دلایل اضطراب در کودکان، این ها رایج تر هستند

کودکان دبستانی کم سن و سال، ممکن است نتوانند احساساتشان را به طور کامل شرح دهند ولی کودکانی که سن بیشتری دارند، ممکن است بتوانند توضیح دهند چه چیزی آزارشان می‌دهد و چرا (ولی این تضمین نمی‌کند که مشکلاتشان را با مادر و پدر در میان بگذارند). غالبا ترس و اضطراب در کودکان با افزایش سن دستخوش تغییر می‌شوند یا از بین می‌روند. مثلا کودک خردسالی که اضطراب جدایی دارد، ممکن است بعدها بسیار اجتماعی شود. کودکی که از تاریکی یا هیولاها می‌ترسد، ممکن است بعدها عاشق داستان‌های ترسناک شود.

هنگامی که والدین بتوانند تعیین کنند فرزندشان دچار اضطراب زودگذر است یا ریشه عمیق‌تری دارد، می‌توانند راهی برای کمک کردن به او پیدا کنند.

علائم اضطراب در کودکان

تغییرات در رفتار و خلقیات، علائم رایجی هستند که می‌توانند نشانه اضطراب باشند. برخی نشانه‌های معمول شامل این‌ها می‌شوند:

-شکایت از دل درد یا سردرد

-مشکلات خواب یا مشکل در تمرکز

-تغییر در رفتار، مثل نوسان خلق و خوی، زودرنجی یا وابستگی بیش از حد

-عادات عصبی نظیر جویدن ناخن

-مقاومت در رفتن به مدرسه یا ایجاد دردسر در مدرسه

دلایل رایج اضطراب کودکان

منبع اضطراب، ممکن است درونی نباشد، مثلا مشکلات مدرسه، تغییرات در خانواده یا درگیری با یک دوست. حس اضطراب می‌تواند دلایل درونی نیز داشته باشد، نظیر کمال گرایی در مدرسه یا تلاش برای دوست یابی.

تغییرات بزرگ در خانواده:

اتفاقات بزرگی که موجب اضطراب کودک می‌شوند شامل طلاق، مرگ در خانواده، تغییر محل زندگی، یا حتی تولد برادر و خواهر جدید می‌شوند. این تغییرات می‌توانند زندگی فرزندتان را کاملا دستخوش تغییر کنند، حس امنیت او را کاهش دهند و او را گیج و مضطرب سازند. مثلا تولد خواهر یا برادر جدید، به او حس تهدید شدگی و حسادت می‌دهد. مرگ در خانواده، به خصوص مادربزرگ یا پدربزرگ یا شخصی که به او نزدیک بوده، علاوه بر ایجاد اضطراب و استرس، او را گیج و غم زده می‌کنند.

مشغولیت بیش از حد روزانه:

اگر فرزند شما معمولا از فعالیتی به فعالیتی دیگر می‌رود، ممکن است مضطرب شود، به خصوص اگر فرزندتان شخصیتی دارد که نیازمند سکوت و تنهایی است.

استرس ناشی از مدرسه:

قلدرها می‌توانند مشکل زا باشند. حتی اگر فرزندتان قربانی قلدری نشود، فشار کنار آمدن با هم سن و سال‌هایش ممکن است استرس زا باشد. برای کودکان کم سن و سال، اضطراب جدایی مشکل رایجی است.

اخبار بد:

اخبار و تصاویر بلایای طبیعی، تروریسم یا خشونت برای کودک شما می‌تواند ناراحت کننده و استرس زا باشد. وقتی این اخبار بد را می‌شنوند، نگران می‌شوند که برای عزیزانشان اتفاق بدی خواهد افتاد.

فیلم یا کتاب ترسناک:

داستان‌های خیالی نیز می‌توانند موجب اضطراب شوند. کودکان معمولا تحت تاثیر صحنه‌های ترسناک و ناراحت کننده قرار می‌گیرند. ولی چیزی که برای یک کودک بسیار ناراحت کننده است، ممکن است برای کودک دیگری هیچ تاثیری نداشته باشد. بفهمید کودکتان را چه مسائلی آزار می‌دهد و فیلم، کتاب و بازی کامپیوتری مناسب سن او را تهیه کنید.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 2 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید