بیماری سرخجه در کودکان، علائم و درمان

سرخجه که گاهی سرخک آلمانی نامیده میشود ، عفونت ویروسی خفیفی است که ممکن است موجب جوش و تورم غدد لنفاوی شود. در حدود یک چهارم موارد ، جوش بروز نمی کند و عفونت اغلب بدون اینکه متوجه آن شوید از بین می رود ، هر چند آزمایش خون نشان می دهد که ابتلا به آن رخ داده است.

اگر سرخجه در اوایل حاملگی بروز کند ، ممکن است موجب صدمات خطرناک به جنین شود. این بیماری که زمانی شایع بود ، به دلیل ایمن سازی منظم تبدیل به یک بیماری نادر شده است.

 

علائم بیماری چیست؟

 پس از یک دوره ی نهفتگی ۲ تا ۳ هفته ای ، ویروس سرخجه ممکن است موجب علائم زیر شود :

– تب خفیف 

– تورم غدد لنفاوی پشت گردن و پشت گوش ها . گاهی ، غدد لنفاوی در سراسر بدن بزرگ می شوند ، از جمله در زیر بغل و کشاله ی ران.

– جوشی که خارش ندارد و در دومین یا سومین روز بیماری ظاهر میشود. جوش معمولا ظرف حدود ۳ روز از بین می رود.

– در برخی کودکان ، درد مفاصل بروز می کند. عوارض نادر بیماری عبارت اند از تورم مغز و ترومبوسیتوپنی ( کاهش پلاکت های محیطی خون ) . مورد اخیر اختلالی است که در آن تعداد پلاکت ها ( عوامل لخته کننده ) در خون به حد غیرعادی پایین می رود.

آیا باید به پزشک مراجعه کرد ؟

اگر احتمال می دهید کودک به سرخجه مبتلا شده باشد، با پزشک تماس بگیرید. کودک را به مطب نبرید زیرا خطر ابتلای زنان باردار وجود دارد.

اگر کودک دچار درد مفاصل شد یا هر یک از علائم زیر که نشانه ی عوارض بیماری هستن بروز کرد ، باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید : جوش متشکل از نقطه های مسطح به رنگ سرخ تیره که وقتی پوست را فشار می دهید ناپدید نمی شوند ، سردرد شدید ، استفراغ ، ضعف ، یا خواب آلودگی غیرعادی.

پزشک چه کاری ممکن است انجام دهد؟

پزشک کودک شما را معاینه خواهد کرد. ممکن است برای اطمینان از صحت تشخیص سرخجه ، نمونه ی خون کودک را به آزمایشگاه بفرستد ، تا از نظر وجود پادتن های ویروس بررسی شود. 

– درمان خاصی برای سرخجه وجود ندارد.

جوش سرخجه :

جوش سرخجه از نقطه های ریز صورتی رنگ تشکیل میشود. این جوش ابتدا روی صورت ظاهر می شود و سپس به سرعت به تنه و دست و پا گسترش می یابد . با گسترش جوش سرخجه ، این نقطه ها با هم ادغام میشوند.

چه کمکی میتوانم بکنم؟

به کودک استامینوفن بدهید تا تب او کاهش یابد ، و مایعات فراوان به او بنوشانید . سعی کنید کودک هیچگونه تماسی با زنان باردار پیدا نکند. سرخجه از یک هفته قبل از ظهور جوش تا یک هفته بعد از آن مسری است .

چشم انداز

کودک مبتلا به سرخجه معمولا ظرف حدود ۱۰ روز از بروز علائم کاملا بهبود می یابد. با یک بار ابتلا به این بیماری ، بدن در تمام مدت عمر در مقابل آن ایمن میشود.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 12 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید