خبر بارداری به فرزند اول، چه زمانی و چگونه؟

تبریک می گوییم. اکنون که برای دومین مرتبه باردار شده اید، حتما فرزند قبلی با ابهامات و سوالاتی رو به رو می شود که البته باید به درستی برطرف شود. بعضی از والدین در سخن گفتن از بارداری تازه خود بسیار عجله می کنند یا بیش از حد تاخیر پیدا می کنند. بعضی ها هم آنچنان که باید و شاید به درستی به فرزندان خود در این باره توضیح نمی دهند. تشخیص این که چه زمان و چگونه به فرزندان خود در باره بارداری تازه خودتان بگویید، توجه به نکاتی حائز اهمیت است که در این نوشته به این موارد می پردازیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

درباره داشتن نوزاد در شکم مادر، به فرزند اول خود چه بگوییم؟

نکته: 

بهتر آن است که به فرزند خود نگویید خواهر و یا برادر تو در شکم من است. زیرا بسیاری از بچه ها به دلیل تخیالاتی که دارند ممکن است فکر کنند که این بچه خورده شده یا ممکن است به گونه ای دفع شود و بسیاری از بچه ها به خصوص بین ۲ تا ۳ سالگی یا چهار سالگی تخیلات عجیب و غریبی در این زمینه دارند. بنابراین بهتر است که گفته شود:

در قسمتی از بدن من هست و در آنجا کمی بزرگ می شود و آن زمانی که به اندازه کافی بزرگ شد، به این دنیا خواهد آمد.

در یک چنین دورانی بهتر آن است عکس هایی از حاملگی قبلی خودتان که او را حامله بودید به او نشان دهید. بسیار مهم است که عکس های اول تولدش را در آغوش پدر و مادر و خویشاوندان ببیند. بسیار مهم است که عکس های کودکی و نوزادی خود به دقت نگاه کند تا از این بابت خاطرش آسوده شود که ماجرای تولد موضوع بسیار جالب و جاذبی است و در عین حال با خودش آن چنان خاطرات خوب و خوشی را دارد و او می‌تواند تا حدودی با آن چه که می تواند اتفاق بیفتد و شما هم انتظار دارید آشنا شود.

توصیه می‌کنند که حتی قبل از این که موضوع تولد بچه مطرح باشد او را به بیمارستان ببرید. بسیار مهم است که به اتاق کودکان برود و تا زمانی که مایل هست پشت آن پنجره ها و یا در ارتباط با آن ها قرارش دهیم تا بداند که خواهر و برادری که خواهد داشت به چه شکل و فرمی و در چه شرایطی است. هر چه این آگاهی برای او بیشتر باشد راحت تر و بهتر می تواند با مسائل و مشکلاتی که پیدا خواهد کرد و یا شما در او میبینید درگیر شود.

باید با او برای خرید وسایل حرکت کنیم و نظرش را به گونه ای که خودتان انتخاب کرده اید بپرسید. به او کمک کنید که در این انتخاب احساس بکند که هم کسی است و هم به خاطر کاری که می کند بسیار مهم و با ارزش است.

نکته: 

همیشه وقتی که او را بیرون می برید و مایل هستید برای نوزاد چیزی بخرید و با خود به خانه بیاورید، برای او هم چیزی بخرید. حتی بعضی از اوقات بگویید: “همان طور که تو برای او خریدی، او هم به من گفته یا من می‌دانم دلش می خواهد که من این اسباب بازی یا این هدیه را برای تو بخرم”. بنابراین نوعی ارتباط دوستانه ای می توانید بینشان به وجود بیاورید.

مهم این است که وقتی روزهای آخر بارداری شما است به او اجازه بدهید که به بدن شما دست بزند. بتواند با او ارتباط داشته باشد و خاطرش آسوده باشد که شما از او محافظت می کنید تا اینکه بعداً او را برایش به دنیا بیاورید.

بسیار مهم است در دورانی که در بیمارستان هستید و در حال خوب و خوشی هستید (نه در ایام زایمان و نه حتی نزدیک به آن)، اطراف شما باشد. بسیار مهم است که یکی از عکس های خانوادگی که معمولا هر سه نفر شما هستید و یکی یا دو تا از عکس های تنهایی او را با خودتان ببرید و کنار تختتان و یا روی میز خود قرار دهید تا خاطرش آسوده شود که همچنان توجه شما در بیمارستان هم به او هست.

مهم این است به خصوص در هفته اول زمانی که معمولاً خویشاوندان و دوستان برای ملاقات شما یا برای دیدن این نوزاد به خانه شما می آیند برخورد شما چگونه باشد. مطالعات نشان می دهد که تقریبا برخورد هفته یا ماه اول تاثیر بسیار مهم و اساسی در نوع روابط و احساسی که فرزند شما در این زمینه دارد می تواند داشته باشد.

توصیه می شود که آوردن فرزند را به خانه به شکل ملاقات دوست تازه ای که به دیدن فرزند بزرگ تر شما می آید انجام دهید. به نظر می رسد بهتر این است که ابتدا نوزادتان را به اتاق فرزند اول ببرید. به او بگویید که می‌توانی برای او توضیح دهی که چه چیزی داری و او را از آن چه که در اتاق تو هست آشنا و آگاه کنی هر چند که او نمی فهمد و متوجه نیست، (خواهر یا برادر تازه متولد شده). بنابراین احساس خواهد کرد که من مهم ترین عضو این خانواده هستم و او هم در آغاز به دیدن من آمده است.

آیا وسایل فرزند اول را می شود به فرزند دوم داد؟

بهتر آن است که اگر از نظر مالی در این زمینه مشکلی ندارید آن را کاملاً فراموش کنید و هر چیز که متعلق به فرزند اول شما هست را به فرزند دوم ندهید.

اما اگر مایلید چنین کنید: اولا این وسایل اگر برای فرزند اول شما شناخته شده هست، حتما شکل و یا رنگش با موافقت او باید تغییر پیدا کند و اگر احتمالا از آن خبر ندارد ندارد ضرورتی ندارد که اشاره داشته باشید که برای تو بود و یا چنین و چنان. زیرا معلوم نیست که در ذهن او چه می‌گذرد. به ویژه وقتی که کودکان آماده اند که کودک تازه وارد را به عنوان جانشین خودشان تلقی کنند و برخی از اوقات به این نتیجه رسیده اند که من چون پسر و دختر خوبی نبوده ام و من را نمی خواهند، فرزند دیگری را آوردند. بنابراین وقتی که ببیند وسایل او به فرزند دیگری داده می شود احتمال دارد چنین نظری را در ذهن خودش پیدا کند و می تواند کاملاً او را گرفتار کند و آزار بدهد. به همین علت بهتر است که در این گونه موارد در صورت امکان آنچه که متعلق به فرزند اول شماست در جایی برای مدتی تا چند سالگی او باقی بماند تا خاطرش آسوده شود که متعلقات او هم همچنان برای او خواهد بود.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید