تاثیر لالایی بر کودک، توجه توجه

کودک لالایی را دوست دارد و با آن خیلی زود ارتباط برقرار می‌کند و به آرامش می‌رسد. همچنین لالایی رابطه عاطفی میان مادر و کودک را استحکام می‌بخشد و بر تقویت اعتماد به نفس، یادگیری زبان، افزایش رشد شناختی، مهارت خوب شنیدن و مهارت‌های حرکتی مؤثر است.

موسیقی و کلمات ملایم، آرام و منظم مانند لالایی، با تحریک امواج در مغز، ذهن را آرام کرده و موجب به خواب رفتن می‌شود. این امر هم بر کودکان تأثیرگذار است، هم بر بزرگسالان. کودکان قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای در زمینه درک موسیقی دارند و به سرعت آن را به خاطر می‌سپارند و تکرار می‌کنند.

نوزاد از بودن در کنار مادر، شنیدن صدای او و شنیدن ضربان قلبش احساس آرامش می‌کند، یکی از دلایلی که موجب شده محققان به تغذیه نوزاد با شیر مادر تأکید کنند این است که رابطه احساسی عمیق‌تری بین آنها به‌وجود می‌آید و این امر موجب افزایش احساس امنیت و اعتماد به نفس در کودک می‌شود.

جنین نیز موسیقی را می‌فهمد و با آن ارتباط برقرار می‌کند و با صدای مادر خود بیشتر از پدر ارتباط برقرار می‌کند، زیرا در تمام دورانی که در رحم مادر است، صدای مادر را بیشتر می‌شنود و این صدا در ذهن او مانند موسیقی عمل می‌کند. مادر باید در این دوران فضای خانه را برای جنین خود طوری طراحی کند که جنین احساس امنیت داشته باشد.

اگر به کودک دقت کرده باشید حتماً متوجه شده‌اید که او قبل از حرف زدن، آواز خواندن را یاد می‌گیرد. کودک برای خود آواز می‌خواند بدون آنکه بداند آواز خواندن چیست. گاهی ممکن است کلماتی را آواز مانند بخواند و تبدیل به ترانه کند. این‌ها برای کودک باارزش است و باید مورد توجه و استقبال قرار بگیرد. کودکانی که با موسیقی بزرگ می‌شوند شش ماه زودتر از سایر همسالان حرف می‌زنند و به نسبت آنها رشد عقلی بالاتری دارند. این رشد به افزایش درک و هوش لازم برای عملکردهای بالاتر مغز مانند ریاضی و موسیقی مربوط می‌شود و کودکانی که در مدت زمان رشد خود موسیقی می‌شنوند مغزشان با موسیقی ارتباط برقرار می‌کند و آن ارتباط می‌تواند راه و روش فکری‌شان را تحت تأثیر قرار بدهد.

بیشتر کودکان به‌طور ذاتی موسیقی و ریتم را دوست دارند و مایلند به محض اینکه این توانایی را پیدا کنند بدن خود را همراه با ضربات موسیقی حرکت دهند. کودک را در این موقعیت همراهی و تشویق کنید، زیرا از این کار لذت می‌برد و دوست دارد اطرافیان نیز از حرکات او لذت ببرند. تشویق کودک در زمان انجام کارهای مورد علاقه‌اش یادگیری را در او پرورش می‌دهد.

تا جایی که ممکن است ذهن کودک را به موسیقی‌های ملایم نزدیک کنید و برای او لالایی بخوانید و کلمات ساده را در لالایی به‌کار ببرید. وقتی مادر برای کودک لالایی می‌خواند با تکرار ریتم موسیقی، او را با زبان آشنا می‌سازد. مادر می‌تواند با آواز و لالایی‌های شب، یادگیری را در کودک تقویت کند.

سال اول، کودک ذهن فعال‌تری دارد و حتی با یکبار شنیدن هر چیز آن را یاد می‌گیرد و تکرار می‌کند. از کودک بخواهید آنچه را برایش خوانده‌اید، بخواند. مرتب او را تشویق کنید. این امر موجب می‌شود کودک یادگیری را دوست داشته باشد و نسبت به آن اشتیاق نشان بدهد. فقط سعی کنید تشویق‌ها همیشه مادی نباشد، هرازگاهی برایش چیزی بخرید، اما همیشه این کار را نکنید. با بوسیدن، بغل کردن و محبت کردن کودک را تشویق کنید.

مادرانی که از خواب نامنظم و بی‌قراری‌های فرزند نوزادشان رنج می‌برند و خود دچار اختلال خواب شده‌اند، لالایی گفتن یکی از راه‌های آرام کردن و خواب کردن کودک است. لالایی کودک را آرام می‌کند و خوابی دلنشین برای او و مادر فراهم می‌سازد. اگر نوزاد از محبت والدین محروم باشد، دوره‌های خواب و بیداری او مختل می‌شود، اما اگرکودک در آغوش مادر و با صدای لالایی او به خواب برود، ریتم خواب و بیداری منظم خواهد شد. زمانی که صدای مادر به‌صورت آهنگین به گوش کودک برسد، عواطف مثبتی را در وجود او ایجاد می‌کند. این عواطف مثبت است که سبب می‌شود کودک به‌راحتی و در امنیت خاطر استراحت کند و ترس‌های کودکانه از وجود او دور شود.

اگر در لالایی داستان‌های کودکانه و سنت‌ها در قالب موسیقی و شعر برای نوزاد یا کودک خوانده شود، او بیشتر به مضامین داستان پی برده و از موضوع آن لذت می‌برد. خواندن آوازهای محلی یا داستان‌های کودکانه در قالب شعر و موسیقی، موجب شناخت بیشتر کودک از فرهنگ‌های مختلف و شکل‌گیری تفکر شناختی می‌شود. در واقع خواندن لالایی برای کودکان چه در دوران نوزادی و چه در دوران کودکی به نوعی هدیه زندگی محسوب می‌شود چون پیام مهر و محبت اطرافیان به‌شمار می‌رود.

کودک لالایی را دوست دارد و با آن خیلی زود ارتباط برقرار می‌کند و به آرامش می‌رسد. همچنین لالایی رابطه عاطفی میان مادر و کودک را استحکام می‌بخشد و بر تقویت اعتماد به نفس، یادگیری زبان، افزایش رشد شناختی، مهارت خوب شنیدن و مهارت‌های حرکتی مؤثر است.

کودکانی که در دوره پیش از دبستان با لالایی مادر به خواب رفته‌اند کودکانی بردبارتر، متکی به نفس‌تر، با عاطفه، خلاق و علاقه‌مند به فرهنگ سرزمین مادری تربیت می‌شوند و در زندگی آینده‌شان نیز با دیگران با محبت و مهربانی رفتار می‌کنند و از دیگران نیز توقع مهرورزی دارند، بالعکس آن دسته از کودکانی که از ارتباط صمیمانه و آهنگین با مادر محروم هستند، عصبی، تحریک‌پذیر و پرخاشگر بوده و با کاهش عزت نفس مواجه می‌شوند. عجول بودن و بی‌اهمیت جلوه دادن فرهنگ ملی از دیگر خصوصیات این افراد خواهد بود.

نوازش کودک و خواندن اشعار آهنگین، نه فقط بر سلامت روان او تأثیرگذار است، بلکه سلامت جسم او را نیز بهبود می‌بخشد. باید توجه داشت لالایی گفتن در سنین بالا و خواندن اشعار آهنگین با ریتم ملایم قبل از خواب نیز بر سلامت جسم و روان کودک تأثیرگذار است و نه فقط سیستم خواب او را تنظیم می‌کند، بلکه قدرت حل مسئله و تصمیم‌گیری را در او بهبود می‌بخشد.

کودکان را از ابتدا در فضای آرام پرورش دهید تا در بزرگسالی و آینده فردی آرام، مسلط و با اعتماد به نفس بالا باشد. مهارت یادگیری فوق‌العاده، رشد موفق، مهارت خوب شنیدن و… را نیز در آینده به‌دست خواهد آورد.

منبع : niniha

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

در خبرنامه مقالات ما عضو شوید

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید