بازی برای کودکان، چه فوایدی دارد؟

بازی کودکان از نظر اکثر والدین مسئله ای عادی است. البته باید بدانید که بازی ها معمولا اصلی ترین کاری است که کودک شما می تواند به آن بپردازد، این بازی ها به آنها اجازه می دهد تا جهان اطرافشان را تجربه کنند، نظر شما در مورد فواید بازی کودکان دلبندتان چیست؟
هر چند وقتی با کودک خود بازی می کنید اینطور به نظر می رسد که تنها یک فعالیت فیزیکی در جریان است، اما در واقع کودک به طور نا خود آگاه از مهارت هایی مثل حل مشکل و غلبه بر چالش های فیزیکی و ذهنی نیز استفاده و انها را تقویت می کند. در ادامه مواردی از آنچه فرزند شما با بازی کردن یاد می گیرد و تجربه می کند را می خوانید.

 

فواید بازی کودکان چیست؟
بازی کودکان تخیل آنها را پرورش می دهد
بازی های نقشی یا تخیلی یکی از بنیان های اصلی دنیای کودکانه فرزند شماست. جالب است بدانید که توانایی تخیل و تصورات کودکانه معمولا از حدود دو سالگی در فرزند شما بروز می یابد.
شاید باورتان نشود ولی در دنیای کودکان هر چیزی می تواند تخیل آنها را به جنبش در آورد. دلیل این موضوع این است که وی از اشیای اطراف خود به عنوان نماد استفاده می کند. قوه تخیل به فرزند شما یاد می دهد که هر چیزی می تواند به عنوان نمادی از شی یا فردی دیگر در نظر گرفته شود و حتما بار ها دیده اید که فرزند شما یک تکه چوب را در خیلاش یه یک قایق چوبی تبدیل کرده و با آن بازی می کند. این کار نمونه ای از قدرت قوه تخیل کودک شما می تواند باشد.
این فقط اشیای اطراف کودک نیست که در تخیلاتش به چیز های جدیدی در دنیای واقعی تبدیل می شود، بلکه انسان ها نیز در تخیلات کودک شما نقش ها و جایگاه های تازه و‌ متفاوتی پیدا می کنند. برای مثال وقتی وی با خواهر یا برادر کوچک ترش بازی می کند ممکن است بسیاری از رفتار های شما با او را تقلید کند و خودش را جای شما قرار دهد.
یکی از مهم ترین فواید بازی کردن کودک این است که باعث می شود وی با تقلید رفتار های روزانه والدین و اطرافیان خود قوانین زندگی اجتماعی را یاد بگیرد و آنها را تمرین کند.

 

چگونه می توانیم مشوق بازی های خیالی کودک خود باشیم؟
می توانید جعبه ای از وسایلی که کودک هر روز با آنها بازی های تخیلی خود را شروع می کند، تهیه کنید و در دسترسش قرار دهید. مدل های بچگانه ساخته شده از وسایل بزرگسالان مثل تلفن اسباب بازی و ظرف های پلاستیکی بازی کردن در نقش دیگران را برای فرزند شما راحت تر می سازند. البته وسایل بازی چند منظوره، مثل آجر های رنگی نیز می توانند تخیلات کودک شما را بیش تر از آنچه تصور می کنید، تحریک کند و خلاقیت وی را به جریان بیندازد.

 

تاثیر بازی کردن بر ارتقای مهارت های اجتماعی فرزند شما
کودکان در سن نوزادی معمولا در کنار ولی بدون برقراری هیچ نوع ارتباط و جدا از هم بازی می کنند، که به این کار بازی موازی گفته می شود، اما در سنین پیش دبستانی معمولا کودکان تعامل با هم از طریق بازی کردن را آغاز می کنند و به تدریج مذاکره، همکاری و شراکت را یاد می گیرند. متخصصان معتقدند وقتی کودکان حین بازی کردن در مورد اینکه چه کسی نقش پدر را داشته باشد با هم مخالفت می کنند. در واقع مهارت های اجتماعی خود مثل فن مذاکره را توسعه می دهند.

 

چگونه می توان بازی های اجتماعی را در میان کودکان توسعه داد؟
وقتی کودک شما وارد پیش دبستانی می شود، خود به خود هم بازی هایی پیدا می کند. با این وجود فرزندان برای توسعه روابط خود با هم بازی هایشان بیرون از محیط مهد کودک به کمک والدین خود نیاز دارند.

 

بازی کودکان باعث تسریع در تکامل فیزیکی آنها شما می شود
انواع مختلف بازی های فیزیکی به توسعه مهارت های مختلف در فرزند شما کمک می کنند: برای مثال پریدن مهارت حفظ تعادل را تقویت می کند و فعالیت های ورزشی یک تمرین قدرتی برای عضلات فرزند شما می تواند باشد.
بازی کردن به تقویت احساسات کودکان ما نیز کمک می کند کودکان قبل از اینکه بتوانند احساسات خود را در قالب کلمات بیان کنند، با بازی های فیزیکی، داستان گویی، به کار گرفتن هنر و سایر فعالیت ها آن را نشان می دهند.
اگر دقت کرده باشید معمولا فرزند شما حین بازی کردن رفتار هایی از خود نشان می دهد که شاید اشتباه باشد و به راهنمایی شما برای اصلاح این رفتار ها نیاز دارد. در این مواقع وظیفه والدین این است که با مهربانی و با حرکات صورت و کلام خود رفتار درست تر را به کودک خود نشان دهند.

 

نقش والدین در بازی کودکان چیست؟
بهتر است به کودک خود اجازه دهید در طول بازی خودش نقش هدایت گرانه داشته باشد و‌ خودش آنچه می خواهد انجام دهد را انتخاب کند و شما حواستان به تامین امنیت و سلامت او باشد. این کار توانایی قضاوت و تصمیم گیری در فرزند شما را تقویت می کند.
هنگام بازی کردن کودک به آنها ملحق شوید، البته تنها زمانی که خود کودک به شما اجازه می دهد زیرا ممکن است حضور شما خلوت کودک و دنیای خیالی اش را به هم بزند.
وقتی هنگام بازی کردن با کودک خود به او‌ توجه می کنید، توجه کردن می تواند عزت نفس کودک شما را ارتقا دهد. وقتی شما وارد دنیای خیالی او‌ می شوید و آن را باور می کنید به او نشان دهید که علایق و سلایقش برای شما مهم است.
مطالب ذکر شده مواردی از فواید بازی کودکان دلبند شما بود. والدین نباید از اهمیت این سرگرمی جالب غافل باشند و از این فرصت برای کمک به پیشرفت مهارت های کودک خود استفاده نمایند.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 2 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید