اختلال ناشنوایی در کودکان، علتش چیه؟

محققان دریافتند کودکان دچار سوء تغذیه در سال‌‌های پیش دبستانی بسیار در معرض ابتلا به اختلال شنوایی در سنین بالاتر قرار دارند.

به گفته محققان دانشگاه جان‌‌هاپکینز آمریکا، ناشنوایی چهارمین عامل معلولیت در دنیا است و حدود ۸۰ درصد افراد دچار این معلولیت در کشورهای کم درآمد و متوسط درآمد زندگی ‌می‌کنند.

در این مطالعه، محققان رابطه بین شنوایی بیش از ۲۲۰۰ فرد بزرگسال جوان را با وضعیت تغذیه‌شان در کودکی تا اوایل ۱۶ سالگی بررسی کردند.

نتایج تست‌‌های شنوایی نشان ‌می‌دهد که افراد بزرگسال جوان که در دوره کودکی رشد نامناسبی داشتند حدود دو برابر بیشتر با علائم ناشنوایی مواجه ‌می‌شوند.

رشد کم در دوره کودکی یک مشکل مزمن سوء تغذیه است که غالبا قبل از تولد شروع ‌می‌شود؛ زمان قبل تولد زمانی حیاتی برای رشد عملکرد شنوایی است.

کیت وست، سرپرست تیم تحقیق، در این‌باره ‌می‌گوید: «تاخیر در رشد گوش داخلی ناشی از سوءتغذیه، بخصوص در دوره جنینی، در افزایش ریسک ناشنوایی نقش دارد».

به گفته محققان، شرکت کنندگانی که در کودکی بیش از اندازه لاغر بودند هم دو برابر بیشتر در معرض ریسک بالا ناشنوایی قرار داشتند.

محققان همچنین عنوان ‌می‌کنند سوءتغذیه حاد آسیب پذیری کودکان را در معرض انواع عفونت‌‌ها، از جمله گوش، افزایش ‌می‌دهد. عفونت‌‌های مکرر گوش ‌می‌تواند منجر به ناشنوایی شود.

اگر کاهش شنوایی در کودکی بموقع تشخیص داده شود، درمان آن با درصد موفقیت بالایی یعنی ۹۵ تا ۹۷ درصد همراه خواهد بود تا جایی که دکتر اجل‌لوئیان در گفت‌وگو با جام‌جم تاکید می‌کند: اگر اختلال شنوایی کودک به دنبال بیماری‌های عفونی باشد باید حداکثر طی دو، سه ماه به طور کامل درمان شود و ادامه آن بیش از این مدت، انجام درمان‌های تکمیلی را ضروری می‌سازد. فراموش نکنید که بیشتر عفونت‌های گوش از طریق میکروب‌ها و ویروس‌ها وارد گوش میانی، گوش خارجی یا گوش داخلی می‌شود و در این زمینه عفونت‌های مربوط به گوش خارجی به شکل ورم و درد شدید بروز می‌کند. در عفونت گوش میانی عفونت از راه خون و گاه به دنبال یک سرماخوردگی ساده ایجاد و به تجمع چرک در گوش منجر می‌شود، اما با تشخیص درست و بموقع این نوع عفونت‌ها می‌توان از اختلالات شنوایی ناشی از آن پیشگیری کرد.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − هشت =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید