ورزش برای کودکان، چگونه علاقه مندش کنید؟

خیلی از والدین مایلند فرزندشان به فعالیت های ورزشی بپردازد اما اغلب آنها نمی دانند که چگونه می توانند فرزندشان را به ورزش مناسب و مفید علاقه مند سازند؟ از کجا باید شروع کنند و از کدام ورزش؟

همه پدران و مادران به این امر واقفند که انجام حرکات ورزشی نه تنها برای سلامت کودک مفید است بلکه  باعث رشد مهارت های اجتماعی او شده و  اعتماد به   نفس او را افزایش می دهد . بنابراین  خیلی از والدین که این دغدغه را دارند که فرزندان شان را درست تربیت کنند و منش‌ها و عادت‌های خوب را در آنها بپرورند و ماندگار کنند، مایلند تا فرزندشان به فعالیت های ورزشی  بپردازد . 

بسیاری از والدین علاوه بر آموزش‌هایی که در خانه به آنها می‌دهند،‌ آنها را در کلاس‌های مختلفی از زبان و موسیقی گرفته تا نقاشی و سفالگری و … ثبت نام می‌کنند. به‌ این ترتیب توانایی، ‌استعداد و علاقه آنها در همین روزهای  کودکی شناخته می‌شود و قدرت انتخاب آنها را برای انتخاب مشاغل و حرفه های مختلف در زندگی بالا می‌برند .                . 

علاوه بر این فعالیت‌های ذهنی، فرهنگی و هنری،‌ بسیاری از خانواده‌ها تاکید بسیاری بر رفتن فرزندان شان به کلاس های ورزشی دارند، اما در خیلی موارد به دلیل انتخاب نادرست رشته ورزشی برای کودک‌ شان بعد از مدتی دلسرد می‌شوند و این مسئله مهم را رفته رفته به فراموشی می‌سپارند. این در حالی است که داشتن یک بدن سالم تعیین‌ کننده انتخاب‌های درست و برتر کودک در سنین بزرگسالی است و این بدن سالم در گروی فعالیت ورزشی مناسب و مستمر کودک است .  تشویق بچه‌ها به ورزش کردن در سنین کودکی هم آنها را به تناسب اندام می‌رساند و هم از دچار شدن آنها به اضافه وزن جلوگیری می‌کند .                 

اگر شما هم چنین دغدغه ‌ای برای ورزش کودک تان دارید و نمی‌دانید که  چطور او را علاقه‌ مند و پیگیر به ورزش کنید،  باید نکاتی را رعایت در نظر داشته باشید:

۱-  باید بدانید این مهم نیست که فرزندتان به یک تیم بزرگ و مشهور بپیوندد یا به صورت حرفه ‌ای بیشتر اوقات خود را به ورزش کردن بپردازد. 

۲-  مهم این است که بتواند از فرصت‌های فراغتش چه در خانه و چه در مدرسه برای ورزش کردن استفاده کند .                                                               

۳-  اگر می‌خواهید فرزندتان ورزش کردن را در برنامه‌های همیشگی زندگی خود قرار بدهد، برای او در آغاز ورزش‌هایی متناسب با سلیقه و توان او در نظر بگیرید. 

۴-  تشویق و حمایت شما شانس علاقه‌مند شدن او به فعالیت‌ های ورزشی را بیشتر می‌ کند. 

۵-  کودک تان را به برنامه ‌های ورزشی محلی ببرید.

۶-علاقه خودتان به ورزش را  به کودک تان  نشان بدهید و ورزش مورد علاقه ‌تان را هم به او معرفی کنید.                                                                                                         

دوچرخه سواری و شنا و پیاده روی

اگر فرزند شما ورزش را فعالیتی سخت می داند دراین صورت باید به این نکات توجه کنید:

۱- او را با ورزش هایی مانند دوچرخه سواری و شنا وپیاده روی آشنا کنید و آن را به صورت خانوادگی انجام دهید.

۲- از ایجاد رقابت بین او با کودکانی که آنها را نمی شناسد، دوری کنید .   

۳- بلافاصله پس از صرف شام، به جای ولو شدن جلوی تلویزیون، همراه فرزندتان لباس و کفش ورزشی بپوشید و از خانه بیرون بروید و در حین گفت و گو کردن پیاده روی کنید.

۴- سعی کنید در حین پیاده روی کردن فرزندتان را تشویق کنید و توانایی های او را بستایید تا به این کار علاقه مند شود..  

از پیاده روی در راه مدرسه شروع کنید

در انگلستان پیشنهاد می شود که کودکان برای ورزش کردن، مسیر مدرسه تا منزل را با دوچرخه طی  کنند و مدارس می بایست برای نظارت بر انجام پیاده روی های روزانه در بچه ها، همکاری کنند. این روش هم نوعی ورزش است و هم کودکان را به این امر ترغیب می کنند.

برنامه روزانه ورزش کودکان

کودکان باید در طول روز ترکیبی از حرکات زیر را انجام دهند:

–  ایروبیک ( دویدن و راه رفتن سریع ) 

–  تقویت عضلات 

– تقویت استخوان (طناب زدن)

استفاده از لوازم ساده و کامپیوتر 

برای ورزش کردن به لوازم گران قیمت احتیاج ندارید. با استفاده از طناب، توپ فوتبال یا والیبال با فرزندتان بازی کنید و با او مسابقه دهید.. 

برخی از بازی های ورزشی کامپیوتری هم تاثیر مثبتی بر حفظ تناسب اندام می گذارند. کودکان با فعالیت بدنی کردن در مقابل تلویزیون ۲۰۰ درصد بیشتر از کودکانی که بازی های نشسته انجام می دهند، کالری می سوزانند. به خاطر داشته باشید کودکان نباید بیش از دو ساعت مقابل تلویزیون به آن خیره شوند.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − پانزده =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید