آموزش مهربانی به کودکان، الگو باشید

شاید گاهی این فکر به ذهن شما خطور می‌نماید که نکند فرزند نوپای شما در آینده فردی بدخو، ‌نامهربان و بد کردار بشود. وقتی او چیزی را پرت می‌کند، بچه‌های دیگر را می‌زند یا گاز می‌گیرد،‌ جیغ و فریاد می‌کند و اسباب بازی‌ها را از دست دوستانش می‌رباید: این رفتار عمومی کودکان نوپا و قسمتی از فرایند رشد آنها است. اما، حال که چنین است باید کودک را به حال خود رها کنید؟ خیر،‌ نباید منتظر شوید که کودک این دوران را سپری کنید و بعد از آن به او درس مهربانی و محبت بدهید. اگر می‌خواهید فرزند شما در آینده انسان درستکاری شود شالوده آن را باید از همین زمان بنا کنید.
همدلی چیزی است که باعث می‌شود ما عواطف دیگران را درک کرده و نسبت به آن حساس باشیم. مهربانی یک گام فراتر از آن است و نه تنها به معنی فهم آن عوطف بلکه به معنای واکنش نشان دادن نسبت به آن است. چگونه می‌توان مهربانی را به کودک آموزش داد؟ کودکان حتی قبل از انکه بتوانند بند کفش‌های خود را ببندند کارهای زیادی در این زمینه می‌توانند انجام بدهند. در ادامه، هفت راه برای رسیدن به این هدف ذکر شده است.

آموزش مهربانی به کودک
– بازی‌های وانمودی انجام دهید. در این نوع بازی، کودک در نقش یکی از قهرمانان ظاهر می‌شود. این یکی از فعالیت‌های مورد علاقه کودکان نوپا و خردسال و یکی از راه‌های یادگیری همدردی و مهربانی است. در بازی وانمودی، کودک پذیرش مسئولیت را فرا می‌گیرد. او باید موجود خیالی مربوطه، اینکه او چگونه عمل می‌کند، فکر می کند، احساس می کند و به دیگران پاسخ می‌دهد را تجسم نماید.
– خودتان الگو باشید. به کودک نشان دهید به فکر دیگران بودن به چه معنا است. شما باید نسبت به همه از همسایه گرفته تا همسر خود مهربان باشید. در حین رانندگی، اگر با افرادی مواجه شدید که حقوق شما را رعایت نمی‌کنند نفس عمیق بکشید، خونسردی خود را حفظ کنید و رفتارهای نابهنجار از خود نشان ندهید.          
– در خصوص مفاهیم مهربانی با کودک صحبت کنید. در مورد محبت، مهربانی و عطوفت با دیگران با کودک صحبت نمایید: «وقتی دوستت زمین خود چه احساسی داشت؟»، «گریه کرد؟»، «وقتی اون پسر کامیونت را برد چه احساسی داشتی؟»، «به نظر تو چرا این کار رو کرد؟».
– به دیگران کمک نمایید. وقتی که در کارهای خیر مثل کمک به ایتام، بخشش لباس یا سایر وسایل شرکت می‌کنید فرزند خود را نیز همراهتان ببرید و به او توضیح دهید چرا این کار را انجام می‌دهید. اجازه دهید وقتی که شما پیاده‌روی پر از برف همسایه را پارو می‌کنید، برای یکی از دوستان بیمار خود سوپ تهیه می‌کنید، او نیز به شما کمک نماید.
– از کارهای خوب کودک تقدیر نمایید. وقتی که کودک، به شما، خواهر و بردارهایش و دیگران محبت می‌کند از او تشکر نمایید (خواهید دید او چگونه به خود افتخار خواهد کرد).
– از حیوانات مراقبت کنید. حیوانات به غذا، سرپناه و مراقبت نیاز دارند اما نمی‌توانند آن را بیان نمایند. درک فهم زبان حیوانات تمرینی مناسب برای کودکان برای مهربانی و محبت است.
– به کارهای خوب کودک توجه نمایید. وقتی که کودک به دیگران محبت می‌نماید به او توجه نمایید. کودکان عاشق آن هستند که دیده شوند.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 5 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید