تربیت صحیح کودکان، شش عملکرد عاقلانه والدین

پدر و مادر بودن به هیچ عنوان کار آسانی نیست، به ویژه هنگامی که بچه های شما نوپا هستند. اگرچه منابع اطلاعات زیادی برای چگونگی تربیت یک کودک باهوش و رفتار عاقلانه والدین وجود دارد، اما هیچ راهکاری هرگز کافی نخواهد بود؛ چون هیچ دو بچه ای یکسان نیستند. اکثر والدین می خواهند فرزندان خود را به یک نابغه مانند آلبرت انیشتین تبدیل کنند، اما هیچ کتاب راهنما و دستورالعملی برای تضمین این اتفاق وجود ندارد!
در حالیکه بعضی از والدین برای تبدیل بچه هایشان به بزرگسالانی مسئول و عاقل تمرکز می کنند، متاسفانه برخی در اثر ناآگاهی، بر جنبه های بی اهمیت زندگی تمرکز می کنند. شش قاعده که والدین آگاه، برای تربیت فرزندانشان اعمال می کنند، برای شما ذکر شده است:

 

۶رفتار عاقلانه والدین در تربیت فرزند
همه چیز با مرور زمان راحت تر خواهد شد
کودکان در سن دو سالگی کارهای جدیدی را انجام می دهند، مثلاً برای اولین بار سعی می کنند کفش های خود را به پا کنند و در کاری که انجام می دهند چشم انتظار تشویق والدین هستند. در صورت ترس از تلاش برای انجام کاری که دوست دارند، همیشه باید به آنها یادآوری کنید که هر کاری آغازش دشوار است.
بهترین راه این است که به آنها فرصت های متعدد داده و آزادی عمل بدهید تا کار را به شیوه خودشان انجام دهند. تضعیف بچه ها، تنها به کمبود اعتماد به نفس در بزرگسالی آنها منجر خواهد شد.
پاداش اصلی کار آنها، اعتماد شما به آنهاست
لازم نیست برای هر کار ساده ای هم که انجام می دهند به آنها جایزه بدهید. در عوض، به بچه خود با اعتمادتان به آنها پاداش دهید. از زاویه دیگر می توان اینگونه بیان کرد که می توانید یک کار را به فرزند خود بسپارید و اجازه دهید خودش این کار را انجام دهد.
شما نمی توانید دائماً به آنها نگاهی بیندازید و بررسی کنید که آیا کارشان را درست انجام می دهند یا خیر. به آنها اعتماد کنید تا مسئول باشند و این کار باعث می شود که کودک آگاهی لازم را کسب نموده و به خود کمک کند تا همانند یک فرد بالغ عمل کند.
چارچوب هایی هست که نباید از آنها عبور کنند
بچه های باهوش می توانند تقریباً هر قاعده ای را نقض کنند، بدون اینکه شما خودتان هم متوجه شوید که چگونه این اتفاق افتاده است. با این حال، یک خط مشی وجود دارد که از هر چیزی مهمتر است. مثلاً بی احترامی چیزی است که نباید تحمل کرد.
والدین آگاهی که در حال تربیت نوابغ آینده هستند، به خوبی می دانند که بچه ها نباید با آنها رفتار نادرست انجام دهند. آنها به جای اینکه از بچه هایشان فریب بخورند، ایستادگی می کنند تا آنها را متوجه حرکات اشتباهاتشان کنند.
مرتب بودن، همیشه ضرورت ندارد و نشانه ای از کمال عقلی کودک نیست
والدین همواره و به کرات، مشغول تذکر دادن و جر و بحث با کودکانشان بر سر مرتب بودن آنها هستند. البته ضروری است که آنها اهمیت نظم و ترتیب را درک کنند و بدانند که چرا باید در این راستا حرکت کنند، اما همیشه هم برای یک کودک این موضوع صحیح نیست.
با آوردن یک استدلال درست، کودکان می توانند به سادگی اهمیت موضوع را درک کنند و برخی زمانها آن را تمرین کنند. اما بچه ها به سبب کنجکاوی در محیط اطراف خود، مستعد ابتلا به هرج و مرج هستند و والدین عاقل این موضوع را می دانند!
هر دوی مادر و پدر رهبر هستند
بچه ها از همان اوایل به خوبی می فهمند که چه کسی در خانه حرف آخر را می زند. اگرچه معمولاً مردان این نقش را ایفا می کنند، اما ضروری است که کودک از هر دوی والدین، یکسان حساب ببرد.
بنابراین، کودک خودش درک می کند که هر کاری انجام می دهد اهمیت کمتری نسبت به کارها و نقش والدین دارد و با این حساب، بچه ها یاد می گیرند که باید مستقل تر شده و نباید هر کاری را از والدین خود بخواهند. برخی کارها در حیطه انجام مستقیم والدین نیست و باید توسط خودشان انجام شود.
دستاوردها نباید نادیده گرفته شود
پدران و مادران متفکر، از اهمیت ستایش بچه هایشان در قبال دستاوردها و تلاش های آنها به خوبی آگاه هستند. این باعث می شود که آنها در بزرگسالی اعتماد به نفس بیشتری داشته و گزینه های بیشتری نیز برای انتخابهایشان در زندگی پیش روی خود ببینند. برعکس، رهاورد والدینی که زمانی برای تمجید فرزندشان قائل نمی شوند، احساس ناامنی و مشکلات ناشی از کمبود اعتماد به نفس، برای آنان است.
همه والدین بهترین ها را برای بچه های خود می خواهند، اما برخی از آنها این کار را بهتر از بقیه انجام می دهند. بنابراین با بالا بردن سطح اطلاعات خود، سعی کنید والدینی از این دسته باشید.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + سه =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید