مشکل شب ادراری بچه ها، ده فرمان برای بهبود

روزنامه جام جم: شب ادراری یکی از اتفاقات ناگوار دوران کودکی از دیدگاه خردسالان و والدین آنهاست. در صورتی که کودکی به طور مکرر حداقل ۲ بار در هفته و به مدت حداقل ۳ ماه پیاپی بدون استفاده از داروهای ادرارآور یا بدون داشتن بیماری های زمینه ای مانند دیابت و صرع و بیماری های سیستم اعصاب بستر خود را خیس کند، و سن کودک بالای ۵ سال باشد، می توان او را به عنوان کودک دچار شب ادراری مورد بررسی قرار داد و به فکر درمان افتاد.

 

درمان شب‌ادراری کودک، 10 فرمان اثربخش

 

شب ادراری در سنین ورود به مدرسه تشدید می شود. به طور کلی شب ادراری در ۱۰ تا ۱۵ درصد کودکان حدود ۶ ساله موجود است، اما هرچه سن بالاتر می رود، تعدادی از کودکان خود به خود بهبودی پیدا می کنند، به طوری که در ۱۰ سالگی حدود ۵ درصد از کودکان و در ۱۵ سالگی تنها یک درصد کودکان شب ادراری دارند. باید توجه داشت که شب ادراری در پسرها ۲ تا ۳ برابر دخترهاست.

 

حتی گاهی فرد بالغ تحت فشارهای روانی، دچار تکرر ادرار شبانه می شود، بدون آن که در روز مشکلی داشته باشد.

 

در بیش از ۸۰ درصد از موارد، کودک مبتلا به شب ادراری هیچ بیماری یا عیب و نقص عضوی و بدنی ندارد و در کمتر از ۲۰ درصد موارد ممکن است بیماری هایی مانند: دیابت، عفونت ادراری، بیماری های مادرزادی کلیه، نوعی کم خونی و عیوب نخاع و بیماری های سیستم اعصاب، علت شب ادراری باشد. ثابت شده است عوامل ارثی و سوابق والدین نیز در بروز شب ادراری موثر است.

 

درمان

 

اگرچه شب ادراری سبب ناراحتی خانواده و خود کودک می شود، اما خوشبختانه در بیشتر بچه ها بهبودپذیر است و حتی بدون درمان نیز این عارضه ممکن است برطرف گردد.

 

اقدامات درمانی برای بیماران مبتلا به شب ادراری می تواند به ۲ شکل دارودرمانی و روان درمانی انجام گیرد:

 

در دارودرمانی، داروی انتخابی برای این بیماری قرص ایمی پرامین می باشد که بر روی حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد بیماران موثر است و به عنوان داروی انتخابی تجویز می شود.

 

این دارو را با دوز ۲۵ میلی گرم موقع خواب شروع می کنند و در صورت لزوم تا ۵۰ میلی گرم قابل افزایش می باشد. البته در دارودرمانی، داروهای موثر دیگری هم وجود دارد.

 

روان درمانی گاهی از طرف پزشک متخصص توصیه می شود، برای بعضی کودکان مبتلا به شب ادراری و والدین آنها می تواند اثرات مطلوبی داشته باشد.

 

نقش والدین

 

در برطرف شدن مشکل شب ادراری کودک والدین نقش اصلی را به عهده دارند. پدر و مادر باید تنش و اضطراب کودکان خود را تا حد امکان کاهش دهند. توصیه می شود که محیطی امن و راحت در منزل برای کودک ایجاد کنند و به هیچ وجه کودک را تنبیه نکنند تا کودک احساس گناه و عدم امنیت نکند. از سختگیری های بی مورد پرهیز کنند و در صورت نیاز کودک خود را جهت مشاوره روان پزشکی، نزد روانپزشک ببرند.

 

گذشته از این کارها برخی اقدامات ساده اما بسیار موثر نیز وجود دارد. یکی از مهمترین اقدامات این است که پس از صرف شام، مصرف مایعات را در کودک کاهش دهند تا در موقع خواب مثانه کودک کاملا خالی باشد.

 

اقدام مفید دیگر این است که کودک را در شب بیدار کنند تا در توالت ادرار کند. بدینوسیله کودک عادت می کند تا در ساعت های بخصوصی، حتی در شرایط عدم پر بودن کامل مثانه، جهت تخلیه ادرار به دستشویی برود.

 

ده فرمان برای بهبود

 

۱- شب ادراری ممکن است علامت بسیاری از بیماری های مهم و جدی در کودک باشد و نیاز به بررسی دارد، به همین علت درمان های توصیه شده برای کودک خود را هیچگاه جهت دیگران تجویز نکنید.

 

۲- کودک هیچگونه دخالتی در شب ادراری ندارد تنبیه و تحقیر طفل یا مسخره کردن وی، نه تنها هیچگونه تاثیری در بهبودی آن ندارد بلکه با ایجاد فشار روحی وضع کودک را به مراتب بدتر می کند.

 

۳- صحبت آزادانه و راحت با کودک در ارتباط با این مشکل می تواند به محدود ساختن مشکلات عاطفی که در رابطه با این اختلال وجود دارد، کمک کند.

 

۴- آلرژی و حساسیت کودک به غذاها و بخصوص شیر گاو می تواند عامل شب ادراری باشد. پس توجه کنید که در چه شب هایی و با مصرف چه مواد و یا غذاهایی این شب ادراری تشدید می شود تا از مصرف آنها پرهیز گردد.

 

۵- آموزش ناکافی یا نامناسب کودک در استفاده از توالت می تواند یکی از دلایل شب ادراری باشد.

 

۶- والدین بی توجه به نیازهای کودک یا والدین کم حوصله باعث می شوند کودک از بیان نیاز خود خودداری کند یا با عجله و بدون تخلیه کافی مثانه از توالت خارج شود.

 

۷- محل توالت و مسیر عبور کودک به آن باید روشن باشد تا کودک به خاطر ترس از رفتن به آن امتناع نکند.

 

۸- دادن یک جایزه کوچک و تشویق کودک در صبح روزهایی که تشک او خشک است می تواند به بهبود کودک کمک کند.

 

۹- پوشک کردن کودک موجب می شود انگیزه او برای بیدار شدن در طول شب و تخلیه کردن مثانه از بین برود.

 

۱۰- مشارکت کودک در نظافت صبحگاهی محل خود مثل تعویض ملحفه و تشک انگیزه را برای بهبود تقویت می کند. 

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + شش =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید