خون دماغ شدن کودکان، اقدامات لازم

برای اکثر ما خون دماغ کودکان مسئله ای وحشتناک است، اما حقیقت این است که در بیش تر موارد خون دماغ نمی تواند مسئله ای جدی باشد. در همین راستا مطالب زیر را تهیه نموده و در اختیار شما والدین عزیز قرار داده ایم.

خون دماغ کودکان چه عواملی دارد و چگونه درمان می شود؟
همانطور که گفته شد خون دماغ می تواند باعث نگرانی و ناراحتی والدین شود و حتی ترسناک به نظر برسد، اما در حقیقت مسئله جدی نیست.
ممکن است یک کودک پس از گذشت مدت ها یک بار دچار خونریزی شود. خون دماغ هایی که در کودکان بیش تر شایع است، معمولا در قسمت جلویی بینی و در دیواره ای که دو سوراخ بینی را از هم جدا می کند و در یکی از سوراخ های بینی رخ می دهد.
گاهی خون دماغ از قسمت عقبی بینی شروع می شود، که البته چندان شایع نیست و بیش تر در بزرگسالان و یا افرادی که فشار خون بالا ‌و یا آسیب دیدگی هایی در ناحیه بینی یا صورت دارند، رخ می دهد.
علل خون دماغ کودکان چه می تواند باشد؟ اکثر خون دماغ ها زمانی رخ می دهند که رگ های خونی کوچکی که درون دیواره بینی قرار گرفته پاره می شوند و خونریزی می کنند. این رگ های خونی بسیار حساس و شکننده هستند و در نزدیکی سطح داخلی بینی قرار گرفته اند، که آنها را در برابر آسیب دیدگی ها ضعیف ساخته.
عمده ترین دلایل خون دماغ کودکان عبارتند از:
    -دست کردن در بینی
    -فرو کردن چیزی داخل دماغ
    -سرما خوردگی یا آلرژی هایی که به ویژه با عطسه و سرفه همراه است.
    -هوای گرم و خشک داخل خانه (معمولا در فصل زمستان) که باعث خشک و شکننده شدن محیط داخل بینی می شود.
گاهی نیز آسیب دیدگی های بیرون از دماغ و سطح صورت یا سر نیز می تواند باعث خونریزی بینی شود. که در این مواقع بهتر است کودک را نزد پزشک ببرید تا وی خونریزی را بند آورد. البته والدین می توانند با تهیه لوازم ایمنی مناسب مثل کلاه ایمنی برای ورزش ها و فعالیت ها از بروز این آسیب دیدگی ها در کودک خود جلوگیری کنند.
بعضی خونریزی ها نیز می تواند نتیجه ی اختلال در سیستم لخته کننده خون باشد که البته این مورد بسیار نادر است.

 

آنچه والدین باید هنگام خون دماغ کودکان انجام دهند
حتما می دانید که اگر فرزند شما خود به خود به خون دماغ دچار شد، مراحل زیر را انجام دهید:
    اجازه ندهید کودک بخوابد، او را در حالت نشسته یا ایستاده نگه دارید.
    از یک دستمال کاغذی یا پارچه مرطوب برای نگه داشتن روی دماغ کودک استفاده کنید.
    سر کودک را رو به جلو نگه دارید. سر کودک را به عقب خم نکنید، زیرا باعث می شود خون وارد گلوی فرزند شما شود.
    به کودک خود یاد دهید قسمت نرم دماغش را فشار دهد (جایی درست زیر بخش استخوان دماغ) و از دهانش نفس بکشد. این کار را به مدت ده دقیقه انجام دهید و ده دقیقه این ناحیه را فشار دهید.
    اگر بعد از گذشت ده دقیقه خون دماغ فرزندتان بند نیامد، مجددا ده دقیقه دیگر این کار را تکرار کنید. اکر باز هم خون ریزی بند نیامد بهتر است کودک را نزد پزشک ببرید. به کودک اجازه ندهید دستش را داخل دماغش کند و یا آن را بکشد، این کار باعث می شود خونریزی بیش تر شود.
در موارد زیر باید به یک پزشک و یا بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کنید:
    -اگر فرزند شما احساس ضعف یا سرگیجه داشته باشد.
    -خون ریزی دماغ فرزند شما زیاد باشد و به نظر برسد خون زیادی از دست داده.
    -چنانچه وی به تازگی داروی جدیدی مصرف می کند.
    -اگر فرزند شما علائم دیگری مثل کبودی روی بدنش داشت.
    -اگر بعد از آسیب دیدگی برای مدتی طولانی خونریزی داشته باشد.
    -در صورتی که از سایر نواحی بدن مثل لثه ها نیز خونریزی داشته باشد.
برای کم تر شدن خون دماغ کودکان والدین باید به فرزند خود یاد دهند که دست خود را داخل بینی شان نکنند و از تخلیه کردن بینی با شدت زیاد خودداری کنند. اگر فرزند شما حساسیت دارد او را نزد پزشک ببرید تا تحریک پذیری و خشکی بینی اش را با استفاده از دارو ها کاهش دهد.
توصیه ما به شما این است که در صورت خشکی بینی فرزندتان و برای جلوگیری از ور رفتن کودک با دماغش اقدامات زیر را انجام دهید:
از اسپری بینی که محتوی آب نمک بوده برای مرطوب کردن بینی اش استفاده کنید و یا اینکه دستگاه مرطوب کننده هوا را در اتاق کودک نصب کنید.
خون دماغ کودکان به راحتی قابل کنترل است و نیازی به نگرانی نیست، کمی دقت و توجه از سوی شما و فرزندتان می تواند از بروز این عارضه جلوگیری کند.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 4 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید