آموزش اشکال هندسی به کودک، روش های یاد دادن

شکلهای مختلفی اطرافمون وجود داره. برای یادگیری شکلهای هندسی میتونین از طریق بازی با بچه ها بهشون آموزش بدید تا جذاب تر باشه. با این کار بچه ها هم بازی میکنند و هم یاد میگیرند. در این نوشته به ترفند هایی برای آموزش اشکال هندسی به کودکان اشاره میکنم که با خوندنش یادگیری شکلها برای بچه ها آسونتر میشه و علاوه بر آموزش سرگرمی جذابی هم هست.

شناخت اشکال هندسی و رنگ آمیزی آنها

با یک فعالیت ساده میتوونید به کودکتون کمک کنید که شکلها رو یاد بگیره. میتونید کتاب های رنگ آمیزی اشکال رو همراه مداد رنگی و پاک کن تهیه کنید. شکل ها باید به اندازه کافی بزرگ باشن تا کودکان بتونن شناخت اشکال و رنگ آمیزی را انجام بدن. اجازه بدین کودک به تنهایی ابتدا با شکلها کلنجار بره و شناسایی کنه و بعد شروع به رنگ زدن کنه.

بریدن اشکال هندسی و یادگیری نام آنها

یکی دیگر از راههای آموزش شکلها، قالب سازی اشکال و شناساندن آنها به کودکان است. در واقع این روش هم یک بازی سرگرم کننده و هم آموزش نام های اشکال هندسی به کودکان است. این یک نوع فعالیته که به تمرکز در مورد یادگیری شکل ها و همچنین به هماهنگی دست و چشم کمک میکنه. شما به کاغذ سفید ساده، قلم نقاشی و قیچی برای کودک نیاز دارین. اول از همه اشکال را بر روی کاغذ بکشین. توجه داشته باشین بسته به سن فرزندتون، شکل های آسون یا کمی سخت تر برای برش انتخاب کنین. میتونین هر چیزی رو از شکل های اولیه و ساده تا شکل عروسک های کاغذی، حیوانات و موارد دیگه انتخاب کنین. با نشان دادن چگونگی برش شکل در طول طرح شروع کنین. اجازه بدین کودک شکلها رو برش بده و همچنین نامشون رو بگه، اما هنگام استفاده از قیچی مراقب باشین تا دست آنها آسیب نبینه.

پخت شیرینی با شکل های هندسی

پختن کوکی یا شیرینی های خانگی با فرزندتون میتونه تبدیل به یک کار لذت بخش برای یادگیری شکل های هندسی بشه. چند قالب با اشکال هندسی مختلف تهیه کنین و اول از همه نامشون را از فرزندتون بپرسین. وسایلی که نیاز دارین شامل: مخلوط خمیر کوکی و قالب به شکل های مختلف هندسی است. ابتدا باید خمیر رو طبق دستور پخت آماده کنین و با وردنه روی یک میز پهن و صاف کنین. بعد قالبهای مختلف را روی خمیر پهن شده بزنین و خمیر طبق قالب در بیارین و بپزید. هر قالبی که روی خمیر میزنین اسمش را از فرزندتون بپرسین تا مطمعن بشین شکل های هندسی در ذهنش جا افتاده یا نه.

ساختن شکلها به کمک پازل های چوبی

پازل کمک میکنه تا کودکان شکل های مختلف رو حفظ کنن. پازل های چوبی شکل ایده آل برای کودکان در مدرسه ابتدایی یا متوسطه ​​هستند. کودک بوسیله پازلهای چوبی شکلهای مختلف میسازه و اسامی آنها را یاد میگیره، یعنی به طور کلی هم با این روش هم کودک بازی خواهد کرد و هم آموزش میبینه.

استفاده از خاک رس برای آموزش شکلها

قالب های خاک رس یا شن بازی باعث افزایش خلاقیت کودکان میشه، بوسیله آنها بچه ها شکلهای مختلف میسازند. سعی کنین برای کودکتون از فروشگاهها خاک رس یا شن بازی را همراه با قالب های پلاستیکی تهیه کنین. میتونن از قالبهای پلاستیکی یا فلزی برای ساخت الگوهای سه بعدی مانند مکعب، هرم، ستاره و یا درخت استفاده کنن تا شکل های مختلف بسازن و به همراه ساخت نام آنها را نیز یاد بگیرن.

فلش کارتهای آموزشی

فلش کارتها یک راه عالی برای تست دانش فرزندتون بشمار میاد و به کمک آنها شکل های هندسی را بهشون یاد بدین. فلش کارتها برای تقویت یادگیری فرزندتون موثر خواهد بود. سعی کنین مجموعه ای از فلش کارتها را برای اشکال هندسی با توجه به دانش و سن کودکتون تهیه کنین. اگه کودکتون سنش کمه میتونین نام شکلها را بهشون یاد بدین و بعد ازشون بپرسین، اما از کودکان بزرگتر میتونین بخواهین در مورد این شکل ها صحبت کنن، مثلا در مورد ویژگیهاشون، لبه هاشون یا دو بعدی و سه بعدی بودنشون چند ضلعی بودنشون صحبت کنند و دانش کودکانتون بیشتر بشه.

یادگیری اشکال با کمک گرفتن از محیط اطراف

این یکی دیگه از کارهایی است که تو خونه با فرزندتون میتونین هر روز انجام بدید و لذت ببرین. تنها چیزی که نیاز دارین وقت گذراندن با کودکتون در محیط باز و فعال تر کردن ذهن کودکتون است. به اطرافتون نگاه کنین، شکل ظاهری میوه یا سبزیجات و یا هر شی ء کوچک یا بزرگی که میبینین را از کودکتون بپرسین که “این چه نوع شکلیه”. با این کار هم به نوعی با فرزندتون بازی میکنین و هم شکل های هندسی را یاد میگیرن. این کار باعث میشه که کودکتون راحت تر یاد بگیره چون فکر میکنه که شما در حال بازی با او هستین، در نتیجه میل و رغبت به یادگیری در کودکتون بیشتر میشه.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + ده =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید