علائم میگرن در کودکان، آیا می‌دانید؟

میگرن کودکان یکی از شایع ترین اختلالاتی است که اکثر والدین در جهان با آن سروکار دارند.

علائم درد میگرن کودکان چیست
تقریبا همه افراد به سردرد مبتلا می شوند، اما باید بدانید که درد میگرن با سردرد معمولی متفاوت است. پزشکان میگرن را نوعی سر درد عود کننده می دانند که علائم خاصی دارد.‌ درد میگرن معمولا به صورت تپش هایی در دو طرف سر حس می شود. بزرگسالان گاهی تنها در یک طرف سر این درد را حس می کنند. افراد مبتلا به میگرن معمولا سرگیجه دارند و به نور، صدا یا بو حساس هستند. درد میگرن کودکان می تواند باعث ناتوانی آنها شود و حتی مانع رفتن آنها به مدرسه، شرکت در فعالیت های ورزشی و بازی شود.‌
اگر فرزند شما میگرن دارد نیازی نیست بیش از حد نگران باشید زیرا او‌ در این راه تنها نیست و‌ حدود ۱۰ درصد افراد به میگرن مبتلا هستند.

 

عامل بروز میگرن چیست
دانشمندان هنوز علت دقیق بروز میگرن را نمی دانند.‌ در گذشته بسیاری از مردم معتقد بودند میگرن ناشی از تنگ و‌ گشاد شدن رگ های خونی ناحیه مغز است، اما امروزه متخصصان عامل میگرن را عاملی پیچیده تر می‌دانند. بعضی از آنها توقف عملکرد مناسب عصب های مغزی در بخش هایی از مغز و فرستادن پیام های درد اشتباه را عامل میگرن می دانند. دلیل میگرن هر چیزی که باشد، عوامل مختلفی در افراد باعث تحریک آن می شوند. در بعضی افراد خوردن غذایی خاص می تواند باعث بروز میگرن شود و‌ در بعضی دیگر‌ کم خوابی عامل میگرن است.
شایع ترین عوامل محرک میگرن کودکان عبارتند از
    -استرس
    -ترک وعده غذایی
    -دهیدراته شدن بدن
    -مصرف کافیین بیش از حد
    -خوردن غذا هایی خاص مثل الکل و ‌پنیر
    -تغییر ناگهانی در الگوی ‌خواب
    -تغییر سطح هورمون ها
    -سیگار
    -تغییرات آب‌ و هوایی
متخصصان معتقدند میگرن می تواند ارثی نیز باشد. اگر یکی از والدین به میگرن مبتلا باشد به احتمال زیاد کودک نیز به میگرن مبتلا خواهد بود.

 

حمله میگرنی در کودکان چگونه صورت می‌گیرد
اکثر‌میگرن ها حدود ۳۰ دقیقه تا ۶ ساعت به طول می انجامد و‌ در بعضی موارد چند روز به طول می انجامد. آغاز میگرن در هر فرد متفاوت است. ‌بعضی افراد فقط احساس ناراحتی دارند و ‌نور، بو، یا صدا آنها را آزار می دهد. ‌در بعضی نیز اگر فرد بعد از آغاز میگرن به فعالیت های عمومی اش ادامه دهد دچار حالت تهوع‌ و استفراغ می شود. عمدتا درد از یک طرف سر شروع می شود و با فعالیت های فیزیکی گسترش می یابد.
بعضی افراد قبل از آغاز حمله میگرنی هاله ای را می بینند که نشانگر این است که درد میگرن در راه است. شایع ترین این هاله ها عبارتند از دید تار، دیدن لکه، توپ های رنگی، خط ، و یا نوری درخشان. گاهی نیز فرد بویی خاص را استشمام می‌کند.
ممکن است بعضی از کودکان مبتلا به میگرن ضعف ماهیچه ای داشته باشند، تلو‌تلو بخورند و یا حتی قبل و حین میگرن مشکلات گفتاری داشته باشند.

 

تشخیص و‌ درمان میگرن کودکان
از آنجایی که درد میگرن و ‌محرک های آن در افراد مختلف متفاوت است نحوه درمان آن نیز به نوع میگرن وابسته است.
پزشک برای درمان آن از افراد مبتلا سوالاتی می پرسد تا عامل محرک را شناسایی و درمان کند. اگر‌کودک به درستی و‌ دقیق سابقه سردرد های خود را برای پزشک شرح دهد، وی می تواند بهترین درمان را برای او تجویز کند، دارو هایی که باعث تحریک میگرن در کودک می شود را شناسایی کرده و از تجویز آنها جلوگیری کند.
بخشی از درمان میگرن شامل تغییر سبک زندگی کودک است. مثلا تغییر الگوی خواب یا دوری از استرس گاهی نیز پزشک دارو های مسکن یا ضد تهوع تجویز می‌کند.
بعضی از پزشکان تکنیک بیوفیدبک را به بیماران خود آموزش می دهند. این روش به کودک کمک می کند تا حس آرامش داشته باشد و از مغز خود برای کنترل عملکرد های بدنی که باعث ایجاد درد می شوند استفاده کند. اگر درد میگرن به آرامی شروع شود، کودکان می توانند با استفاده از روش بیوفیدبک از بروز حمله میگرنی جلوگیری کنند.

 

راه های جلوگیری از میگرن کودکان
بهترین روش برای جلوگیری از میگرن این است که محرک های میگرن را بشناسیم و‌ کودک را از این محرک ها دور‌نگه داریم. سعی کنید کودک را از فعالیت هایی مثل کار طولانی با کامپیوتر که باعث بروز میگرن می شود منع کنید. اگر غذا هایی خاص باعث حمله میگرنی می شود از مصرف آن خودداری کنید. گاهی قطع کافئین و یا نوشیدن آب زیاد به کودک شما در جلوگیری از برو‌ز میگرن کمک می‌کند.
به طور کلی حمله میگرنی شرایطی است که با اقدامات درست و به هنگام می توان آن را کنترل نمود. بهتر است مطابق آنچه در بالا گفته شد محرک های میگرن در کودک را بشناسید و با دوری از آنها از بروز میگرن در کودک خود جلوگیری کنید.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید