تاثیر موسیقی بر ذهن (۲)

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی یک رشته جدید است و به مدت پنجاه سال به‌عنوان یک تخصص حرفه‌ای و کلاسیک توسعه پیدا کرده است. در سال ۱۹۵۰، انجمن موسیقی درمانی تأسیس شد. موسیقی درمانی برای افرادی که دارای مشکلات گوناگون هستند، مانند عقب افتادگی ذهنی، رشدی، معلولیت جسمی و روانی به منظور دستیابی به بهداشت روانی و جسمی کاربرد دارد.

البته موسیقی فقط برای افرادی که مشکلات عقب افتادگی جسمی روانی دارند مفید نیست، بلکه در شرایط مختلف پزشکی نیز سودمند است؛ از جمله فشار روانی، درد زایمان و ترشح اندروفین در هنگام زایمان، بیهوشی در عمل‌های جراحی و آلزایمر. برای مثال، در بیماران مبتلا به آلزایمر، آواز خواندن و نواختن موسیقی انفرادی و گروهی با همسالان، مهارت‌های فردی را افزایش می‌دهد و ارتباط اجتماعی را با روش مطمئن و لذت‌بخش (با نواختن و شنیدن موسیقی و رقصیدن) برقرار می‌کند.

امروزه همچنین به اثبات رسیده موسیقی آرامبخش موتزارت روی رشد نورون مغزی اثر می‌گذارد که به پدیده تاثیر موتزارت معروف است. پژوهش‌ها نشان داده است که موسیقی با مناطقی از مغز ارتباط و اثر تقویتی دارد. موسیقی شاد و آرامبخش، فعالیت تمپورال مغزی نیمکره چپ و موسیقی غمگین نیمکره راست مغز را تحریک می‌کند.

موسیقی شاد و آرامبخش با ایجاد روحیه آرام باعث جذب سلولی و تغذیه بهتر و افزایش کیفیت رشد، به‌خصوص در کودکان می‌شود. موسیقی آرام موتزارت وابستگی عاطفی مادر و کودک را حین شیردهی افزایش داده و باعث شکوفایی عشق و محبت بین مادر و شیرخوار می‌گردد. موسیقی در مراحل مختلف زندگی کودک به نوعی در شکل‌دهی شخصیت او موثر است.

در سن ۲ سالگی، هنگامی‌که کودک نظم را می‌فهمد، می‌آموزد چگونه آوازی را تقلید کند و اگر شعری برایش بخوانید یا موسیقی را بشنود، آن را تقلید می‌کند. از آنجا که موسیقی به‌عنوان پدیده اجتماعی و تربیتی در عصر حاضر شناخته شده است، آشنایی و آموزش صحیح آن می‌تواند نقش موثری در روحیه و شخصیت کودک داشته باشد.

او می‌تواند همراه با فعالیت‌هایی همچون نقاشی، زبان و  ورزش به یادگیری موسیقی نیز بپردازد.

تأثیر موسیقی بر رشد مغزی

امروزه تأثیر موسیقی بر رشد مغزی و فواید موسیقی در مراحل مختلف زندگی (از دوران جنینی تا سالمندی) ثابت شده است و تاثیر آن روی سیستم‌های حسی، حرکتی، هیجان، هوشیاری، عاطفی و ترشح غدد بحث می‌شود.

افزایش قدرت تخیل و تمرکز

موسیقی قدرت تخیل و تمرکز کودک را پرورش و به او نظم و ترتیب و لذت اجرا و شنیدن یک موسیقی خوب را هدیه می‌دهد.

 بهترین زمان آموزش موسیقی

بهترین سال‌های آموزش موسیقی برای کودکان پنج سالگی است و نکته مهم اینکه در هر سنی باید روش مناسب آن سن اتخاذ شود. موسیقی دسته جمعی انگیزه و شوق یادگیری را در کودکان تقویت می‌کند؛ چرا که حاصل شادی دسته جمعی است و باعث شکوفایی استعدادهای نهفته در آنها می‌شود. دست‌اندرکاران تعلیم و تربیت باید با جدیت و برنامه‌ریزی موسیقی را در کنار دروس دیگر قرار دهند تا بسیاری از مشکلات جسمی و روانی کودکان بهبود یابد.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 3 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید