آموزش موسیقی به کودک، ببینید دوست دارد یا نه؟

مجله سیب سبز: این روزها والدین برای فرزندان شان زیاد وقت می گذارند و به همین دلیل برخی اوقات عجله به خرج می دهند. آنها می خواهند فرزندشان هرچه زودتر آموزش هایی مانند نقاشی کشیدن و ورزش و… را یاد بگیرد. اما والدین باید در این مورد به رشد و پختگی کودک توجه کنند.

کودک‌تان موسیقی دوست دارد یا نه؟

این روزها والدین برای فرزندان شان زیاد وقت می گذارند و به همین دلیل برخی اوقات برای انجام برخی کارها عجله به خرج می دهند. آنها می خواهند فرزندشان هرچه زودتر آموزش هایی مانند حرف زدن، دستشویی رفتن، نقاشی کشیدن و… را یاد بگیرد و در عین حال آنها را به نحو احسن انجام دهد.

اما والدین باید در این مورد به رشد و پختگی کودک توجه کنند. یعنی کودک باید به توانمندی، کسب آگاهی و فهم و ادراک نسبت به موضوعی خاص در هر دوره رشدی رسیده باشد.

البته این رسش در برگیرنده شرایطی مانند هنجار بودن فرایند و روند رشدی کودک، عدم وجود موقعیت های ناهنجار و آسیب زا، میزان مراقبت و پیگیری والدین و البته امکانات و مساعدت آنها برای کودک است. حسن عسگری فر، روانشناس و مشاور درباره سن مناسب برای هر آموزشی توضیح می دهد.

برای آموزش زبان دوم عجله نکنید

دو زبانه بودن از بدو تولد تا ۲ تا ۳ سالگی گاه باعث کند شدن فرایند صحبت کردن کودک می شود. بهتر است در شروع زبان اول آموزش پایه کامل شود و ذخیره لغات کودک به شکل نسبی کامل شده و بعد زبان دوم آموزش داده شود، ولی اصل، توجه به میزان هوش و توان یادگیری کودک است یعنی از کودکی به کودک دیگر این مسئله متفاوت است.

فشار روی یادگیری گاه کودک را از لحاظ یادگیری زبان دچار مشکل کرده و اختلال تکلم ایجاد می کند. حضور کودک در مهدهای کودک و پس از اجتماعی شدن او یعنی بعد از ۵/۳ سالگی می تواند فرایند یادگیری را تسهیل کند. می توان همزمان با شروع مهدکودک، آموزش زبان دوم را، آن هم به طورغیرمستقیم آغاز کرد و آموزش مستقیم را با شروع مدرسه ادامه داد.

چه موقع به خواندن فکر کنید

پس از ۲ سالگی علاقه کودک به کتاب های مصور افزایش می یابد و البته شنیدن قصه از سوی دیگران برایش جذاب تر می شود. ادامه این تمایل با تشویق، حمایت و مدیریت خانواده و اطرافیان و گروه دوستان می تواند باعث تمایل شدید و ایجاد عادت به عمل مطالعه شود. مطالعه در کودکی و افزایش خزانه لغات در مراحل بعدی به خصوص یادگیری زبان دوم تاثیر بسزایی دارد.

زود اتاقش را جدا کنید

کودک از ۲ تا ۳ سالگی باید جدا از والدین خود بخوابد، مگر در موارد خاص که کودک به خاطر نوع مراقبت یا دارا بودن اضطراب جدایی به شکلی باید تحت حمایت والدین باشد و البته این جدا شدن باید زیر نظر یک متخصص و با راهکارهای ارائه شده انجام گیرد.

البته این جدایی یکی از مراحل اصلی رشد است، چرا که در ۳ تا ۳سال و نیمگی کودک باید کم کم از والدین جدا شده و نقش اجتماعی خود را در گروه های کوچک یاد بگیرد، مثل مهد کودک. پس کودکی که مراحل جدایی از والدین را در خانه تجربه نکرده باشد، بی تردید در پذیرش مهدکودک نیز با چالش بسیاری روبه رو خواهد بود.

موسیقی دوست دارد یا نه؟

آموزش موسیقی به هوش، تمایل، مهارت و علاقه کودک بستگی دارد و اجبار هیچ نقشی در توانمندی یا خلاقیت کودک ایجاد نمی کند. براساس بسیاری از تحقیقات، درک موسیقی از دوران پیش از تولد آغاز می شود، اما دریافت علائم صوتی و واکنش های ناشی از آن با پدیده ای به نام «ادراک موسیقی» تفاوت دارد و آن زمانی است که کودک قادر به تحلیل و تفکیک صداها و آوا هاست ولی از حدود ۴ سالگی می توان برای سنجش توانایی و مهارت کودک، او را در محیط های آموزشی قرار داد تا در این فرایند تجربی، میل و توان واقعی او را کشف و پس از آن با مدیریت، او را در مسیری درست به رشد و پویایی نزدیک کرد.

از کی باید اجتماعی شود

تمایل به گروه که در شکل رسمی و واقعی اش از ۸ سالگی شروع می شود در دوره های قبل یعنی از ۳ سالگی به بعد شکل تمایل به داشتن همبازی را به خود می گیرد و کم کم میزان وابستگی به این روابط افزون می شود. گروه های اجتماعی نه تنها نیازهای گوناگون کودک را برآورده می کنند بلکه بر رفتار و شخصیت کودک نیز تاثیرگذارند.

از آنجا که کودک چه از نظر جسمی و چه از نظر ذهنی تغییرپذیر است، گروه اجتماعی که با او در آمیزش است، بر رفتار وی تاثیر گذاشته، شکل معینی به او می دهد.

در مرحله ابتدایی کودک، خانواده در تربیت اجتماعی کودک بیشترین تاثیر را دارد. پس از ورود به مهدکودک و آمادگی و دبستان، کودکان همسال در تربیت اجتماعی کودک تاثیر بیشتری از مربی یا آموزگار بر او دارند.

زود شروع نکنید

در مورد کلاس های آموزشی باید توجه داشت که چون تفکر انتزاعی و خلاق کودک تا ۷ سالگی رشد کامل ندارد، قبل از ۷ سالگی آموزش مستقیم کودک خطا محسوب می شود، مگر در موارد استثنایی.شرکت دادن کودکان در کلاس های آموزش ورزشی می تواند از ۴ سالگی با توجه به جثه، رشد و تمایل و توان کودک انجام شود.

اما در مورد کلاس هایی مانند نقاشی می توان با توجه به تمایل و قدرت خلاق کودک سن آموزش را متغیر قلمداد کرد. کودکان از ۲ تا ۵/۲ سالگی علاقه وافری به قلم و کاغذ دارند اما شروع آموزش می تواند از ۴ سالگی شکل واقعی به خود بگیرد.

ژیمناستیک از چه سنی؟

یکی از رشته های ورزشی مناسب برای سنین پایین ژیمناستیک است تا مهارت ها و هماهنگی های حرکتی کودک تقویت شود. در بسیاری از مهد ها و باشگاه ها این کلاس ها دایر است و والدین می توانند از ۴ سالگی فرزندشان را در این کلاس ها ثبت نام کنند. البته از این سنین می توان کودک را با شنا نیز آشنا کرد.

آموزش دستشویی رفتن سخت است

آداب دستشویی رفتن را والدین باید از ۲ تا ۳سالگی به کودک خود صبورانه آموزش داده و پیگیر باشند چون در این سنین کودک توان حفظ و کنترل ادرار و مدفوع خود را دارد، اما این بدان معنا نیست که این زمان قطعی و معین است. گاه این توانایی در کودک کمی زودتر و گاه کمی دیرتر قابلیت اجرا پیدا می کند.

وقتی می خواهد مستقل باشد

کودک پس از ۳ سالگی کمتر با بزرگسالان می آمیزد و لذت وی از معاشرت با بزرگ ترها نسبت به دوره های پیش کاهش می یابد. در این سنین کودک سال به سال علاقه بیشتری به کودکان همسال خود پیدا می کند و در برابر مداخلات بزرگ ترها مقاومت کرده و تمایل به استقلال رای دارد. در ۴ یا ۵سالگی کودک دوباره متمایل به همکاری با بزرگ ترها و جلب موافقت آنان می شود.

بالاخره خودش باید غذا بخورد

از زمانی که کودک نوپا قادر به استفاده از قاشق و فنجان می شود، اجازه دارد به تنهایی غذا بخورد. استقلال طلبی کودک نوپا را تشویق کنید حتی اگر بخواهد با دست غذا بخورد.

هنگام غذا خوردن کودک نوپا از او تعریف و تمجید کنید، ولی هیچ وقت پرخوری کودک را تشویق نکنید، او خود به طور ذاتی می داند چه وقت باید دست از غذا بکشد.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید