راهنمای عکاسی از کودکان، والدین بدانند!

برخی افراد عادت به استفاده از فلاش دوربین دارند. فلاش دوربین، جز در موارد خاص نباید مورد استفاده قرار گیرد. نوری که از فلاش دوربین بر موضوع مورد نظر می‌تابد مصنوعی است و گاه موجب تغییر ویژگی‌های چهره می‌شود.

کودکان تحرک و جنب و جوش را دوست دارند و به ندرت پیش می‌آید بدون دلیل بر جای خود ثابت بایستند. به همین دلیل هم گرفتن عکس‌هایی زیبا، شفاف و با کیفیت از کودکان، حتی برای عکاسان حرفه‌ای نیز کاری دشوار است. اما با استفاده از چند تکنیک ساده شما می‌توانید کیفیت عکس‌های فرزندتان را افزایش دهید.

از نور طبیعی استفاده کنید
برخی افراد عادت به استفاده از فلاش دوربین دارند. فلاش دوربین، جز در موارد خاص نباید مورد استفاده قرار گیرد. نوری که از فلاش دوربین بر موضوع مورد نظر می‌تابد مصنوعی است و گاه موجب تغییر ویژگی‌های چهره می‌شود. همچنین گاه استفاده از فلاش موجب جلب توجه کودک شده و باعث می‌شود او از حالت طبیعی خود خارج شده و مانع عکاسی شما شود.

اگر فلاش دوربین خاموش باشد، شما می‌توانید از کودک عکس‌های متوالی و متعددی بگیرید تا نهایتا بتوانید بهترین و با کیفیت ترین آنها را انتخاب کنید. برای اینکه از نور طبیعی بیشترین بهره را ببرید، بهتر است صورت فرزندتان رو به نور باشد. اگر منبع نور پشت سوژه باشد، سوژه در عکس سیاه و تاریک می‌شود. همچنین تابش نور از کنار نیز تصویر زیبایی ایجاد می‌کند.

به دنبال ژست‌های رسمی نباشید
نباید از یک کودک انتظار داشته باشید مانند یک بزرگسال در مقابل دوربین بایستد و ژست بگیرد. معمولا با ارزش‌ترین عکس‌ها از کودکان عکس‌هایی هستند که تصویر آنها را در حالت طبیعی ثبت کرده است. لازم نیست کودک حتما به لنز دوربین خیره شود تا شما بتوانید از او عکسی بیندازید.

دوربین را بردارید و هنگامیکه او در حال بازی است چند عکس متوالی از او بیندازید. با ورود دوربین‌های دیجیتال به بازار این امکان برای افراد ایجاد شده است که بتوانند از یک موضوع چندین عکس بیندازند و سپس بهترین را انتخاب کنند. شما نیز همین کار را انجام دهید. اگر دوربین شما تخصصی است و شما با تنظیمات آن آشنایی دارید، می‌توانید سرعت شاتر دوربین را افزایش دهید. با اینکار، حتی اگر فرزند شما در حال حرکت باشد، تصویر او شفاف و با کیفیت ثبت می‌شود.

بهترین مکان را برای عکاسی انتخاب کنید
زمینه در عکس و زیبایی آن تاثیر زیادی دارد. انتخاب زمینه مناسب نه تنها بر زیباتر شدن عکس موثر است، بلکه موجب تشویق کودک نیز می‌شود. فرزند شما اگر در مکانی زیبا مانند ساحل دریا یا پارک باشد بیشتر با شما همکاری خواهد کرد تا زمانیکه در آشپزخانه یا اتاق خواب قصد عکاسی از او را داشته باشید.

در محیط‌های جذاب و جدید حس کنجکاوی کودک تحریک شده و میل او به کشف محیط افزایش می‌یابد. هنگامیکه کودک در حال پی بردن به جذابیت‌های محیط جدید است، شما می‌توانید عکس‌های زیبایی از او بیندازید. همچنین معمولا در محیط باز و خارج از خانه، نور بسیار زیبا و طبیعی‌تر است که همین موضوع بر کیفیت عکس تاثیر بسیار مثبتی می‌گذارد.

سرعت عمل داشته باشید
کودکان در جای خود ثابت نمی‌ایستند مگر اینکه معجزه‌ای در کار باشد! آنها مدام در حال حرکت هستند. پس این شما هستید که باید خود را با سرعت حرکت آنها تنظیم کنید. اگر می‌خواهید از فرزندتان عکس بگیرید و موقعیت‌های زیبا و خاص زندگی او را ثبت کنید، باید سریع تصمیم بگیرید، سریع تنظیمات دوربین را هماهنگ کنید و سریع عکس بیندازید.

همچنین سعی کنید هنگام عکاسی، تا جاییکه ممکن است کودک را متوجه دوربین نکنید زیرا معمولا کودکان با دیدن دوربین از حالت طبیعی خود خارج می‌شوند و این نکته معمولا بر زیبایی و دلنشینی عکس تاثیر می‌گذارد.

صبور باشید
معمولا امر و نهی کردن به کودکان فایده‌ای ندارد و آنها کاری را که خود دوست دارند یا صحیح می‌دانند انجام می‌دهند. عکاسی نیز از این قاعده مستثنا نیست. هنگام گرفتن عکس نیز کودکان رئیس هستند. اگر سن کودک مناسب است، با او صحبت کنید و برای او توضیح دهید که عکس زیبا باید چگونه باشد و او چرا باید به حرف شما گوش دهد. اگر او قبول نکرد، صبر کنید و اجازه دهید موقعیت مناسب ایجاد شود. دوربین را همیشه آماده نگهدارید تا با دیدن موقعیتی زیبا، فرصت را از دست ندهید.

بر تصویر کودک تمرکز کنید
اگر می‌خواهید از فرزندتان عکسی بیندازید، موضوع اصلی عکس باید کودک باشد. گاه زمینه عکس یا افراد یا اشیاء اطراف کودک آنقدر قوی و شلوغ هستند که بر موضوع اصلی غالب می‌شوند. چنین عکس‌هایی معمولا زیبا و به یاد ماندنی نیستند. بدین منظور، بهتر است تا جاییکه ممکن است فاصله شما از موضوع کم باشد. البته این فاصله باید منطقی باشد چرا که نزدیک بودن بیش از حد دوربین موجب خارج شدن تصویر از حالت طبیعی می‌شود.

از فرد دیگری کمک بگیرید
بعضی کودکان از دوربین و از ایستادن در مقابل آن به تنهایی می‌ترسند یا اینکار را دوست ندارند. به همین دلیل شما می‌توانید از فرد دیگری تقاضای کمک کنید. فرد دیگری می‌تواند در کنار کودک بایستد یا با او بازی کند. شما نیز می‌توانید بدون اینکه خود کودک متوجه باشد، تنها از او عکس بیندازید. حتی می‌توان برای خنداندن کودک او را قلقلک داد یا با او بازی کرد. بدین ترتیب می‌توان عکس‌های زیباتری از او انداخت.

هم قد کودک بشوید
کودکان به طور عادی قدشان نصف یا یک سوم بزرگسالان است. ما نیز عادت کرده ایم در طول روز از بالا به پایین به آنها نگاه کنیم. اما عکاسی از این زاویه زیبا و جذاب نیست. به همین دلیل باید برای گرفتن عکسی با کیفیت از کودک، بنشینید و عکس را از روبرو بیندازید. البته گاه تغییر زاویه و عکاسی از زاویه‌ای خاص موجب زیبایی و تنوع در عکس می‌شود.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + نه =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید