مشکلات خواب در کودکان، جونم به لب رسیده

مشکل
بعضی از مادران قبل از خواب برای کودکان خود برنامه هایی مثل مسواک، حمام و دستشویی تنظیم می کنند. فرزند شما می داند که بیرون آمدن از وان حمام یا رفتن به دستشویی ، به معنی رسیدن زمان خواب و پایان زمان بازی و رفتن به رخت خواب است. به همین دلیل برای انجام این کارها مقاومت می کند. و کم کم این موضوع به یک مبارزه شبانه در خانواده تبدیل می شود.

استراتژی هوشمندانه

 

ایجاد هماهنگی : همان کاری را انجام دهید که صاحبان فروشگاه ها و سازندگان فیلم انجام می دهند. یعنی استفاده از موسیقی برای نفوذ بر روی مردم. خانم کلین هر سه فرزند خود با به رختخواب می فرستد با یک موسیقی آرام بخش و بدون اینکه حتی یک کلمه حرف بزند. هر بچه ای به یک یا چند آهنگ علاقه و وابستگی دارد. با پخش آن آهنگ با تن صدای مناسب، می توانید آرامش و آمادگی برای خواب را فراهم کند. این کار بخصوص بعد از فعالیت های زیاد و شور و هیجان آخر شب ، می تواند آرامش قبل از خواب را تامین کند.

بازی “بله ” را بازی کنید: این استراتژی هوشمندانه را امتحان کنید. از فرزند خود چند سوال بپرسید که مطمئن هستید کودک شما بلافاصله پاسخ ” بله” به آن خواهد داد. حداقل سه سوال و پشت سر هم. مثلا ” شما مدت زیادی است که با این اسباب بازی ها در حمام بازی می کنید. مگه این طور نیست؟ ” ( بله ) چطوره دفعه بعد که به حمام می آیید یک عینک استخر به چشم بزنید که آب تو چشماتون نره؟ ( بله )  تو حموم به شما خوش گذشت؟ ( بله ) دریافت سه بله پشت سر هم به شما کمک می کند تا مقاومت احتمالی کودک خود را بشکنید و او نیز حس خوبی پیدا کرده و مقاومت کمتری خواهد داشت.

ارائه گزینه :  به آرامی و طی چند مرحله او را با دادن دو گزینه از حمام خارج کنید. مانند ” آیا شما می خواهی خودت با حوله بدنت رو خشک کنی یا من کمکت کنم؟ ” پس به صورت مستقیم تمام شدن وقت حمام را اعلام نکنید، بلکه به آرامی و غیر مستقیم این فرآیند را طی کنید. بعد از آن در مسیر حرکت به سمت اتاق خواب برای آماده شدن برای خواب گزینه های دیگری را ارائه دهید. مثلا ” دوست داری قبل از خواب کتاب x را برات بخونم یا کتاب Y را ؟ ” ممکن است کودک شما در پاسخ بگوید: ” نه من دلم نمی خواد به رختخواب برم” پاسخ شما باید با آرامش باشد ” ولی این جزو گزینه های من نبود. دوست داری کدام کتاب را بخوانم. این کتاب را یا آن کتاب را ؟‌” تکرار لازم است که با آرامش انجام شود. بچه های سمج از شنیدن صدای بلند و فریاد ( با عصبانیت ) پدر و مادر نفرت دارند، ولی معمولا همین صدا را می شنوند. در صورتی که بچه سماجت کرده و هیچ یک از گزینه های شمارا انتخاب نکرد، شما به آرامی می گویید: ”  خیلی خوب من حدس می زنم شما امشب دوست نداری کتاب بخونی. شب بخیر عزیزم ! ” و همین روند را فردا شب نیز امتحان کنید. کوتاه نمی آییم ، حتی اگر کودک شروع به سرو صدا و جنجال نمود. اگر سر حرف خود بمانید ، برای فردا نیز شانس تکرار این روند را خواهید داشت. ولی اگر کوتاه آمدید فردا دیگر هیچ شانسی برای پیروزی نخواهید داشت. آرامش شما بسیار مهم خواهد بود.

برقراری ارتباط : قبل از اینکه کودک را به سمت اتاق خواب هدایت کنید، از تکنیک روانشناسی ( روان درمانی ) خانم Stiffelman برای برقراری ارتباط نزدیک با کودک استفاده کنید.ایشان عنوان ” اتصال قبل از هدایت ” را برای این روش انتخاب کرده است. چند دقیقه کنار کودک خود بنشینید و نشان دهید که دوست دارید با او بازی کنید و یا با او تلویزیون تماشا کنید. چند سوال مثبت و یا چند جمله حمایتی و کمی چاپلوسانه می تواند این ارتباط را برقرار کند. مثلا : ” من می دونم تو چرا این کارتون رو دوست داری!  برای اینکه اون خیلی جالب و خنده داره ” خانم Stiffelman  اعتقاد دارد که وقتی کودک احساس می کند به شما متصل شده است ، راحت تر و بهتر به حرف شما گوش خواهند داد. خانم Stiffelman نویسنده کتاب پدری و مادری کردن بدون مبارزه قدرت است.

مذاکره برای تغییر زمان خواب:  عادت خواب و زمان خواب برای کودکان، وقتی بزرگتر می شوند کمی تغییر میکند. اگر شما اسرار دارید که کودک شما ساعت ۸:۳۰ در رختخواب باشد، اما او معمولا تا ساعت ۹ نمی خوابد ، با او صحبت کنید. او می تواند از ساعت ۸:۳۰ در اتاقش بماند و بازی های بی سرو صدا انجام دهد یا کتاب بخواند، به شرطی که به شما قول دهد که مکرر از اتاق خارج نشود و خودش راس  ساعت ۹ به رختخواب برود. این مذاکره باعث می شود که کودک احساس پیروزی کند و همین طور کمی استقلال پیدا کند. اما واضح است که اگر بچه با ایجاد سروصدا و فریاد زدن، یا بیرون آمدن از اتاق خود، قوانین این مذاکره را نادیده گرفت، باید تمام امتیاز داده شده را پس گرفت و مطابق قبل او را راس ساعت قبلی به رختخواب فرستاد.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 15 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید