عیدی دادن به کودکان، چه اصولی دارد؟

عید نوروز در پیش است و بازار عیدی دادن و عیدی گرفتن داغ! در این میان، عیدی دادن به کودکان در جایگاه ویژه ای قرار دارد و باعث خوشحالی بسیار زیاد کودکان و فرزندان عزیزمان می شود. اما در عیدی دادن باید برخی نکات رعایت شود تا آسیبی روحی یا عاظفی به کودکان وارد نشود. بهتر است نکات زیر را بیاموزید و به دیگران نیز توصیه کنید تا سلامت روانی کودکانمان در کنار شادی زیادشان حفظ شود. با ما در ادامه مقاله همراه شوید؛

 

عیدی گران ندهید
عیدی گران نشانه شخصیت بالاتر شما نیست! شاید همه نتوانند عیدی زیادی بدهند و اگر شما این کار را بکنید، امکان دارد باعث رقابت شود و حتی ارتباط بعضی خانواده ها را قطع کند. توصیه می کنیم مقدار کمی پول با توجه به سن و سال بچه ها برای عیدی در نظرگرفته شود؛ برای بچه های کوچک تر کمتر و برای بچه های بزرگ تر بیشتر. عیدی زیاد به کودکان هم چنین توقع آنها از دیگران را نیز بالاتر می برد و روحیه تشکر کردن در آنها را به روحیه “برخورد طلبکارانه” تغییر می دهد.

 

مسخره نکنید
والدین باید به کودکانشان آموزش دهند تا انسان هایی قدردان باشند. اگر از عیدی کودک انتقاد و درباره کم یا زیاد بودن ارزش مادی آن صحبت نکنیم و شخص عیدی دهنده را قضاوت نکنیم، بلکه به فرزندمان فرهنگ تشکر کردن را بیاموزیم، این مهم انجام می پذیرد.

 

اسکناس نو و با تعداد بیشتر بدهید
سعی کنید قبل از فرارسیدن سال جدید، اسکناس های تازه و نو تهیه کنید و آن ها را به عیدی کودکان اختصاص دهید؛ چون اسکناس های نو، تأثیر مثبتی بر کودکان می گذارد. بسیار مشاهده شده که کودکان سنین پایین، از تعداد اسکناس ها بیشتر لذت می برند تا از مبلغ آن، پس بهتر است به کودکان سنین پایین، مبلغ عیدی را با اسکناس های ریزتر و نو هدیه کنید.

 

بگذارید عیدی شان را بشمارند
کودکان از شمارش اسکناس ها هم لذت می برند و هم شمارش پول را یاد می گیرند. هم از شمردن اسکناس های نو لذت می برند و هم درباره شمردن و جمع زدن آموزش می بینند!

 

آموزش دهیم
عید نوروز فرصت مناسبی است برای آموزش مفاهیمی مانند احترام به بزرگ ترها و ارزش صله رحم. به کودکان آموزش دهیم که در ایام نوروز حتما به دیدن بزرگ ترها بروند، عید را به آن ها تبریک بگویند و در صورت دریافت عیدی تشکر کنند. هدف از دید و بازدید عید را برای بچه ها به چیزی فراتر از دریافت عیدی ارتقا دهیم.

 

به چشم و هم چشمی میدان ندهید
به کودکان بیاموزیم که دادن عیدی از طرف بزرگ ترها جزو واجبات نیست و اگر بزرگ تری عیدی می دهد لطف می کند. از طرفی، عیدی دادن نباید جنبه رقابت به خود بگیرد.

 

عیدی های کودکان را نگیرید
با کودکان صحبت کنید تا با عیدی شان، آن چه را که نیاز دارند، تهیه کنند. امروزه علم اقتصاد «قلک پول» در منزل را قبول ندارد و پول باید با سیستم اقتصادی و مالی کشور اتصال برقرار کند پس به کودکان بیاموزید تا پول های شان را در بانک نگه داری کنند. شاید برخی کودکان از این که پول های شان از آنان دور می شود، ناراحت شوند و در برابر آن، مقاومت کنند؛ صبر و حوصله، همراه با روشن کردن مسئله، بهترین شیوه رفتار با این کودکان است.

 

برایشان پس انداز کنید
عیدی های فرزندان را با نام خودشان در حساب قرض الحسنه پس انداز کنید تا سودی هم به آن تعلق بگیرد. بهتر است قسمتی از عیدی های فرزندتان را به حساب های مخصوص قرعه کشی اختصاص دهید. هنگام افتتاح حساب، او را هم به بانک ببرید تا احساس خوبی داشته باشد و با بانک آشنا شود. اگر کودکان دوقلو دارید، برای هرکدام، حساب جداگانه ای افتتاح کنید تا از همان آغاز کودکی، استقلال و انضباط اقتصادی را یاد بگیرند.

 

عیدی شان را خرج نکنیدس
تا حد ممکن عیدی کودکان تان را صرف هزینه خود یا امور خانواده نکنید؛ چون این عمل، تأثیر بدی بر آنان دارد. هرگاه به ناچار از عیدی فرزندتان در کاری ضروری استفاده کردید، بهتر است مبلغی را به آن اضافه کنید و در موعد مقرر، به او تحویل دهید

 

به طور مساوی عیدی بدهید
اگر در یک جلسه می خواهید به چند کودک عیدی دهید، سعی کنید به همگی به یک میزان عیدی هدیه دهید.

 

با احترام و نوازش عیدی بدهید
در هنگام عیدی دادن، بهتر است کودکان را ببوسید و دستی بر سرشان بکشید و با احترام، عیدی را تقدیم آنان کنید؛ چون تأثیر بسیار مطلوبی بر روح و روان شان می گذارد.

 

به آن ها بگویید اصل عیدی گرفتن مهم است
به طور معمول کودکان در محافل خانوادگی، از عیدی های خود صحبت می کنند. در این بین، شاید کودک شما عیدی کم تری دریافت کرده باشد و احتمال دارد از این وضعیت، نگران و ناراحت شود. در این صورت با او صحبت کنید و به او بیاموزید که مبلغ عیدی، مهم نیست بلکه مهم، اصل دریافت عیدی است. یعنی بزرگترها او را دوست داشته اند! و هدف اصلی از دید و بازدیدهای عید در اصل  جمع کردن مقداری پول نبوده است.

 

مبلغ عیدی کودکان را نپرسید
هیچ گاه از کودکان فامیل یا دوستان، نخواهید مبلغ عیدی خود را به شما بگویند؛ چون احتمال دارد در چنین موقعی، کودک به دروغ متوسل شود. زمینه دروغ گویی کودکان را فراهم نکنید و روحیه رقابت ناسالم را در آنها برانگیخته نکنید.

 

شبهه تبعیض را رفع کنید
اگر کودک تان مشاهده کرد افرادی در دادن عیدی نسبت به او تبعیض قائل شدند، با او هم عقیده نشوید و سعی کنید این مسئله در خاطره و حافظه او باقی نماند.

 

عیدی مشترک ندهید
سعی کنید عیدی دو یا چند کودک را با یک اسکناس هدیه نکنید چراکه این کار برای آنان، مشکل و مشاجره ایجاد می کند! بسیاری از کودکان در این سن با مفاهیم مشارکت آشنا نیستند!

 

دیر اقدام نکنید
هیچ گاه عیدی دادن به کودکان را به تأخیر نیندازید، چراکه این وظیفه ماست که کودکان را هر چه زودتر و بیشتر شاد کنیم. 

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید