجام می دهید یا به آن ها می گویید در رشد انگیزه، خلاقیت و موفقیت آن ها در آینده تاثیر خواهد گذاشت.

تصویر ذهنی شما باید در زمینهء اصول اساسی زندگی روشن باشد. خود شما باید نسبت به ارزش ها ، معیارها و اصولی که مایل هستید کودکانتان در سراسر زندگی خود دنبال کنند عقیده راسخی داشته باشید.

دیگر این که تصویر ذهنی شما از هر کودک باید براساس طبیعت ، شخصیت ، نیازها و علایق آن کودک خاص باشد. راندن کودکان به سوی فعالیت هایی که به عنوان یک فرد با شخصیت آن ها متناسب نباشد موجب خشم و عجز فراوان آن ها شده و استعدادهای واقعی آن ها را به هدر می دهد. نکته مهم دیگر این است که باید بدون توجه به ویژگی های تصویر ذهنی خود از کودکتان ، او را مجسم کنید که در بزرگسالی مستقل بوده و به کاری که انتخاب کرده علاقه مند است.

در میان خصوصیات افراد خلاق مشهور به نظر می رسد که استقلال و شور و هیجان ثابت ترین عامل است. برای شکل بخشیدن و پرورش یک تصویر ذهنی از آیندهء کودک ، اولین قدم این است که بدانید دید خود کودک نسبت به آینده اش چیست. اگر به کودکتان کمک نکنید که حس عمیق علاقه و شوق به یادگیری را پرورش دهد مهم ترین عامل را نادیده گرفته اید.

 با داشتن این حس کودکتان فرصت خوبی برای پرورش نوعی شور و هیجان خواهد داشت که می تواند او را از میان آموزش های سخت ، شکست های مکرر ، مبارزهء مالی و حتی اندکی دست و پنجه نرم کردن با فقر به سوی شکوه خلاقیت همه جانبه در بزرگسالی بکشاند.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + هفده =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید