انتخاب لباس کودک، جنسش چطوری باید باشه؟

پوست کودکان معمولا خیلی لطیف و حساس است. به همین دلیل ممکن است کودکان خیلی سریع‌تر از بزرگسالان دچار حساسیت‌های پوستی شوند. در نتیجه والدین باید در انتخاب لباس مناسب برای کودک، به جنس پارچه لباس توجه ویژه‌ای داشته باشند. در عین حال، کودکان تحرک و بازی را دوست دارند.

این نکته به این معنا است که لباس‌های آنان باید از جنسی باشد که در برابر عوامل محیطی، بازی‌های کودک و شست‌وشو مقاومت کافی داشته باشد. معمولا لباس‌های کودکان خیلی زود کثیف می‌شوند و باید شسته شوند. با توجه به همه این نکات، شما باید هنگام خرید لباس چند معیار مهم در رابطه با پارچه لباس در نظر داشته باشید؛ لطافت، مقاومت، زیبایی و…

 پارچه‌های طبیعی
تنفس بدن در لباس‌هایی با پارچه‌های طبیعی نسبت به الیاف مصنوعی بسیار بهتر صورت می‌گیرد. کودکانی که لباس‌هایشان از الیاف طبیعی است بدنشان کمتر عرق می‌کند. به همین دلیل هنگام بازی و فعالیت احساس راحتی بیشتری می‌کنند. این پارچه‌ها برای ماه‌های گرم سال و برای ورزشکاران بسیار مناسب است.

همچنین استفاده از این پارچه‌ها در فصول سرد نیز باعث می‌شود بدن بدون اینکه عرق کند گرم شود. برخی از انواع جنس‌های طبیعی عبارتند از: نخ، کتان، پشم، کشمیر، ابریشم و کنف. اگر پوست فرزند شما نسبت به مواد شیمیایی موجود در الیاف مصنوعی خیلی حساس است، بهتر است فقط لباس‌هایی از جنس پارچه‌های طبیعی برای او خریداری کنید.

 پارچه‌هایی با الیاف مصنوعی
بسیاری از پارچه‌هایی که الیاف مصنوعی دارند دارای مواد شیمیایی و رنگ‌هایی هستند که با شست‌وشو از بین نمی‌روند. به همین دلیل احتمال اینکه این نوع پارچه برای فرزندتان حساسیت‌های پوستی ایجاد کند بسیار زیاد است، اما مزایای این نوع پارچه‌ها این است که از مقاومت خوبی برخوردارند و با شست و شو تغییری در اندازه آنها ایجاد نمی‌شود.

قیمت آنها نیز نسبت به پارچه‌های طبیعی کمتر است، اما معمولا توصیه می‌شود به دلیل وجود مواد شیمیایی زیاد در این نوع پارچه‌ها، والدین کمتر چنین لباس‌هایی را برای فرزندان‌شان خریداری کنند، البته به دلیل مقاومت این نوع پارچه‌ها و قیمت مناسب‌شان، نمی‌توان والدین را به طور کلی از خرید آنها منع کرد.

 پارچه‌های ترکیبی
لباس‌هایی که جنس پارچه آنها ترکیبی از الیاف مصنوعی و طبیعی است، در عین حال که راحتی و کیفیت پارچه‌های طبیعی در آنها وجود دارد، از مقاومت و کاربرد پارچه‌های مصنوعی نیز برخوردارند. برای مثال لباسی که ترکیبی از پلی استر و پشم است، هم از مقاومت بالایی برخوردار است، هم راحتی و زیبایی پشم در آن وجود دارد.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید