امنیت عاطفی در کودکان، نه راه پیشنهادی

۹ شیوه ایجاد امنیت عاطفی در روابط با فرزندان به قرار زیر است:

۱ . به فرزندتان عشق بورزید ، دنبال دلیل برای محبت به او نباشید.

۲ . چارچوب های تعیین شده را به وضوح برایش بیان کنید.

۳ . موقع بروز اختلاف ، با مشکل پیش آمده بجنگید نه با فرزندتان . مراقب باشید کودکتان را تحقیر و سرزنش نکنید ( بدانید که بین (( این کابینت ها کثیف هستند )) و (( خیلی تنبل و بی عار هستی )) تفاوت زیادی وجود دارد!)

۴ . بگذارید فرزندتان احساسات ، ترجیحات و عقاید خودش را داشته باشد و آن چیزی باشد که واقعا هست ( مجبورش نکنید تظاهر کند.) بدون قید و شرط پذیرای او باشید ، حتی اگر رفتارش قابل قبول نباشد. حساب رفتارش را از خود او جدا کنید و خودش را بدون قید و شرط بپذیرید.

۵ . به حرف های فرزندتان گوش کنید بدون این که موعظه اش کرده ، وسط حرفش بپرید یا قضاوتش کنید.

۶ . کودکتان را در تنگنا قرار ندهید. از او نخواهید بین گذراندن وقتش با شما یا با دوستانش یکی را انتخاب کند. وادارش نکنید برای این که از تاییدتان برخوردار باشد با نظرات و اولویت های شما موافقت کند.

۷ . تصمیم تان را تا رسیدن به نتیجه دنبال کنید. به آنچه می گویید عمل کنید ( ترک کردن دلیل تراشی ، توجیه و بی اعتنایی به حد و مرزها مساوی است با ایجاد امنیت و پیش بینی پذیر نمودن شرایط . )

۸ . برای ملزم کردن فرزندتان به انجام کاری خاص ، از تعیین حدود و چارچوب بهره ببرید و سعی نکنید به او القا کنید که مسئول احساسات و آرامش خاطر شماست ( مثلا به جای این که بگویید : (( وقتی کارهای روزانه ات را انجام نمی دهی دلم می شکند یا عصبانی میشوم یا ناراحت می شوم )) بگویید : (( بعد از این که کارهای روزمره ات را تمام کردی ، با هم به استخر می رویم .)) )

۹ . مسئولیت احساسات خود را پذیرفته و آن را برای فرزندتان بازگو کنید : (( الان عصبانی هستم و چند دقیقه طول می کشد تا آرام شوم. )) به جای این که بگویید : (( تو مرا عصبانی می کنی.)) از احساسات خود برای کنترل فرزندتان استفاده نکنید.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − شش =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید