ناخن جویدن کودکان، دچار استرس شده است؟

ناخن جویدن رایج ترین عادت های عصبی دربین کودکانه، اما کودک اونو راهی برای رسیدن به آرامش میدونه. در حالی که این عادت برای والدین نگران کننده است. کودک شما ممکنه ناخن هاشو به دلایل مختلفی از جمله  کنجکاوی، خستگی، تسکین استرس، عادت، یا تقلید بجود که این عادت باید درمان بشه در غیر این صورت احتمال داره تا بزرگسالی ادامه پیدا کنه.

آیا کودک شما اخیراً دچار استرس شده؟

اولین قدم برای کمک به کودکتون اینه که علت ناخن جویدنش رو بفهمید. سعی کنین بفمید که چه چیزی درونش باعث بوجود اومدن استرس و نگرانیش شده. بعضی وقتها کودکان با قرار گرفتن در شرایطی از جمله شروع شدن فصل مدرسه، تغییر وضعیت خانوادگی مانند یک نوزاد جدید یا طلاق، یا یک آزمون بزرگ، احساس اضطراب می کننند که این خودش عاملی برای ناخن جویدن کودکتون هست. اگه بتونین علت اضطراب کودکتون رو تشخیص بدین اولین قدم رو برای ازبین بردن این اختلال انجام دادین.

از مضرات ناخن جویدن صحبت کنید

با کودکتون درمورد ضررهای ناخن جویدن صحبت کنین چون وقتی که کودکتون متوجه بشه که این عادت بهش آسیب میرسونه خودش هم تلاش میکنه تا این عادتشو کنار بذاره. اگه نتونستید متقاعدش کنید میتونید بهش توضیح بدید که با ناخن جویدن سلامتیش به خطر میفته. بهش بگین شما در تمام طول روز از دستتون استفاده میکنین با فعالیت زیاد میکروب زیر ناخونهاتون جمع میشه و شما مقداری از میکروب رو با ناخن جویدن به بدنتون منتقل میکنین و اون میکروبها تو بدنش میتونه سلامتیشو تهدید کنه.

حواس کودک رو با سرگرمی ها پرت کنید

وقتی که کودکتون در حال ناخن جویدنه شما میتونید راه انداختن یک بازی دست ورزی یا با دادن یک اسباب بازی جذاب مانع از فعالیتش بشین. مثلا وقتی داره تلویزیون تماشا میکنه و با یه دست دیگش ناخنشو میخوره شما میتونین با دادن یه بسته پاپ کورن حواسش رو پرت کنین. دراین صورت کودک متوجه میشه که راههای دیگه هم برای تسکین استرسش وجود داره.

تا وقتی ناخنها کوتاه و مرتبند جویده نمیشن

هیچ چیز الهام بخش تر از ناخن های سالم نیست. بنابراین ناخن هاش رو زود به زود کوتاه کنید. سعی کنین هر چند روز یکبار ناخنهاشو ببینین و اگه بلند شده کوتاه و مرتبش کنین. کوتاه کردن ناخن ها میتونه به درمان این اختلال کمک کنه چون تا زمانی که ناخن کوتاه باشه دیگه جویده نمیشه.

گاهی دادن پاداش میتونه مفید باشه

برای اینکه این اختلال رو کنار بذاره براش پاداش در نظر بگیرید. مرتب زیر نظرش بگیرین تا ببینین این عادت رو ترک کرده یا نه. میتونین برای پاداشش، پول یا چیزی رو که مورد علاقشه درنظربگیرین. اما این پاداش رو زمانی بهش بدین که این عادت رو کلا کنار گذاشته باشه.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − دو =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید