تناسب اندام در کودکان، نقش والدین

در دهه های گذشته تناسب اندام کودکان اهمیت چندانی نداشت و کودکان چاق تردر مدرسه از جایگاه بهتری برخوردار بودند و به نوعی قدرتمند محسوب می شدند، اما امروزه چاقی یک معضل به حساب می آید و در سال های اخیر اکثر کودکان به چاقی دچار شده اند.
متاسفانه مشکل فراتر از چاقی و اضافه وزن است، وقتی تناسب اندام کودکان شما به هم می خورد و چاق می شوند توانایی انجام بسیاری از کار ها را از دست می دهند و کیفیت زندگی شان پایین می آید. معمولا کودکان چاق نمی توانند همگام هم کلاسی هایشان در فعالیت های فیزیکی مدرسه شرکت کنند و همچنین به این دلیل که کودکان چاق در بزرگسالی بیش تر در معرض ابتلا به بیماری های خطرناک هستند، لازم است والدین به تناسب اندام کودکان خود اهمیت بیش تری دهند. یکی از موضوعات نگران کننده این است که امروزه با به هم خوردن تناسب اندام کودکان و ابتلای آنها به چاقی نرخ ابتلا به دیابت در کودکان بسیار بالا رفته. امروزه یک نفر از هر هفت نفر به دیابت مبتلاست و این بیماری می تواند به سایر بخش ها و اورگان های بدن آسیب بزند و آنها را از کار انداخته و باعث مرگ فرد شود.
خوشبختانه تناسب اندام کودکان برگشت پذیر است و چاقی فرزند شما قابل درمان است. هر چند بعضی از کودکان ژن چاقی و استعداد چاقی دارند، اما عوامل محیطی نیز نقش مهم تری در به هم خوردن تناسب اندام فرزند شما دارند. نحوه زندگی و رفتار های فرد نقش مهمی در چاقی یا لاغری وی دارد. هر چند والدین نمی توانند تمام محیط اطراف فرزند خود را تغییر دند اما می توانند تفاوت هایی در سبک زندگی خانواده ایجاد کنند.

 

راه هایی برای کمک به حفظ تناسب اندام کودکان 

منزل خود را به یک خانه سالم تبدیل کنید
گام اول در مبارزه با چاقی و حفظ تناسب اندام کودکان آگاهی والدین است. البته حذف بعضی از غذا های خوشمزه از رژیم غذایی فرزندان برای مادران می تواند سخت باشد. تحقیقات ما نشان داده والدین فقط وقتی فرزندشان به چاقی دچار می شود به تکاپو می افتند و نگران سلامتی اش می شوند. هر چند نسل های قدیمی معتقدند یک بچه هر چقدر چاق تر باشد سالم تر است، اما والدین باید کودک خود را نزذ پزشک ببرند و با کنترل وزن فرزند خود به حفظ تناسب اندام او کمک کنند.

 سهم کودکان را محدود کنید و از بشقاب های کوچک تر استفاده کنید
والدین و سایر اعضای خانواده باید روش های درست توجه به کودکان را یاد بگیرند، به عنوان مثال بعضی از والدین غذا دادن به کودک را روشی مناسب برای ابراز عشق به فرزند خود می دانند. متخصصان معتقدند بهتر است از ظروف غذای کوچک مثل بشقاب سالاد خوری برای غذا دادن به کودکان استفاده شود تا حجم وعده های غذایی کودک کم تر شود. این ظروف کوچک و ظرف غذای مخصوص بچه می تواند باعث اصلاح عادات غذایی فرزند شما شود. مجبور کردن کودک به تمام کردن غذای داخل بشقابش نیز یکی از عادات نا درستی است که باید اصلاح شود. استفاده از بشقاب های کوچک تر باعث می شود غذای کم تری سرو شود و دیگر شما نگران اسراف شدن غذا ها نخواهید بود.
مصرف شیرینی جات را به حداقل برسانید
در خانه هایی که کودکان غذا های سالم مصرف می کند، مشکل چاقی به خوراکی های شیرینی که فرزندان مصرف می کنند بر می گردد. تحقیقات نشان داده اکثر کودکان در هر وعده غذایی حتما یکی از خوراکی های پیتزا، نوشابه، سس، شربت، چیپس و دسر می خورند. والدین باید مصرف غذا های پر کالری در فرزند خود را محدود کنند.
کودکان را در پخت غذا شرکت دهید
زندگی مدرن خرید مواد غذایی تازه و پختن غذا را کمی سخت کرده و اکثر والدین شاغل ترجیح می دهند وقتی با کار کردن وقت کم تری برای پخت غذا دارند به جای اینکه در آشپزخانه برای تهیه غذا به این سو و آن سو بدوند از غذا های آماده استفاده کنند. اما دقیقا به همین دلیل است که باید کودکان را در آماده سازی و طبخ غذا ها شرکت دهیم تا هم از آنها کمک بگیریم و هم اشتهایشان را برای خوردن غذا های خانگی ارتقا دهیم.
به جای فست فود از غذا های تازه استفاده کنید
در اکثر کودکان مصرف غذا های خانگی منجر به چاقی آنها نمی شود و علت چاقی آنها به آنچه بیرون از خانه می خورند بر می گردد. بسیاری از خانواده هایی که در جوامعی که کم تر به غذای سالم اهمیت می دهند زندگی می کنند و خوراکی های شیرین به راحتی در دسترس کودکان قرار می گیرد، بیش تر در خطر ابتلا به چاقی قرار دارند.
اگر تهیه غذا های سالم و ارزان کار سختی است، وقتی تعیین کنید تا به سوپر مارکت محل بروید و مواد اولیه سالم تهیه کنید. مواد اولیه فصلی و محلی همیشه ارزان تر از بقیه مواد اولیه هستند. غذا هایی مثل لوبیا و برنج قهوه ای هم سالم و هم نسبتا ارزان هستند.
هوشمندانه خرید کنید
یکی از ساده ترین کار ها برای کمک به حفظ تناسب اندام کودکان این است که هنگام خرید مواد غذایی سالم و کم کالری تهیه کنید. سعی کنید وقتی به فروشگاه می روید به جای اینکه هر چیزی را که به نظر می رسد مورد پسند کودکتان باشد انتخاب کنید، بهتر است خوراکی های مقوی را انتخاب کنید، البته این کار خرج کم تری هم روی دستتان می گذارد.
به ورزش اهمیت دهید
از نظر اکثر والدین پارک های محلی در طراف خانه که برای ورزش کردن جای مناسبی هستند، امن نبوده و اجازه نمی دهند فرزندانشان بیرون از خانه ورزش و فعالیت داشته باشند. تحقیقات نشان داده که در چنین خانواده هایی تنها سرگرمی کودک این است که جلوی تلویزیون بنشینند، که این موضوع می تواند عامل اصلی چاقی باشد.
والدینی که از اهمیت حفظ تناسب اندام کودکان با خبرند باید به فرزند خود در حفظ تناسب اندامش کمک کنند

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید