تقویت حافظه کودکان، فرزندتان را باهوش بار بیاورید

بسیاری از متخصصان مغز و اعصاب در زمینه چگونگی عملکرد مغز و بالا بردن سطح یادگیری تحقیقاتی انجام داده اند و برای تقویت حافظه کودکان در زمان یادگیری راهکارهای مفیدی را ارائه داده اند.

مغز  زمانی که در معرض  فشار روانی  قرار دارد نمی تواند به درستی واکنش نشان دهد و از فعالیت های قسمت جلویی مغز پیشگیری می کند و موجب کاهش سطح یادگیری کودکان خواهد شد در نتیجه برای شروع آموزش میزان فشار روانی کودک را به حداقل برسانید این عامل موجب تقویت حافظه کودکان می شود و ذهن را آماده ی پذیرش اطلاعات می کند.

راهکارهای تقویت حافظه کودکان:

بسیاری از روان شناسان و متخصصان مغز و اعصاب در زمینه ی تقویت حافظه کودکان تحقیقات متعددی انجام داده اند که به نتایجی مفید و کاربردی در این زمینه دست یافته اند.

آماده سازی ذهنی و هیجانی کودک:

حافظه بلند مدت در انسان به ثبت اتفاقات خاطره انگیز می پردازد. شما می توانید با توجه به این ویژگی منحصربه فرد در مغز انسان میزان یادگیری در آموزش را بالا ببرید. می توانید از فیلم های آموزشی و تصاویر جالب برای آموزش استفاده کنید و و ذهن کودک را برای پذیرش و به یاد سپاری مطلب آماده کنید. این کار موجب برانگیختن حس کنجکاوی و جستجو گری در کودک می شود و بیشتر پی گیر خواهد بود. این نوع یادگیری در سطح حافظه بلند مدت آن ها قرار خواهد گرفت.

رنگ ها را جدی بگیرید:

مغز انسان به طور مداوم در حال پردازش اطلاعات فراوانی است که فقط بخش مهمی از این اطلاعات در حافظه ورود پیدا می کنند جالب است بدانید مغز انسان نسبت به رنگ ها واکنشی سریع نشان می دهد و به سرعت آن ها را دخیره می کند در نتیجه شما می توانید با استفاده از رنگ های گوناگون در محیط آموزش و یا وسایل آموزشی اطلاعات را به شکل گزینشی به مغز و حافظه ارسال کنید. در واقع اینگونه اطلاعات، اطلاعات کلیدی و سرنخ دار نامیده می شوند.

تنوع ایجاد کنید:

برای تقویت حافظه کودکان تنوع ایجاد کنید. با ایجاد این خلاقیت ها و تنوع ها می توانید محیطی آموزشی مناسبی را برای کودک فراهم کنید و سطح هوشیاری و دقت را در او بالا ببرید. این خلاقیت ها می تواند متفاوت باشد و به سلیقه و ذوق کودک شما بستگی دارد.

نظرات شخصی کودک را بپرسید:

هر کودکی ذهنیات و برداشت های شخصی خود را دارد باید کودک را نسبت به مسائل کنجکاو کرد تا درباره موضوعات نظرات و دیدگاه های شخصی خود رابیان کنند. زمانی که کودک نظر خود را درباره موضوعی اعلام می کند یعنی به آن موضوع فکر کرده و به تحلیل ذهنی آن پرداخته این امر ذهن کودک را نسبت به درک مسائل گوناگون باز می کند.

استفاده از پیش زمینه حافظه کودکان:

اطلاعات در حافظه کوتاه مدت در مدت زمان کمی حفظ می شوند و زمانی ماندگار می شوند که به حافظه بلند مدت سپرده شوند. ثبت اینگونه اطلاعات زمانی صورت می گیرد که اطلاعات جدید با دانش قدیم کودک به نوعی پیوند بخورند در این صورت اطلاعات در حافظه بلند مدت کودک باقی می مانند.

تمرین و تکرار:

تمرین موجب تقویت حافظه کودکان می شود زیرا انسان دارای حواس گوناگونی است که اطلاعات مربوط به هر بخش از مغز را دریافت و بعد از تحلیل به حافظه انسان ارسال می کنند در نتیجه کودک شما اطلاعات فراوانی را از راه های ارتباطی گوناگون که درک و به یادسپاری آن ها با تمرین و تکرار امکان پذیر است.

استراحت و تغذیه مناسب:

زمان استراحت و تغذیه مناسب از نیازهای فیزیولوژی مغز می باشند. اگر برای زمان های استراحت کودکان نیز برنامه ریزی شود به تقویت حافظه او کمک خواهد کرد. به عنوان مثال: از برنامه ها و فعالیت های موسیقی و هنری در زمان استراحت استفاده نمایید.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید