اوقات فراغت دانش آموزان، مهم ترین دغدغه های والدین

اوقات فراغت میلیون‌ها دانش‌آموز و دانشجو موقعیت بسیار مناسبی است تا سازمان‌های متولی با برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند در راستای اهداف و آرمان‌های کشور، این پتانسیل عظیم را به شایستگی هدایت و رهبری کنند.

اوقات فراغت

مهندس اصغر نعمتی: با فرا رسیدن فصل تابستان و تعطیلی دانشگاه‌ها و مدارس، اوقات فراغت میلیون‌ها دانش‌آموز و دانشجو فرا می‌رسد، این فرصت موقعیت بسیار مناسبی است تا سازمان‌های متولی با برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند در راستای اهداف و آرمان‌های کشور، این پتانسیل عظیم را به شایستگی هدایت و رهبری کنند.

فصل تابستان فرصتی مناسب است

در واقع فصل تابستان فرصتی مناسب است تا با فراهم کردن شرایط لازم، انرژی و استعداد سرشار جوان ایرانی در جهت شکوفایی هر چه بیشتر سوق داده شود.

جمعیت عظیم جوانان این مرز و بوم که در واقع اصلی‌ترین سرمایه کار، تلاش و سازندگی هستند، نیازمند جدیت وافر مسوولان است تا برنامه‌هایی را در جهت ایجاد روحیه و نشاط بیشتر این قشر تعیین‌کننده و سرنوشت ساز پیاده کنند.

 

پر کردن اوقات فراغت دانش‌آموزان در تعطیلات تابستان، اگر نگوییم اصلی‌ترین دغدغه‌ والدین است، به طور قطع یکی از مهم‌ترین معضلات آنها محسوب می‌شود که همه ساله در فصل تابستان تکرار می‌گردد.

هم‌زمان با آغاز فصل تابستان، انبوه کلاس‌های آموزشی و تفریحی در حوزه‌های مختلف، ثبت نام از دانش‌آموزانی را که در آستانه‌ تعطیلات تابستانی قرار دارند، آغاز می‌کنند و با انتشار اعلامیه‌های متنوع، والدین آنها را به سوی خود جذب می‌کنند؛ اما ثبت‌نام در این کلاس‌ها همواره مشکلاتی را برای کودکان، نوجوانان و والدین آنها ایجاد می‌کند.

نخستین مشکل، عدم برخورداری از تخصص کافی در میان مسؤولان برخی از این کلاس‌های آموزشی است.

بسیار دیده شده تعدادی از افراد که صرفاً از آگاهی مقدماتی در مورد حوزه‌های مختلف هنری، ورزشی یا علمی برخوردارند به خود اجازه می‌دهند در محیط‌های کوچک و غیراستاندارد اقدام به جذب کودکان و نوجوانان کنند و تنها برای دستیابی به یک سود مقطعی، به آموزش این افراد اقدام کنند.

این در حالی است که چنین آموزش‌هایی که فاقد اصول تخصصی است، نه تنها فایده‌ای به حال هنرجویان و شاگردان ندارد، بلکه گاه به دلیل عدم رعایت اصول پایه در این آموزش‌ها، زیان‌های جبران‌ناپذیری به آنها وارد می‌کند.

مشکل دیگری که در برخی کلاس‌های آموزشی وجود دارد، هزینه‌ بالای ثبت‌نام در این کلاس‌هاست. این کلاس‌ها که گاه مربیان بسیار مجربی در آن مشغول به کار هستند، برای مدتی کمتر از سه ماه مبلغ بسیار بالایی را طلب می‌کنند که پرداخت آن از توان بسیاری از خانواده‌ها خارج است.

وقتی این گونه کلاس‌ها با چنین مبالغی اقدام به ثبت نام کنند خانواده‌هایی که از توان مالی بالایی برخودار نیستند مجبور می‌شوند علی‌رغم میل باطنی از فرستادن فرزندان خود به چنین مکان‌هایی خودداری کنند.

حال که در آستانه‌ تعطیلات تابستانی قرار داریم، مسؤولان می‌توانند با برنامه‌ریزی کامل و همه جانبه‌ای شرایط لازم را برای آموزش و تفریح نوجوانانی که در اوقات فراغت به سر می‌برند فراهم کنند.

نظارت بر کلاس‌های آموزشی و تفریحی، چه از نظر تخصص مربیان شاغل در این کلاس‌ها و چه از نظر میزان شهریه‌های دریافتی توسط این مراکز می‌تواند امکان استفاده‌ همه شهروندان را از این امکانات ایجاد کند.

از سوی دیگر سازمان‌های متولی همچون شهرداری‌ها، وزارت آموزش و پرورش یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توانند با ایجاد پایگاه‌های گسترده و البته ارزان‌قیمت، اوقات فراغت آینده‌سازان کشور را به بهترین نحو ممکن پر کنند.

 تنها در صورت رعایت این نکات است که می‌توان از پتانسیل عظیمی که در نوجوانان و جوانان وجود دارد بهره جست و استعدادهای آنها را به گونه‌ مناسبی برای ساختن فردایی بهتر هدایت و شکوفا کرد.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید