پای پرانتزی چگونه است؟

برای پاهای یک کودک، کاملا عادی ست که پرانتزی به نظر برسند، بنابراین اگر با انگشتان رو به جلو و مچ های متصل به هم بایستد، زانوهایش به هم نخواهند خورد. کودکان به خاطر موقعیتشان در رحم، با پاهای پرانتزی به دنیا می آیند.

احتمالا شما، بیشتر وقتی کودکان شروع به ایستادن و راه رفتن می کند، متوجه پاپرانتزی بودن پاهایش می شوید، اما معمولا پاها خودشان بتدریج شروع به عمودی شدن می کنند. در ۳ سالگی، بیشتر کودکان دیگر پا پرانتزی نیستند. و در سن ۷ یا ۸ سالگی، بیشتر کودکان زاویه ایی را که با خود به بزرگسالی خواهند برد، بدست آورده اند.

بندرت، پاهای پرانتزی بدلیل کمبود ویتامین D (که نرمی استخوان نیز نامیده می شود) یا وضعیتی که بیماری بلانت نام دارد، یک اختلال استخوانی که بر ساق پا تاثیر می گذارد، بوجود می آید. حتی در موارد غیر عادی تر، پاهای پرانتزی بر اثر اختلالات نادر ژنتیکی بوجود می آید.

در چه شرایطی می توان گفت فرزندم پا پرانتزی است؟

اگر کودکتان با انگشتانی روبه جلو و مچ پای چسبیده به هم می ایستد و زانوهایش با هم برخورد نمی کنند، پاهایش پرانتزی است. اگر زانوهایش به هم برخورد می کند، اما مچ های پایش نه، او زانوهای برخورد کننده دارد. (زانوهای برخورد کننده داشتن، معمولا در سنین بین ۳ و ۶ مشهود است. مثل پاهای پرانتزی این مسئله نیز خودش حل می شود.)

آیا باید این موضوع را به پزشکش اعلام کنم؟

اگر فرزندتان یک کودک، یا نوپای نورَس است، ظاهر پا پرانتزی احتمالا عادی است. اما اگر نگران هستید، به پزشک بگویید بررسی اش کند.

اگر فرزندتان تنها ۲ سال یا کمی بیشتر دارد، او هنوز ممکن است کمی پاپرانتزی به نظر برسد، اما باید مقداری پیشرفت از دوران نوپایی رخ داده باشد. اگر او تولد سه سالگی اش را گذرانده است و پاپرانتزی بودنش هنوز آشکار است، بهتر است دکتر نگاهی به آن بیاندازد.

در هر سنی، اگر این حالت شدید است، تنها بر یک سو تاثیر می گذارد یا به جای بهتر شدن بدتر می شود، بهتر است با دکتر درمیان بگذارید.

پزشک احتمالا فرزندتان را آزمایش می کند و به گذشته اش توجه می کند. ممکن است آزمایش خون برای رد احتمال کمبود ویتامین D و x-ray برای رد کردن احتمال ابتلا به بیماری بلانت، گرفته می شود.

اگر کمبود ویتامین D باشد، پزشک یک مکمل تجویز خواهد کرد. فرزند شما ممکن است برای بررسی و درمان بیشتر به متخصص ارتوپد کودکان معرفی شود.

آیا پاهای پرانتزی می توانند اصلاح شوند؟

بندرت نیاز به درمان وجود دارد، اما جراحی بسیار نادری برای اصلاح یک منحنی شدید استفاده می شود. امروزه بیشتر متخصصان بستن یا کفش های اصلاح کننده را توصیه نمی کنند، چراکه آنها می توانند برای رشد فیزیکی مشکل ایجاد کنند.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید