مشکلات شنوایی در کودکان، راه‌های پیشگیری و درمان

ناراحتی شنوایی در کودکان ، باعث مشکلات روحی ، عاطفی و آموزشی آنان می شود . به علاوه حرف زدن کودک نیز با مشکل روبه رو می شود . به همین دلیل ، بیشتر کسانی که ناشنوا هستند ،‌ناگویا هم می شوند.

اگر دلیل هایی را که ناشنوایی را به وجود می آورند بشناسید ، بهتر می توانید از آن پیشگیری کنید . اما اگر خدای نکرده ، ناشنوایی به وجود آمد ، باید هر چه زودتر درمان شود . به این ترتیب از ناراحتی هایی که از تشخیص دیر ناشنوایی به وجود می آیند ، جلوگیری می شود . این ناراحتی ها عبارتند از : ناراحتی های گفتاری و روانی.

* انواع و علل ناشنوایی و پیشگیری از آن عبارتند از:

الف ) ناشنوایی های ارثی :
بیشتر این ناشنوایی ها در اثر ازدواج فامیلی به وجود می آیند . ممکن است یک فامیل آمادگی دچار شدن به ناشنوایی را به طور پنهان داشته باشد . اگر افراد این فامیل با هم ازدواج کنند ، این آمادگی پنهان در عده ای از فرزندان آنها آشکار می شود . در نتیجه آنها به ناشنوایی دچار می شوند . پس بهتر است که ازدواج فامیلی به خصوص میان خانواده هایی که سابقه ناشنوایی ارثی دارند ،‌ انجام نشود . همچنین خوب است که پیش از ازداج با پزشک متخصص ، مشورت شود .

ب ) ناشنوایی در اثر عوامل دوران بارداری ( مادرزادی )
۱٫ اثر داروها در بارداری – در دوران بارداری نباید هیچ دارویی حتی گیاهان سنتی را بدون سفارش پزشک مصرف کنید . بعضی از داروها ، روی گوش اثرهای سمی دارند . اگر زن باردار این داروها را مصرف کند ، موجب ناشنوایی جنین می شود . زنان باردار هنگام مراجعه به پزشک ، باید او را از باردار بودن خود آگاه کنند .

۲٫ بیماریهای عفونی در دوران بارداری – اگر زن باردار به بیماری عفونی دچار شود ، ممکن است اثرهای بدی روی جنین بگذارد . یکی از این اثرها ، اشکال در گوش و ناشنوایی است .

یکی از بیماری های عفونی خطرناک ، سرخجه است . برای پیشگیری از مبتلا شدن به بیماریهای عفونی زن باردار نباید در جاهای شلوغ و پرجمعیت رفت و آمد کند . همچنین نباید با افراد بیمار تماس داشته باشد . اگر با فرد بیمار تماس دارد ، باید دستکش بپوشد و دهان و بینی خود را با پارچه ببندد . زن باردار باید قبل از تمیز کردن گوشت ، سبزی و میوه نشسته دستکش بپوشد و یا پس از تمیز کردن گوشت ، سبزی و میوه نشسته ، دست های خود را با آب و صابون بشوید . به علاوه گوشت ، تخم مرغ و شیر را پیش از خوردن ، خوب بپزد .

۳٫ کمبود ید  در مادر باردار باعث عقب ماندگی ذهنی و ناشنوایی نوزاد می شود .

یکی از دلیل های آن نرسیدن ید کافی به بدن مادر و در نتیجه جنین اوست . پس به زنان باردار سفارش می شود که از نمک های یددار استفاده کنند .

۴٫ در دوران بارداری باید از تماس با اشعه عکسبرداری خودداری کنند . تابش اشعه X با عکسبرداری به خصوص در ۳ ماهه اول بارداری از علل معلولیت هایی مانند ناشنوایی است ،‌ پس بایستی هر مادر بارداری حتماً در مراجعه به پزشک ، باردار بودن خود را به وی اطلاع داده و از تماس با اشعه یا عکسبرداری خودداری کند .

۵٫ هر فشار یا ضربه غیرعادی به جمجمه نوزاد ، هنگام زایمان ، ممکن است باعث خونریزی گوش داخلی نوزاد شود . در این صورت ، کودک ناشنوا می شود . به علاوه طولانی و سخت شدن زایمان ، باعث نرسیدن اکسیژن کافی به بدن نوزاد می شود . در نتیجه به اعصاب شنوایی آسیب می رسد و ناشنوایی به وجود می آید . بنابراین بهتر است که زایمان زیر نظر پزشک یا مامای تحصیل کرده و با تجربه انجام شود .

ج ) دلیل های غیرمادرزادی ناشنوایی :
۱٫ چرک کردن گوش : اگر هر یک از قسمت های گوش چرک کند ، شنوایی برای مدت کوتاهی ، کم می شود . اگر چرکی شدن گوش درمان نشود ، ناشنوایی همیشگی می شود . پس بنابراین ، اگر کوچکترین نشانه های بیماری گوش را دیدید ، برای درمان به پزشک مراجعه کنید .

نشانه های بیماری گوش عبارتند از :

۲٫ درد بیرون یا درون گوش ، خروج چرک از گوش ، خارش شدید گوش ، کم شدن قدرت شنوایی ، احساس صدای وزوز در گوش و سرگیجه .

۳٫  عفونی شدن عضوهای دیگر: گاهی بیماریهایی مثل مننژیت ، اوریون ، سرخک ،‌آنفلوانزا و آبله مرغان موجب کم شنوایی یا ناشنوایی کودکان می شود . پس باید بیماریهای کودکان را جدی بگیرید و به موقع به پزشک مراجعه کنید . واکسیناسیون بر ضدبیماری ها نیز جلوی به وجود آمدن ناشنوایی را می گیرد . همچنین استفاده از شیرمادر تا دو سالگی ،‌ مبتلا شدن کودک به عفونت را کم می کند .

۴٫ زردی شدید نوزاد ، باعث آسیب رسیدن به مغز می شود . در نتیجه نوزاد به عقب ماندگی ذهنی ،‌فلج و ناشنوایی دچار می شود . برای همین باید زردی نوزاد را جدی بگیرید . هیچ وقت با گیاهان خانگی مثل خاکشیر و ترنجبین ، درمان این بیماری را عقب نیندازید ، بلکه اگر کمترین نشانه ای از زردی در نوزاد ، دیده شد به پزشک مراجعه کنید .

۵٫ گاهی برخورد جسم نوک تیز یا تراشه های فلزی داغ با گوش موجب سوراخ شدن یا پاره شدن پرده گوش می شود . همچنین بوسیدن و مکیدن گوش ، شیرجه رفتن ناگهانی در آب ، سیلی زدن به گوش ، انفجار یا فرود سریع هواپیما می تواند موجب پارگی پرده گوش شوند .

۶٫ هر صدایی که از اندازه معمولی بیشتر باشد ، موجب آسب به گوش می شود . برای جلوگیری از آسیب به پرده گوش باید از ماندن در مکان پر سروصدا خودداری کرد . همچنین کارگران باید در کارخانه هایی که سروصدای دستگاههای آن بسیار زیاد است ، از گوشی های مخصوص استفاده کنند .

۷٫ گاهی بیماری کم کاری تیروئید باعث ناشنوایی می شود . اگر متوجه نشانه های کم کاری تیروئید شدید ، باید به پزشک مراجعه کنید تا به کم شنوایی دچار نشوید .

 

 چگونه می توان از ناشنوایی کودکان جلوگیری کرد ؟

 

پیشنهاد:
اورال یک سازمان دانش بنیان است که فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ با هدف پیاده سازی توانبخشی مبتنی بر جامعه در شهر تهران آغاز کرد و با آرمان پیاده سازی این رویکرد توانبخشی در سطح کشور عزیزمان به تلاش خود ادامه داد.


سمعک اورال به شما کمک می کند بشنوید و بدانید چگونه می شنوید. اورال یک پلی کلینیک تخصصی شنوایی،تعادل و گوش و حلق و بینی است که به کلیه نیازهای شما در این ارتباط پاسخ می دهد. کلینیک شنوایی شناسی و ارزیابی تعادل و درمان سرگیجه اورال، با تجهیزات سنجش شنوایی و سمعک و نیز متخصصان مجرب شنوایی شناس و کادر توانبخشی خود، همه روزه بجز ایام تعطیل آماده ارایه ی سرویس به هموطنان ارجمند می باشد.

 

 نگاه جامعه نگر تیم اورال که در تمامی خدمات این سازمان، از تشخیص تا توانبخشی، برقرا است، اورال را به امتیازهای رقابتی منحصر به فردی تجهیز نموده که خلاصه آن در ذیل می آید:


•    ارایه همزمان کلیه خدمات تشخیصی و توانبخشی متنوع به افراد دارای نقص و ناتوانی
•    برخورداری از تجهیزات پیشرفته و به روز سنجش و توانبخشی
•    بهره مندی از اساتید معتبر در هسته علمی سازمان
•    امکان ارسال کادر و تجهیزات سنجش و توانبخشی به منزل و محل کار مددجو
•    امکان همکاری نزدیک با سازمانهای خیریه و نهاد های خدمترسان به معلولین
•    امکان حضور پژوهشگران و اعضای هیات علمی جهت اجرای طرحهای پژوهشی در بستر درمانی اورال با عنایت به جامعه قابل مطالعه چشمگیر
•    امکان رسد وضعیت ارزیابی و خدمات مورد ارایه به مددجو از راه دور
•    ارایه نتایج معتبر قابل تحلیل و استفاده در سراسر دنیا
•    ارایه خدمات آموزش از راه دور به معلولین
•    ارایه خدمات اشتغال به معلولین
•    ارایه وسایل و تجهیزات توانبخشی به معلولین با قیمت تجاری
•    ارایه خدمات پیشگیری ،محافظت  و توانبخشی به قهرمانان ورزشی ملی بصورت رایگان
•    ارایه خدمات مشاوره ای رایگان به کلیه مراکز آموزشی و مدارس در جهت برخورداری دانش آموزان از سلامت اندام ارتباطی

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 5 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید