افزایش قد در کودکان، چه راه هایی دارد؟

عوامل مختلفی روی قد تاثیر می گذارند از جمله وراثت، نژاد و سلامت کلی اجتماع. بیشتر والدین مایلند فرزند قد بلند داشته باشند. راهکارهای پزشکی و دارویی بسیاری برای افزایش قد در کودکان وجود دارد اما اکثر پدران و مادران درصدد یافتن راه هایی غیر دارویی و خانگی برای افزایش قد کودکان هستند. این مظلب راه های افزایش قد در کودکان را به شما معرفی می کند :

راهکارها : 

دو راهکار کلی برای افزایش قد در کودکان وجود دارد. اول اینکه رژیم غذایی مناسب داشته باشند و دوم اینکه تمرینات ورزشی منظم و برنامه ریزی شده انجام دهند. در رابطه با هریک از این دو روش نکاتی را بایستی رعایت نمود :

تغذیه مناسب :

اولین راه برای داشتن قد ایده آل و نرمال رعایت رژیم غذایی مناسب است. اگر خواهان قدبلندی برای فرزندتان هستید او را از مصرف غذاهای ناسالم مانند فست فود و تنقلات (همبرگر، نوشابه و چیپس و …) منع و رژیم غذایی سالم را جایگزین آن کنید. تلاش کنید انواع مختلفی از مواد غذایی مغذی را در وعده های غذایی خود داشته باشید؛ ترکیبی از کربوهیدرات، چربی و پروتئین.

پروتئین :

به عنوان بخشی از یک رژیم سالم پروتئین بدون چربی را در وعده های خود قرار دهید برای مثال از مرغ، گوشت، سویا، ماهی و محصولات لبنی استفاده کنید. این پروتئین ها به ساخت عضلات کمک کرده، استخوان ها را تقویت و باعث تحریک هورمون های رشد در بدن می شود.

روی :

مطالعات نشان می دهد مصرف روی تاثیر زیادی در تحریک هورمون های رشد دارد، بنابراین سعی کنید در رژیم غذایی موادی که سرشار از روی هستند مانند جوانه گندم، دانه کدو، بادام زمینی و کدو تنبل را بگنجانید.

به طور کلی بخش قابل توجهی از روی در بافت عضلانی، استخوان ها و کبد تجمع یافته و مقداری از آن هم در مو، ناخن و پوست یافت می شود. دیده شده کودکانی که کوتاهی قد تغذیه ای داشته اند با مکمل روی رشد بهتری کرده اند.

منابع روی : 

به طور کلی منابع غذایی که حاوی پروتئین هستند منبع خوبی از روی هم هستند.جگر و انواع گوشت قرمز، گوشت سفید (نه به اندازه گوشت قرمز)، تخم مرغ، لوبیا، عدس، غلات سبوس دار، لبنیات، مغزهای گردو، بادام و فندق. سعی کنید بیشتر از منابع حیوانی استفاده کنید زیرا جذب روی از منابع حیوانی به مراتب ساده تر از منابع گیاهی است.

کلسیم :

کلسیم یکی از عوامل اصلی رشد استخوان هاست. شیر غنی ترین منبع کلسیم است. سعی کنید بیشتر از موادی که ویتامین D و کلسیم دارند استفاده کنید. محصولات لبنی و سبزیجاتی که برگ سبز دارند منبع خوبی برای کلسیم هستند.

تمرین ورزشی : 

انجام منظم تمرین ورزشی و کششی موجب افزایش قد در کودکان می شود.

افزایش قد در کودکان – زندگی بانوی شهر

نمونه ای از تمرینات کششی :

از کودک بخواهید کنار دیوار بایستد و دستان خود را بالا برده و تا جایی که می تواند آنها را بکشد. سپس روی زمین نشسته و پاهای خود را به طرف جلو بکشد. این حرکات برای افزایش طول ستون فقرات کمک کرده و به افزایش قد منجر می شود. به طور مرتب روزانه ۵ تا ۱۰بار این حرکت را انجام دهد.

داشتن برنامه ای منظم برای حرکاتی همچون آویزان شدن از میله ها و تمرین های بارفیکسی، موجب کشیده شدن و رشد ستون فقرات می شود.

انجام ورزش هایی همچون شنا، دویدن، والیبال، بسکتبال و یوگا در سنین کودکی موجب تقویت عضلات و رشد استخوان ها شده و در افزایش قد کودکان موثر هستند.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + یازده =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید