رشد جسمانی کودک، فعالیت های مناسب

کودک خردسالتان سرشار از انرژی است؛ که این ویژگی بسیار خوبی برای رشد جسمانی اوست. زیرا او این انرژی را در انجام حرکاتی به کار می‌گیرد که هم ماهیچه های بزرگ و هم ماهیچه های کوچک او را به فعالیت در آورده و موجب رشد آن‌ها می‌شوند.

در اینجا به راهکار‌هایی که می‌توانند به رشد جسمانی کودکتان کمک کنند اشاره می‌کنیم:

پیاده‌ روی با خانواده

پیاده‌روی، دویدن متناوب، نرمش و قدم زدن به رشد کودک‌تان کمک می‌کنند. در حین این کار‌ها می‌توانید بازی با کلمات را انجام دهید و یا از برگ‌ها و پر پرندگان سرراه‌تان مجموعه‌ای جمع آوری نمایید. در خانه می‌توانید به کمک ساز و پرچم، رژه‌ای به راه بیاندازید.

بازی با شن

از اسباب بازی‌های مخصوص شن‌بازی استفاده کنید تا مهارت‌های دستی بچه‌ها تقویت شود.

آب بازی در حیات خلوت

یک استخر پلاستیکی، آبپاش، یا شلنگ آب می‌تواند شوق آب بازی و دنبال بازی را در کودکان به راه بیاندازد (همواره در هنگام بازی با آب مراقب کودکان خود باشید.)

در اتاق نشیمن یا حیاط خلوت خانه خود میدانی از موانع درست کنید

با کوسن‌ها، کارتن‌های مقوایی، اسباب بازی‌ها و دیگر وسایلی که کودکانتان بتوانند اطراف آن‌ها دویده و از روی‌شان بپرند.

بازی «مثل چی» را انجام دهید

بچه‌ها علاقه زیادی به حیوانات دارند: «می‌تونی مثل مرغ راه بری؟ مثل اسب بدوی؟ سگ چه کار می‌کنه؟» یا کودک خود را تشویق کنید که مثل هواپیما دور حیاط پرواز کند یا با قایقی فرضی پاروزنان در اتاق بچرخد.

توپ بازی کنید

بازی‌هایی که شامل پرتاب کردن توپ اند تمرین‌های بسیار خوبی هستند.

همراه با موسیقی برقصید

برای کودکتان موسیقی‌های مختلف بگذارید. ساز زدن روند رشد جسمانی را نیز تسهیل می‌کند. یا ریتم‌های آشنا را با حرکات جسمی بیامیزید؛ مثل توپ بازی همراه آواز “یک توپ دارم قلقلیه”. آوازهای آشنای بسیاری هستند که به تقویت مهارت‌های حرکتی کمک می‌کنند.

طنابی روی زمین قرار دهید و وانمود کنید که طناب بندبازی یا تکه پارهایی از یک کشتی غرق شده دزدان دریایی است و کودکان باید سعی کنند تعادل خود را روی آن حفظ کنند.

شستشوی اتومبیل، موتور، یا سگ. هرکاری که با آب و کف سرو کار داشته باشد، پرانرژی و جالب است. حباب درست کنید و به کودک خود بگویید آن‌ها را بگیرد.

بازی‌های دوران کودکی خود را به آن‌ها یاد بدهید. همه آن‌ها برای بچه‌ها تازگی دارد.

یک نمایش عروسکی راه بیاندازید. عروسک‌های انگشتی یا جورابی درست کنید، یا به کمک عروسک‌های اسباب بازی، پشت یک مبل، نمایشی ترتیب دهید.

به طرق مختلف مهارت‌های حرکتی را پرورش دهید و از میز کار جدا شوید. به کودک خود کمک کنید تا با گچ یک روستا بکشد یا به کمک تکه‌ای چوب دنبال نوشته‌ها و رد خط‌ها در بیرون یا داخل خانه بگردید.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 1 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید