علت مشق ننوشتن بچه ها، راه حل چیست؟

خیلی از پدر مادرها با مشکل مشق نوشتن بچه ها مواجه هستند. اما واقعا چرا بچه ها مشق نمی نویسند . دلیل مشق ننوشتن کودکان عوامل مختلفی می تواند باشد که در ادامه بررسی می کنیم. در پایه های مختلف تحصیلی مشق ننوشتن کلاس اولی ها از همه بیشتر والدین را اذیت می کند. بچه ها مرتب بهانه می آورند که مشق شبم را ننوشتم چون حوصله نداشتم، مریض بودم و یا هزار دلیل دیگر. امروز طرز برخورد با بچه هایی که مشق نمی نویسند را بررسی می کنیم. تنبلی در نوشتن تکالیف مدرسه و علت مشق ننوشتن بچه ها به عوامل مختلفی بستگی دارد:

چرا بچه ها مشق نمی نویسند ؟

اینکه چرا بچه ها مشق نمی نویسند ، مهمترین دلیل مشق ننوشتن کودکان فرار از زیر بار مسئولیت است. انسان ذاتا از کودکی می خواهد به نوعی از بر عهده گرفتن مسئولیت شانه خالی کند. که این مساله مشکل مشق نوشتن بچه ها را نیز شامل می شود.

حل مشکل مشق نوشتن بچه ها :

برای اینکه مشکل مشق نوشتن بچه ها را حل کنیم باید نکات زیر را کاملا مد نظر داشته باشیم. نکات زیر در مورد مشق ننوشتن کلاس اولی ها بسیار صادق است.

محل خاصی را برای نوشتن مشق مشخص نکنید!

در صحبت هایی که با کودکان انجام می شود می گویند: “مشق شبم را ننوشتم چون از اتاقم بدم میاد” این نتیجه این موضوع است که کودک مجبور شده در اتاق مشق بنویسد. بگذارید خود کودک محل نوشتن مشق را مشخص کند.

ترتیب انجام کارها را به کودک محول کنید

یکی دیگر از دلیل مشق ننوشتن کودکان امر کردن والدین است. اجازه دهید کودک ترتیب کارها را خودش انتخاب کند. مثلا بگویید اول دوست داری تلویزیون ببینی و بعد مشق بنویسی یا برعکس؟ اینطور به وی می فهمانید که در هر صورت باید مشق را بنویسد پس باید انتخاب کند.

عواقب مشق ننوشتن = محروم شدن از سرگرمی مورد علاقه

همه کارشناسان با تنبیه مستقیم کودک مخالفند. ولی تنبیه غیر مستقیم می تواند راه خوبی باشد. مثلا بگویید اگر مشق ننوشتی نمی توانی کارتون مورد علاقه خود را ببینی.

هیچگاه مشق کودک را خودتان ننویسید

یکی از دلایل مشق ننوشتن کلاس اولی ها این است که مادرها از سر دلسوزی مشق بچه ها را می نویسند یا کمک زیاد می کنند. این باعث می شود کودک همیشه کسی را داشته باشد که مسئولیت را به دوشش بیاندازد.

اجازه دهید کودک در مدرسه به خاطر مشق ننوشتن تنبیه شود

شما باید اجازه دهید که کودک تکالیف ناقص خود را به مدرسه ببرد و به خاطر آن تنبیه شود. از آن به بعد می فهمد که ننوشتن مشق باعث خجالت در مدرسه می شود. ولی اگر همیشه برایش انجام دهید طعم این مجازات را نمی چشد.

کودک را به جایزه عادت ندهید

دادن جایزه برای هر صفحه مشق نوشتن اصلا راه خوبی برای تشویق کودک نیست. شما با اینکار باعث می شوید که کودک عادت کند به جایزه و از این پس مشق را فقط و فقط در قبال جایزه بنویسد. این موضوع باعث بروز لجبازی در کودکان نیز می شود.

به کودک مسئولیت و بزرگی محول کنید.

بهترین راه حل برای بچه هایی که مشق نمی نویسند این است که به آنها گوشزد کنیم که این مسئولیت بزرگ آنهاست. اینطور انها می فهمند که تنبلی در نوشتن تکالیف چه عواقبی خواهد داشت.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 18 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید