اهمیت پیش دبستانی برای کودکان، جدی بگیرید

این اولین مدرسه رسمی کودک شما است، بنابراین تعجبی ندارد اگر شما درباره درخشش او در آن‌جا هیجان زده باشید. چگونه می‌توانید به کودک خود کمک کنید تا از اولین روزهای مدرسه در درس‌هایش موفق باشد؟ شما باید به او کمک کنید تا در یادگیری اعتماد به نفس‌ داشته باشد. اگر مشوق او شوید، در او شوقی برای یادگیری به‌وجود می‌آورید که همیشه با او خواهد ماند و زندگی او را هدفمند خواهد کرد. این انگیزه‌ها می‌تواند در سال‌‌هایی که او مهارت لازم را در حروف، صدا و کلمات به دست می آورد، به‌وجود آید. شما از این‌که او اولین قد‌م‌هایش را در خواندن و نوشتن به درستی برداشته، لذت خواهید برد، به‌خصوص زمانی که این دو فعالیت در خانه و مدرسه با هم ترکیب می‌شوند. به فرزند کودکستانی خود کمک کنید تا زبان را به صورت سرگرمی در زندگی هر روزه خود به‌کار برد، سپس گسترش دامنه لغات او را مشاهده خواهید کرد. او در این سال‌ها اصول کلیدی ریاضی را نیز یاد خواهد گرفت و شما می‌توانید با روش‌هایی بسیار او را تشویق کنید. روش‌ آموزشی مدارس در ایالات، مناطق و مدارس مختلف، فرق می‌کند و هیچ دو کودکی با سرعت دقیقا یکسانی یاد نخواهند گرفت. بنابریان نگران نشوید اگر کودک‌تان هنوز قادر به خواندن نبود در حالی که کودک همسایه شروع به خواندن کرده است. در این‌جا نکات مهمی که معمولا کودکان در کودکستان فرا می‌گیرند آورده‌ایم.

 

 

حروف و صداها

درمدرسه: پس از اتمام کودکستان، کودکان قادر خواهند بود کل حروف الفبا را تشخیص دهند، بخوانند و بنویسند، هم حروف کوچک و هم بزرگ. آن‌ها می‌توانند صداهای درست یا صداهایی که هر حرف می‌سازند را تشخیص دهند. همچنین می‌توانند لغات محدودی را بخوانند.

در خانه: برای کودک‌تان با صدای بلند کتاب بخوانید. سوزان کوین، متخصص خواندن و معلم ابتدایی در مدرسه برندان سنت در برانکس نیویورک، می‌گوید: «کتاب خواندن در خانه برای کود‌کان نه تنها علاقه آن‌ها را به خواندن افزایش می‌دهد بلکه به آن‌ها در مدرسه نیز یاری می‌رساند. کتاب خواندن در کنار هم موجب سرگرمی، همراهی، افزایش تمرکز، توجه و دامنه لغات می‌شود. به دنبال کتاب‌هایی که برای کودک‌تان جذاب است بگردید، سپس آن‌ها را از کتابخانه تهیه کنید. اما مراقب باشید کتابی که انتخاب کرده‌اید، برای او دشوار نباشد. بهتر است در ابتدا از کتاب‌های ساده‌تر شروع کنید زیرا باعث می‌شود کودک‌تان با خواندن آن‌ها احساس پیروزی کند و این عاملی باشد تا او به خواندن ادامه دهد. کودکان با تکرار یاد می‌گیرند بنابراین یک کتاب را بارها و بارها برای او بخوانید، از او سوال و او را تشویق کنید تا  لغات ساده را بلند بخواند. در طول روز از او بخواهید لغاتی را که در تابلوهای خیابانی، بیلبورد و مانیتورها می‌بیند، بخواند. یا دور لغاتی را که در روزنامه بیشتر از همه تکرار شده است، خط بکشد.

 

نوشتن

در مدرسه: در کلاس کودکان یاد می‌گیرند که لغاتی را با ترکیب (حروف بی‌صدا+ حروف صدادار+ حروف بی‌صدا) بخوانند، لغاتی مثل سگ، لب، من. آن‌ها همچنین می‌توانند جمله‌های ساده‌ای چون «گربه می‌دود» را بنویسند.

در خانه: درباره خواص اشکال رایج با او صحبت کنید: مستطیل چه شکلی دارد؟ چه فرقی با مثلث دارد؟ به او بازی «یک شکل بکشید» را آموزش دهید و نوبتی شروع به کشیدن مستطیل، دایره و مربع کنید. آیا می‌تواند اسباب‌بازی‌هایش را از طریق شکل‌‌شان تشخیص دهد؟ او می‌تواند بلوک‌های هم اندازه را جمع کند یا لگوهای هم رنگ را از هم جدا کند. یک جعبه پر از دکمه به او بدهید و از او بخواهید تا آن‌ها را با توجه به اندازه و تعداد سوراخ‌هایشان دسته بندی کند. برای هیجان بیشتر، از خوراکی‌های مورد علاقه او مثل دراژه استفاده کنید.

 

زمان و فصول

در مدرسه: بچه‌های کودکستانی قادر خواهند بود زمان فعالیت‌های روزانه را درک کنند. آن‌ها برای مثال تشخیص می‌دهند که مثلا در ساعت ۷ صبح باید به مدرسه بروند یا شام را در ساعت ۶ عصر بخورند. اما هنوز درک مفهوم زمان به طور کامل برایشان دشوار خواهد بود.

در خانه: با اعلام زمان در طول فعالیت‌های روزانه، به کودک خود کمک کنید تا مفهوم زمان را درک کند. از لغاتی چون صبح، ظهر، شب، دیروز، امروز و فردا استفاده کنید و برای او مفهوم آن‌ها‌ را توضیح دهید. یک فهرست تهیه کنید و در آن فعالیت‌های معمول روزانه خود را همراه با ساعت آن بنویسید. برای یادگیری بیشتر، یک کودک ۵ یا ۶ ساله می‌تواند فصل‌ها را نیز تشخیص دهد، بنابراین در فهرست خود، فصل را نیز اضافه کنید. تصاویر مربوط به آن را پیدا کنید (برگ‌های رنگی، برف، شکوفه‌های گل) و درباره چیزی که کودک‌تان مشاهده می‌کند از او سوال کنید. از او بپرسید که چه لباس‌هایی را در چه فصل‌هایی می‌تواند بپوشد.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید