رفتار با کودکان اوتیسم، کروموزومی که معادله ها را به هم ریخت

اوتیسم Autism یک اختلال رشدی است که توانایی فرد را برای برقراری ارتباط کلامی، غیرکلامی و اجتماعی کاهش می دهد. این بیماری در کودکان ظاهر می شود و می تواند خفیف یا شدید باشد. خانواده هایی که کودک اوتیستیک دارند باید به رفتارها و تعاملات اجتماعی – کلامی خود دقت کنند.

نحوه رفتار با کودکان اوتیستیک در خانواده

نکته درباره رفتار والدین :

– به کودکان اوتیستیک کمی بیشتر زمان دهید. منظور خود را شفاف و واضح بیان کنید و به کودک فرصت دهید واکنش لازم را نشان دهد.

– علایق و روش های برقراری ارتباط با کودکان اوتیسم را بشناسید و از آن برای برقراری ارتباط با او استفاده کنید.

– کودکان اوتیسمی به حفظ روندهای معمول و روتین اهمیت می دهند، پس والدین ضمن درک این ویژگی بایستی از تغییر پی درپی در محیط خانه و اتاق کودک جلوگیری کنند.

– همه کودکان اوتیستیک ، می توانند یاد بگیرند، فقط به زمان بیشتری برای درک موضوع و فهم ارتباط آن با خودشان نیاز دارند. این کودکان ممکن است برای یادگیری به تحرک بیشتر و یا داده های بصری بیشتر نیاز داشته باشند.

– بهتر است والدین با مراکز اوتیسم در ارتباط باشند. تعامل بین والدین دارای فرزند اوتیسم اثرات مثبتی را به بار می آورد و آنها می توانند از تجارب و راه کارهای یکدیگر در برخورد با فرزندشان بهره مند شوند.

۵ نکته درباره خواهر- برادرها

– داشتن کودک مبتلا به اوتیسم چالشی برای کل خانواده است. برقراری رابطه نزدیک و صمیمی، تعامل صحیح و همچنین داشتن ارتباط کلامی، عاطفی و اجتماعی اعضا خانواده با هم به خصوص خواهر – برادرها از اهمیت بسزایی برخوردار است.

– سایر فرزندان خانواده بهتر است نسبت به بیماری اوتیسم شناخت و اطلاعات کافی داشته باشند. بدین خاطر که موجب می شود آنها خواهر – بردار مبتلا به اوتیسم خود را درک کنند و در تعاملات اجتماعی مثل بودن در کنار همسالان بیشتر دقت کرده و از این مسئله شرمگین نباشند.

– اگر از داشتن خواهر – بردار مبتلا به اوتیسم ناراحت یا عصبانی هستید، این امر تاثیری در بهبود وضعیت آنان ندارد. پس بهتر است با حفظ آرامش خود و کنارآمدن مناسب با این چالش درصدد کمک به حل آن باشید.

– پدر و مادرها باید زمانی را برای بودن در کنار فرزندان دیگر خود به تنهایی اختصاص دهند، این امر باعث می شود آنها احساس بهتری پیدا کرده و در خانواده تعاملات عاطفی- اجتماعی بیشتری را شاهد باشید.

– فعالیت های متناسب با کودکان اوتیستیک را بشناسید و به خواهر – بردار یاد دهید، تا بتوانند رابطه بهتری با هم برقرار کنند. انجام بازی حتی بازی های تکراری مثل ساخت پازل به ایجاد رابطه صمیمی بین فرزندان در خانواده کمک می کند.

کودکان مبتلا به اوتیسم به دلیل مشکل در درک دنیا و انتقال افکار و نیازهایشان همواره دچار اضطراب و نگرانی هستند. آنچه این کودکان می بینند، می شنوند و حس می کنند می تواند دردناک باشد و بنابراین دنیا می تواند مکانی ترسناک و گیج کننده برای آنها باشد. وقتی چیزی بطور ناگهانی اتفاق می افتد یا تغییر می کند، دچار وحشت می شوند. سایر افراد ممکن است چنین رفتاری را احمقانه بدانند، اما در این شرایط کودک اوتیسمی به شدت وحشت زده است و به درک متقابل و احساس آرامش نیاز دارد.

کودکان اوتیسمی بسیار باهوش هستند و ممکن است به موضوعاتی خاص علاقه بیشتری نشان دهند و جزییات بیشتری را توسط حواسشان دریافت کنند. به این کودکان عشق بورزید و به آنها کمک کنید تا حضور خود در دنیا را به ثبت برسانند. عشق، علاقه و توجه خانواده به خصوص والدین به این کودکان بسیار موثر واقع می شود.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 14 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید