از پوشک گرفتن کودک، چه کارهایی انجام دهیم؟

والدین باید برای از پوشک گرفتن کودک، صبر و تحمل داشته باشند و از ۲۸ ماهگی به بعد این کار را انجام دهند. بهترین روش‌های از پوشک گرفتن کودک شامل، استفاده از لگن، شورت آموزشی و جذاب کردن محیط دستشویی است. در این مقاله به طور کامل به روش‌های از پوشک گرفتن کودک پرداخته شده است.

برای آنکه کودک توالت رفتن را بیاموزد ابتدا باید مغز او تکامل یابد و سیستم عصبی بتواند مثانه او را کنترل کند. پیش از تکامل مغز، مثانه یا روده‌ها به محض پرشدن، خالی می‌شوند و به عبارت دیگر کودک بدون اختیار ادرار می‌کند. در اغلب کودکان مغز بعد از ۲۸ ماهگی تکامل پیدا کرده و توانایی کنترل ادرار در کودکان ایجاد می‌شود. این زمانی است که می‌توان توالت رفتن را به کودک آموزش داد.

بهترین زمان برای از پوشک گرفتن کودک چه سنی است؟

گرفتن بچه‌ها از پوشک، یکی از حساس‌ترین مراحل زندگی‌شان است؛ مرحله‌ای که اولین پیش‌نیازش رسیدن به آمادگی جسمانی است. تا زمانی که کودک شما توانایی کنترل مثانه‌اش را به دست نیاورد، نمی‌توانید این آموزش‌ها را شروع کنید. از طرف دیگر، آمادگی روانی فرزندتان هم یک پیش‌شرط مهم است. شما نمی‌توانید به قیمت مضطرب کردن او، فرزندتان را از پوشکش جدا کنید. 

اگر کودک دوره‌ای سخت مانند تغییر شرایط و محیط، وجود فرزندی جدید در خانواده و یا به طور کلی شرایط سختی را پشت سر می‌گذارد، بهتر است آموزش توالت رفتن و یا از پوشک گرفتن را به وقت دیگری موکول کنید. برای این‌که مطمئن شوید کودک‌تان به سن مناسب برای گرفتن پوشک رسیده است یا خیر، باید به دنبال علائم زیر در او باشید:

– کودک باید بتواند به راحتی راه برود، بدود، بنشیند و از پله‌ها بالا و پایین برود.

– زمان دفع مشخص و منظمی داشته باشد و بتواند حرکات روده‌ای را تا حدودی کنترل کند.

– بتواند بیش از ۳ یا ۴ ساعت خشک بماند. این امر به شما نشان می‌دهد ماهیچه‌های مثانه به قدری قوی شده‌اند که بتوانند ادرار را برای مدت مشخصی نگه دارند.

– بتواند چند دقیقه آرام بنشیند و بازی کند، بدون این‌که راه بیفتد و بهانه بگیرد.

– بتواند شلوارش را به تنهایی بالا و پایین بکشد.

– نیاز به تعویض پوشک را احساس و ابراز  کند و اگر پوشکش خیس یا کثیف بود، احساس ناراحتی کرده و اعتراض کند.

– بتواند رفتارهاى دیگران را تقلید کند.

– وقتی شکمش کار می‌کند از ظاهرش مشخص باشد، مثلا سکوت کند، جای خلوتی برود یا حالت چهره‌اش تغییر کند. این نشان می‌دهد او نسبت به کاری که می‌کند تا حدودی آگاه است.

برای از پوشک گرفتن کودک چه کارهایی انجام دهیم؟

۱- جذاب کردن محیط دستشویی برای کودک

محیط دستشویی را برای کودک جذاب کنید تا روند از پوشک گرفتن کودک راحت‌تر شود. بیشتر کودکان از دستشویی می‌ترسند، ابتدا باید محیط توالت را برایش جذاب کنید و با گذاشتن چند عروسک کوچک یا عکس در دستشویی او را تشویق کنید.

۲- استفاده از یک لگن

لگن خوش رنگی برای کودک انتخاب کنید که هنگامی که روی لگن می‌نشیند، سرگرم شود. بهتر است لگنی را انتخاب کنید که مانند صندلی دسته داشته باشد تا کودک هنگام نشستن و برخاستن احساس راحتی کند و از دسته‌ها کمک بگیرد. این مرحله از حدود سن ۱۸- ۲۱ ماهگی شروع می‌شود.

زمانی مشخص برای استفاده از لگن در نظر بگیرید. ابتدا کودک‌تان را روزی یک بار با پوشک روی لگن بنشانید تا احساس امنیت کرده و به این کار عادت کند. مهم نیست که کودک با لباس روی لگن بشیند بهتر است زمانی که روی لگن می‌نشیند، برایش کتاب بخوانید یا با او بازی کنید. هدف اصلی این است که کودک یاد بگیرد روی لگن بنشیند و با آن احساس راحتی کند.

هنگامی که کودک به نشستن روی لگن در این زمان‌ها عادت کرد و آن را جزئی از کار‌های روتین روزانه‌اش پذیرفت، اجازه دهید بدون پوشک روی لگن بنشیند و مدتی به این صورت لگن را امتحان و به این احساس جدید هم عادت کند. اگر کودک در لگن ادرار کرد یا روی لگن نشست او را با هیجان تشویق کنید. تشویق او را به استفاده از لگن مشتاق‌تر می‌کند و احساس خوبی به او دست می‌دهد. در این مرحله فقط می‌خواهیم به کودک آموزش بدهیم که لگن با توالت رفتن او ارتباط دارد.

معمولاً بعد از ۲ سالگی کودک قبل از توالت کردن، به سمت لگن می‌رود و در لگن کارش را انجام می‌دهد.

– نکته مهم: در تمامی مراحل از پوشک گرفتن کودک، مراقب باشیم که فشار بیش از حد به کودک نیاوریم، زیرا ممکن است نتیجه برعکس داشته باشد.   

۳- استفاده از شورت آموزشی

پس از استفاده از لگن، می‌توانید برای از پوشک گرفتن کودک از شورت‌های آموزشی استفاده کنید. این کار اعتماد به نفس کودک را بالا می‌برد و پس از مدتی خودش شورت آموزشی را از پایش درآورده و روی لگن می‌نشیند، ولی همچنان پوشک کردن را در برنامه شبانه و خواب کودک قرار دهید.

از مزایای شورت‌های آموزشی این است که اگر کودک دستشویی خود را اعلام نکرد به هیچ عنوان نم پس نمی‌دهد و همچنین قابل شستشو و استفاده مجدد است.  

۴- عادت دادن کودک به اعلام نیازش به توالت رفتن 

از یک لفظ خاص برای دستشویی و توالت رفتن استفاده کنید که آن کلمه را در زمان استفاده، هم شما هم کودک متوجه شوید. با کودک تمرین کنید زمانی که نیاز به توالت دارد، آن کلمه را بیان کند و این گونه خودش سریعاً به سمت لگن می‌رود.

اگر کودک سه ساله، هنوز با در آوردن پوشک مضطرب می‌شود، چه کنیم؟

اگر سن فرزندتان از سه سال گذشته اما هنوز هم به محض جدا شدن از پوشکش مضطرب می‌شود و به‌خاطر این اضطراب از اجابت مزاج طفره می‌‌رود، با یک روانشناس کودک در مورد مشکلش صحبت کنید. شاید اضطرابی که فرزندتان به آن دچار شده، به او اجازه این کار را نمی‌دهد و قبل از هر تلاشی، لازم است با کمک متخصصان این اضطراب را از او بگیرید.

نکات مهم برای مادرانی که درصدد از پوشک گرفتن کودکشان هستند:

– صبر و تحمل داشته باشید.

– بهترین فصل برای از پوشک گرفتن کودک فصل بهار وتابستان است.

– او را در مدت از پوشک گرفتن، در خانه حبس نکنید و بهتر است مواقعی که بیرون از خانه هستید بیشتر مراقب باشید و به او یادآوری کنید که در مواقع لازم به شما بگوید.

– اگر از کودکتان خواستید روی صندلی توالت یا لگن بنشیند، اما بعد از گذشت چند دقیقه، او کاری نکرد، او را از توالت بیرون ببرید و بعد از چند دقیقه دوباره او را به توالت بازگردانید.

– مراقب باشید تا با سرزنش او، کار را خراب نکنید، زیرا ممکن است کودک برای چند روز اختیار مدفوع و ادرارش را به دست بیاورد اما بعد از آن دوباره نتواند خود را کنترل کند. در این صورت او را سرزنش نکنید و فقط مرتباً توالت رفتن را به او یادآور شوید.

– کودکان در ۳ سالگی تقریبا کنترل ادرار و مدفوع را می‌آموزند، اما باز هم کنترل این مساله طی شب کار آسانی نیست و بیشتر کودکان یا آنقدر هوشیار نیستند که خود را کنترل کنند یا توانایی برخاستن از خواب را ندارند، بنابراین بهتر است شب‌ها کودکتان را پوشک کنید.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + پنج =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید