افزایش هوش و حافظه کودک، فرزندتون بیش فعاله؟

اختلال بیش فعالی و کمبود توجه و تمرکز (ADHD) یکی از اختلال‌های فراگیر این روزهاست که پدر و مادرهای زیادی را درگیر کرده. اختلالی که اگرچه با شیطنت و حواس پرتی بچه‌ها شناخته می‌شود اما وقتی کودک به سن مدرسه می‌رسد، با عملکرد تحصیلی ضعیف، والدین را نگران می‌کند.

اما مشکل کودکان مبتلا به ADHD این نیست که کم هوش‌تر از دیگران یا کم حافظه‌تر از آنها هستند، بلکه آنها در هنگام یادگیری و یادآوری دقت و تمرکز کافی ندارند و به همین دلیل نتایج درسی ضعیف تری کسب می‌کنند. اما شما به‌عنوان یک والد می‌توانید با بازی و سرگرمی کاری کنید که کودکتان مهارت‌های توجه و تمرکز خود را افزایش دهد. این تمرینات برای همه سنین مناسب است و هر چه از سنین پایین‌تر شروع کنید بهتر نتیجه می‌گیرید.

برای تقویت توجه و حافظه بصری کودک، از بازی تغییرات استفاده کنید. از او بخواهید پنهان شود سپس جای چیزی را در اتاق تغییر دهید و از او بخواهید بگوید چه چیز جا به جا شده. همچنین می‌توانید از بازی پیدا کردن تفاوت‌های دو عکس برای تقویت توجه و تمرکز او استفاده کنید.

تصویر چند حیوان را مقابل کودک بگذارید از کودک بخواهید که پس از شنیدن هر صدا (صدای حیوانات که نوار پخش می‌شود یا شما می‌گویید) تصویر مربوطه را نشان دهد. این کار به هماهنگی چشم و گوش در کودک کمک می‌کند.

کلمه‌ای را با کودک قرار بگذارید تا هر زمان شنید دستش را بالا ببرد. می‌توانید یک برنامه تلویزیونی را با هم ببینید و هربار که آن کلمه تکرار شد، دستتان را با هم بالا ببرید یا در مکالماتتان به صورت نامنظم از آن کلمه استفاده کنید. این کار هوشیاری و توجه را در کودکتان افزایش می‌دهد.

داستان کوتاهی را برای کودک تعریف کنید و بعد بلافاصله از متن داستان سؤالاتی را از کودک بپرسید. می‌توانید بتدریج بین تعریف داستان و پرسش از متن فاصله بیندازید تا کودک مجبور شود اطلاعات را در حافظه نگه دارد.

اشکال هندسی مختلفی مثل مکعب، دایره، مثلث و… را در دست کودک قرار دهید و از او بخواهید با چشم بسته شکل را لمس کند و بعد طرح آن را روی کاغذ بکشد. این کار به تقویت حافظه حسی او کمک می‌کند.

برای تقویت حافظه شنوایی کودک سه کلمه بی‌ربط مثل کیک، مداد و بالش را به کودک بگویید و چند دقیقه بعد از او بخواهید آن سه کلمه را به همان ترتیب یعنی اول کیک، سپس مداد و بعد بالش برای شما تکرار کند. پس از اینکه کودک موفق شد کلمات را به طور صحیح بعد از شما تکرار کند یک کلمه به تعداد کلمات خود اضافه کنید و این کار را تا رسیدن به ۵ کلمه انجام دهید.درباره کودکان بالای ۱۰ سال جدول حل کردن کمک بزرگی به بازیابی اطلاعات دیداری و شنیداری می‌کند. جدولی مناسب سن او بخرید یا با هم اسم- فامیل بازی کنید.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید