بازی های شبکه ای آنلاین، خطراتش برای کودکان چیست؟

فارس: طی چند سال اخیر و همزمان با افزایش دسترسی به اینترنت پرسرعت در نقاط مختلف جهان، استفاده از این ابزار مدرن ارتباطی برای اجرای بازیهای پیشرفته شبکهای و گروهی نیز رشد چشم‏گیری یافته و در ایران هم شاهد حضور گسترده جوانان در گیم‏نتها برای انجام شبکه‌ای بازیهایی مانند وارکرافت هستیم.

اقبال عمومی به بازی‌های شبکهای آنلاین میان جوانان و نوجوانان که در مواردی توجه بزرگسالان را نیز به خود جلب کرده، باعث شده هکرها و کلاهبرداران اینترنتی هم سوژه جدیدی پیدا کنند و برای وارد آوردن خسارات مادی و معنوی به کاربران اینترنت از این طریق هم تلاش کنند.

در گزارشی که مایکروسافت در این زمینه ارائه کرده، آمده است: باید اقدامات پیشگیرانه ای به خصوص از سوی والدین برای مقابله با چنین خطراتی انجام شود، زیرا بچه های کم سن و سال به اندازه کافی از خطرات احتمالی آگاه نیستند و آگاهی های لازم را باید از سوی پدران و مادرانشان دریافت کنند.

خوشبختانه در این زمینه والدین هم تا حد زیادی از اهمیت ایفای نقش مطلع هستند. ۸۶ درصد از والدینی که مورد مصاحبه مایکروسافت قرار گرفته اند، گفته اند که باید اقداماتی را برای حفاظت از بچه هایشان در برابر خطرات بازی های آنلاین انجام دهند. این سطح بالا از آگاهی باعث شده که ۸۸ درصد از بچه های زیر ۱۸ سال هرگز در زمان انجام بازی های آنلاین با مشکل یا سوءاستفاده جدی مواجه نشوند.

البته میزان سوءاستفاده میان جوانان بیشتر از گروه های سنی کمسن و سال است و به عنوان مثال این رقم میان جوانان ۱۸ تا ۲۴ سال به ۲۴ درصد می رسد که رقم قابل توجهی محسوب می شود. در بخشی از این گزارش که به انعکاس آمار در این زمینه اختصاص دارد آمده است:

– ۸۷ درصد از والدین در مورد خطرات بازی های آنلاین با بچه هایشان صحبت کرده اند.

– ۸۰ درصد حداقل هفته‏ای یک بار همراه با بچههایشان بازی‏های آنلاین را اجرا کرده‏اند.

– ۷۴ درصد زمان بازی آنلاین بچه هایشان را محدود کرده اند.

– ۵۷ درصد والدین قوانین مشخصی را در این زمینه برای بچه هایشان وضع کرده اند و کودکان در صورت نقض این قوانین توسط والدین توبیخ خواهند شد.

علیرغم همه این تلاش ها باید در این زمینه اقدامات جدی تری انجام شود و به اعتقاد کارشناسان مایکروسافت هنوز هم کنترل کافی بر نحوه انجام بازی های آنلاین توسط بچه ها صورت نمی گیرد. علت عمده این مسئله بی توجهی والدین به تنظیمات امنیتی که در این بازی ها یا کنسول ها و رایانه های ارائه دهنده این خدمات وجود دارد، است. در این زمینه آمار زیر قابل ذکر است:

– تنها ۴۰ درصد از والدین از تنظیمات امنیتی خانوادگی در این بازی ها یا کنسول های آنها استفاده می کنند.

– ۵۴ درصد از والدین از این تنظیمات بهره نمی گیرند، زیرا به بچه هایشان اعتماد دارند

– ۵۳ درصد هم از این تنظیمات بهره نمی گیرند، زیرا از وجود آنها آگاهی ندارند یا قادر به یافتنشان نیستند یا بلد نیستند از آنها استفاده کنند.

** مدت زمان طولانی استفاده از بازیهای آنلاین

یکی دیگر از نکاتی که در این گزارش به آن اشاره شده اختصاص زمان طولانی به اجرای بازیهای آن‏لاین است که این مسئله گاهی خود والدین را هم شامل می شود. بر اساس گزارش مایکروسافت بچه ها و والدینشان به طور متوسط روزی ۱٫۵ ساعت را صرف اجرای بازی های ویدیویی شبکه ای می کنند.

۶۴ درصد از والدین گفته اند که این بازی ها را همراه با فرزندانشان انجام می دهند و ۵۸ درصد از کل زمانی که توسط والدین به انجام بازی های آنلاین اختصاص داده می شود همراه با فرزندانشان سپری می شود.

به طور کلی ۵۳ درصد افراد زیر ۱۸ سال یک تا ۷ ساعت در هفته و ۳۸ درصد از آنها بین ۸ تا ۲۲ ساعت در هفته را صرف بازی های آنلاین می کنند، اما این رقم تنها در مورد ۸ درصد از بچه های زیر ۱۸ سال از ۲۳ ساعت در هفته بیشتر می شود. در مورد بچه های بالای ۱۸ سال ۵۳ درصد یک تا ۷ ساعت در هفته ، ۳۵ درصد ۸ تا ۲۲ ساعت در هفته و ۱۱ درصد بیش از ۲۳ ساعت در هفته را صرف بازی های آنلاین می کنند. در مجموع و به طور متوسط رقم بازی های آنلاین بچه ها ۱۰٫۲ ساعت در هفته است.

** دغدغه‌های والدین

در مجموع ۵۵ درصد از والدین تا اندازه ای نگران خطرات بازی های آنلاین هستند. مهمترین نگرانی والدین در این زمینه آشناشدن فرزندانشان با افراد غریبه در حین انجام بازی ها و چت و گفتوگوی دوطرفه آنان است. این غریبه ها ممکن است برای جلب نظر بچه ها و تحریک احساسات و عواطف آنها تلاش کنند.

این امر ممکن است در نهایت به کسب اطلاعات شخصی بچه ها و اعضای خانواده آنان و همین طور سوءاستفاده های عاطفی و حتی جنسی از آنان منجر شود. در مجموع ۳۲ درصد از والدین در این زمینه اظهار نگرانی کرده اند و از این ۳۲ درصد ۱۹ درصد تاکید کرده اند که بیم دارند ارتباطات مجازی بچه ها در حین استفاده از بازی های آنلاین به تماس های واقعی و حتی فیزیکی منجر شود.

در ادامه ۱۴ درصد والدین هم گفته اند نگران آن هستند که فرزندانشان محتوای نامناسبی را از دیگر کاربران بازی های شبکه ای دریافت کنند. این محتویات عبارتند از متون نامناسب، تصاویر گرافیکی و عکس های نامناسب. ۱۰ درصد والدین هم نگران رفتارهای نامناسب افرادی هستند که در محیط مجازی همبازی فرزندانشان هستند و ۷ درصد هم نگران خشونت سایرین و تاثیرات نامناسب فرهنگی همبازی شدن بچه هایشان با دیگر افراد هستند. نگرانی از قلدری و زورگیری هم توسط ۴ درصد از والدین مطرح شده است.

البته در مجموع باید توجه داشت نگرانی های والدین از رفتارهای نامناسب در حین اجرای بازی های آنلاین شبکه ای نصف نگرانی های آنها در زمان چت کردن بچه هایشان است. همچنین والدین فعالیت فرزندانشان در شبکه های اجتماعی و به خصوص سایت هایی مانند فیس بوک را دومین عامل نگرانی خود دانسته اند. علت اصلی این مسئله ماهیت هریک از این فعالیتها است.

یکی دیگر از نکاتی که والدین به آن اشاره کرده اند تغییر رفتار بچه ها بعد از رویدادهای منفی در زمان انجام بازی های آنلاین است. بر اساس بررسی های انجام شده ۶۰ درصد از بچه های زیر ۱۸ سال در صورت هرگونه سوءاستفاده روحی یا عاطفی از آنها در حین انجام بازی های شبکه ای به سرعت رفتار خود را تغییر می دهند و همین مسئله باعث می شوند والدین از مشکل پیش آمده مطلع شوند.

از میان این کودکان دو سومشان یا دیگر بازی نمی کنند یا میزان فعالیتشان در این زمینه را کاهش می دهند. ناسزاگویی با ۴۴ درصد متداول ترین بدرفتاری بوده و استفاده از الفاظ تحریک آمیز با ۴۰ درصد در رتبه دوم است. در نهایت ارائه محتوای نامناسب تصویری و متنی با ۳۶ درصد در رتبه سوم می باشد.

** راهحل‏ها

در مجموع اقدامات والدین برای حفاظت از بچه های خود در زمان سوءاستفاده در چنین محیط هایی موثر بوده است. در چنین شرایطی والدین جلوی بازی کردن فرزندانشان را می گیرند یا حداقل زمان استفاده آنها را از این بازی ها کاهش می دهند. در مجموع استفاده از روش های زیر توسط مایکروسافت به والدین توصیه شده است:

۱- افزایش مداخله: بازی های آنلاین را با همراهی بچه ها انجام دهید و حتما رایانه یا کنسول بازی را محلی عمومی مانند سالن پذیرایی قرار دهید.

۲- نکات امنیتی را به بچه ها آموزش دهید: اطلاعاتی را به زبان ساده در اختیار بچه ها بگذارید تا بدانند چگونه از خود حفاظت کنند. کلمات عبور مناسبی برای حساب کاربری آنها انتخاب کنید و اسامی کاربری مناسبی برای بچه هایتان انتخاب کنید. منصفانه بازی کردن را به بچه هایتان یاد دهید و در زمان مکالمه یا قرارهای آنلاین بچه ها مواظب مکالماتشان باشید.

۳- اطلاعات خود را در مورد فناوری افزایش دهید: اگر با دنیای بازی های آن‏لاین آشنا نیستید حتما تلاش کنید تا با این مقوله آشنا شوید. در غیر این صورت قادر به درک رفتارهای فرزندانتان و کنترل آنها نخواهید بود. تنظیمات امنیتی بازی های مختلف را یاد بگیرید و نرم افزارهای مورد استفاده فرزندانتان را به روز کنید. از فایروال استفاده کنید و حتما ضد ویروس های جدید را روی سیستم مورد استفاده فرزندتان نصب کنید.

 

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 10 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید