ضرورت مسواک زدن برای کودکان

وضعیت دندان ها در کودکان بسیار حائز اهمیت است. علاوه بر نوع تغذیه و مسواک زدن و نخ دندان، میزان فلوراید آب آشامیدنی هم مسئله مهمی می باشد.
در کودکان، دندان باید به محض اینکه رشد می کند، تمیز شود. زمانی که اولین دندان ها ظاهر می شود، یک پارچه نرم که دور انگشتان شما پیچیده شده است می تواند جایگزین مسواک شود. از دندان پزشک خود سوال کنید چه زمان باید به سراغ مسواک بروید. بعضی دندان پزشک ها توصیه می کنند تا زمانی که چهار دندان در یک ردیف رشد کند، صبر کنید. بقیه توصیه می کنند که تا ۲ یا ۳ سالگی کودک صبر کنید.
در اینجا نکاتی برای مراقبت از دندان کودکان وجود دارد:
 – از یک مسواک کوچک و نرم استفاده کنید. مسواک را برای چند دقیقه در آب گرم خیس کنید تا نرم تر شود.
 – هم انجمن دندانپزشکی آمریکا و هم آکادمی آمریکایی متخصصان کودکان استفاده از مقداری خمیردندان فلوراید به اندازه یک دانه برنج را به محض این که اولین دندان کودک ظاهر می شود، توصیه می کنند. شما می توانید مقداری به اندازه یک نخود را زمانی که کودک ۳ ساله می شود، استفاده کنید.
 – دندان های کودک را روزی دو بار مسواک بزنید- صبح و درست قبل از خواب. دو دقیقه را صرف مسواک زدن کنید، زمان مناسبی را برای دندان های آسیا صرف کنید. این منطقه ای است که حفره ها اغلب ظاهر می شود.
 – هر سه یا چهار ماه مسواک را عوض کنید یا اگر علائم خرابی را نشان می دهد، می توانید زودتر عوض کنید. هیچ وقت مسواک را به صورت مشترک استفاده نکنید.
 – استفاده از نخ دندان برای کودک را یک بار در روز به محض این که دو دندان کنار هم در می آید، شروع کنید. استفاده از خلال دندان به جای نخ دندان ممکن است برای شما و کودک شما آسان تر باشد.
 – از دندانپزشک درباره نیازهای فلورایدی کودک سوال کنید. اگر آب نوشیدنی شما فلوراید ندارد، مکمل های فلوراید یا درمان های فلوراید ممکن است لازم باشد.

چه زمانی کودکان خودشان باید مسواک بزنند و نخ دندان استفاده کنند؟

بیشتر تا سن حدود ۶ یا ۷ سالگی فاقد مهارت مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان هستند. تا این زمان به خاطر داشته باشید که بهترین راه آموزش به کودکان برای چگونگی مسواک زدن، مثال زدن است. به کودک خود اجازه دهید که مسواک زدن شما را نگاه کند تا اهمیت بهداشت خوب دهان را به او آموزش دهید.

 

فلوراید برای کودک من ایمن است؟
فلورید برای کودکان ایمن است. فلوراید ماده معدنی طبیعی است که از دندان ها در برابر تشکیل حفره ها حفاظت می کند و دندان ها را تقویت می کند. استفاده از آن در اوایل زندگی کودک، حفاظت بیشتری برای دندان های در حال رشد فراهم خواهد کرد. مشخص کنید که آیا آب شیر شما حاوی فلوراید است یا خیر. اگر آب شیر فلوراید ندارد، از دندان پزشک خود بپرسید آیا باید مکمل فلوراید برای کودک استفاده کنید یا خیر.

آیا مهم است که کودک من از خمیر دندان استفاده کند؟
بسیاری از خمیردندان های کودکان طعم های مورد علاقه کودکان را دارد تا مسواک زدن را برای آن ها لذت بخش کند. طعم مورد علاقه کودک خود را انتخاب کنید. همین طور به دنبال خمیر دندان هایی باشید که مهر تائید را داشته باشد. این نشان می دهد که خمیر دندان ها معیار انجمن دندانپزشکی را برای امنیت و کارآمدی رعایت کرده است. نهایتا، برچسب سازنده را مطالعه کنید. بعضی خمیر دندان ها برای کودکان زیر سن معینی توصیه نشده اند.

عموما دهان شویه ها در کودکانی که توانایی آب کشیدن دهان را ندارند، توصیه نمی شود. مهم است که توجه کنیم که دهان شویه جایگزینی برای مسواک زدن به حساب نمی آید، اگر چه آب کشیدن دهان بعد از یک وعده غذایی به از بین بردن بعضی ذرات بزرگ تر غذای مانده در دهان یا بین دندان ها کمک خواهد کرد.

 

چه زمانی کودک من باید شروع به مراجعه به دندانپزشک نماید؟
عموما توصیه می شود که کودک باید در سن ۱ سالگی یا در ۶ ماه بعد از رشد اولین دندان به دندانپزشک مراجعه کند. این اقدام به دندان پزشک این امکان را می دهد که دندان را از نظر بی نظمی ها بررسی کند و با والدین خود درباره روش های مسواک زدن و رژیم غذایی به طور مناسبی صحبت کند.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − سه =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید